Заборона подвійного притягнення до юрвідповідальності за порушення умов договору: позиція ВП ВС

28 вересня 2021, 14:37Новини653

Этот материал также доступен на русском

Суд наділений повноваженнями перевіряти обраний сторонами договору спосіб врегулювати свої відносини на предмет відповідності Конституції України.

  • Посилання скопійованоlink copied

Сторони не можуть врегулювати свої відносини (визначити взаємні права та обов’язки) в договорі у спосіб, який суперечить публічному порядку, порушує положення Конституції України, не відповідає загальним засадам цивільного законодавства, передбаченим ст. 3 ЦК України, які обмежують свободу договору.

Суд наділений повноваженнями перевіряти обраний сторонами договору спосіб врегулювати свої відносини на предмет відповідності Конституції України.

Про це йдеться у постанові Великої Палати Верховного Суду, ухваленій за результатами розгляду справи № 910/12876/19 за позовом ПАТ «Видобувна компанія “Укрнафтобуріння”» до ТОВ «Інновер Україна» про стягнення 4 346 226,28 грн (авансового платежу, пені, 10 % і 20 % штрафу за порушення строків надання послуг на строк понад 10 днів та 30 днів відповідно) за порушення строків надання послуг з налаштування та здійснення модифікацій до програмного продукту, зазначає пресслужба ВС.

Так, рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційної інстанції, позов задоволено частково. ТОВ «Інновер Україна» оскаржив ці рішення до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, стверджуючи, що суди попередніх інстанцій помилково визначили, що в його діях мало місце порушення декількох різних зобов’язань перед позивачем, а також двічі застосували відповідальність одного й того самого виду за одне й те саме порушення. КГС ВС зазначив, що відповідач не погоджується з умовами настання відповідальності, передбаченими договором, та передав справу на розгляд Великої Палати ВС для розв’язання виключної правової проблеми.

ВП ВС зауважила, що гарантована ст. 61 Конституції України заборона подвійного притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (лат. non bis in idem – «двічі за одне й те саме не карають») має на меті уникнути несправедливого покарання.

Як зазначається, одночасне стягнення штрафу за прострочення виконання зобов’язання на строк понад 10 календарних днів та штрафу за прострочення виконання зобов’язання на строк понад 30 календарних днів є подвійним стягненням штрафу за несвоєчасне виконання зобов’язання, тобто подвійною відповідальністю за порушення зобов’язання.

Велика Палата ВС постановила, що є обґрунтованими та підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з ТОВ «Інновер Україна» штрафу та пені за прострочення виконання робіт із впровадження цілісного програмного продукту, затримку поставки товару на строк понад 30 календарних днів; у решті штрафу та пені ВП ВС відмовила.

З постановою ВП ВС від 1 червня 2021 року у справі № 910/12876/19 (провадження № 12-94гс20) можна ознайомитися тут.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Незважаючи на війну, адміністративні суди розглядають пенсійні справи й рішення за ними ухвалюються