Колізії та конфліктиОгляд ЗМІ

Викривачі корупції в Міноборони вийшли на чергові корупційні закупівлі під егідою ще одного міністерства – Міненергетики

29 травня 2023, 15:34Новини2930

Судячи з реакції правоохоронних органів, слід від цієї схеми, може вести через Міненерго до одного із заступників глави Офісу президента

  • Посилання скопійованоlink copied

Керівник проєкту “Наші гроші” Юрій Ніколов, завдяки розслідуванню якого на початку року були викриті злочинні корупційні схеми при закупівлях в Міністерстві оборони, заявляє про викриття можливих корупційних схем при закупівлях в Національній енергогенеруючій компанії “Енергоатом”, що здійснюються під егідою Міністерства енергетики, а куруються – можливо з Офісу президента. Про це йдеться в статті на ZN.UA – “Як “Енергоатом” підняв десятки мільйонів… на мішках”.

Розслідувач виявив очевидно дивні речі в закупівлях “Енергоатому”, які відбуваються на тлі засекречення закупок, ініційованого особисто міністром енергетики Германом Галущенко – колишнім президентом цієї компанії.

У розпорядженні редакції є березневий наказ за підписом Галущенка про тотальне засекречування інформації про торги.

 

Фото, надане автором

Також Галущенко взявся особисто судити, яка інформація “може завдати істотної шкоди репутації та правам інших осіб”, “сприяти заворушенням”, і за відомими лише йому критеріями визначати, чи переважатиме шкода від оприлюднення якихось даних над суспільним інтересом.

А публічна реакція на викриття будь-яких зловживань в енергетиці у міністра Галущенка стандартна: “на нас вкотре здійснено інформаційну атаку”.

При цьому, після аналізу найбільших закупівель в “Енергоатомі”, де до призначення міністром керував той же Герман Галущенко, Юрій Ніколов виявив цікаву тенденцію. Як тільки у назві замовника з’являється слово “Енергоатом”, закупівельна ціна злітає щонайменше вдвічі, а часом і вчетверо.

Але це стосується не всіх закупівель, а лише тих, де можна також виявити слід й інших колишніх працівників “Енергоатому”.

Зокрема, цей слід відстежується в компанії, яка стала учасником “найсмачніших” торгів “Енергоатому – ТОВ “Енергопромбуд”. Раніше з діяльністю цієї групи був пов’язаний Сергій Бучко, який у 2000-х роках працював на Південноукраїнській АЕС.

За дивним збігом обставин, найбільш суперечливі торги виявлені для потреб тієї ж Південноукраїнській АЕС.

Так, з минулого літа, коли рашисти почали обстрілювати об’єкти української енергетики, одним із популярних товарів у Prozorro стали біг-беги — великі кубічні мішки, у які засипають пісок і обставляють ними наземні енергооб’єкти для захисту від осколкових уражень.

Рекордна ціна біг-бега вигулькнула у підряді на влаштування захисних споруд для Південноукраїнської АЕС – у березневому контракті загальною вартістю у 31 млн грн.

На той час середня, станом на березень, ринкова ціна навіть у перепродавців становила 400 грн. Проте “Енергоатом пустив на закупівлю біг-бегів по 3029 грн за штуку. Маржа на біг-бегах склала 12 млн грн.

Ці ціни не пояснюються ні розміром мішків, ні навіть тим фактом, що мішки могли купуватися вже з наповнювачем.

Пісок на той момент коштував — 288 грн/тонна, або 450 за кожен біг-бег. Якщо додати середню ринкову вартість самого мішка – 400 грн, виходить 850 грн за штуку. Але аж ніяк не три тисячі.

Отже, навіть з урахуванням вартості піску маржа цієї закупівлі становила 10 з лишком мільйонів гривень, а вартість була завищеною майже в чотири рази.

І сама вартість мішка була ну дуже щедра, якщо порівняти із закупівлями НЕК “Укренерго”, яке, наряду з “Енергоатомом” було найбільшим покупцем цієї продукції. В “Укренерго” півторатонний біг-бег із піском виходив не дорожчим за 750 грн.

Співпраця “Енергопромбуду” із “Енергоатомом” виявилася взагалі більш ніж плідна.

Наприклад, у лютому атомники уклали з “Енергопромбудом” угоду вартістю 335 млн грн, у якій 41 млн призначався на придбання кабелів. Як виявилося, ціна кабелів була завищена у 2,6 раза, і після публічного скандалу атомники вирішили розірвати угоду.

Проте, Юрій Ніколов вказує дані, які демонструють, що були й інші факти цікавої співпраці. Так, у 2021 року участь у держзакупівлях принесла “Енергопромбуду” — 20 млн грн, 2022-го — 156,6 млн, за неповне півріччя 2023-го — 419 млн грн.

І всі контракти, за дивним збігом, були із “Енергоатомом” або його підрозділами.

А вже після перших скандалів щодо участі цієї компанії в торгах, інформацію про закупівлі між атомниками та “Енергопромбудом” почали приховувати.

Водночас у розслідувача постало також питання щодо ролі у цій історії правоохоронних органів. І сліди їх дивної поведінки можуть вести в Офіс президента – до заступника глави Офісу, щодо якого вже лунали скандали – Олега Татарова.

Наприклад, кримінальне провадження за ціну біг-бегів отримав не “Енергоатом”, а держкомпанія “Укренерго”, яка купувала їх за ринковою ціною.

“Не так цікава реакція профільного міністерства, як правоохоронної системи, яка вже у грі. Здавалося б, правоохоронці мають очевидні підстави для прискіпливого вивчення закупівель “Енергоатому”, ну, хоча б стосовно біг-бегів. Але вітчизняні слуги закону вміють дивувати”, – пише Юрій Ніколов.

Від джерела в “Укренерго” стало відомо, що Шевченківське управління Нацполіції в м. Києві у березні почало розслідування закупівель біг-бегів за корупційною статтею 191 Кримінального кодексу саме компанією “Укренерго”.

“О так, саме щодо тих контрактів, де державна компанія отримала найнижчі ціни в Україні. “Татаровці” вже пригрозили “укренергетикам” обшуками й почали викликати їх на допити”, – пише Ніколов.

“Так, напевно, варто вкотре згадати про стійке бажання групи Галущенка та їхніх кураторів з ОП з допомогою силовиків Татарова випхати з “Укренерго” Володимира Кудрицького, який так і не зрозумів усіх конотацій слова “конструктивний” у контексті багатомільйонних тендерів ввіреної йому державної компанії. Але не лише ці “високі мотиви” могли привести Нацпол в “Укренерго””, – додає розслідувач.

Крім того, стверджує Ніколов, “Укренерго” можуть спробувати “покарати”, оскільки на фоні їхніх торгів, те, що відбувається в “Енергоатомі” не може не впадати в очі.

“Зрозуміло, що ціна, за якою закуповує “Укренерго”, муляє і тре людям, які на порожньому місці вийшли на маржу із шістьма нулями. Схема може абсолютно спокійно жити доти, доки енергооб’єкти держави у потенційній небезпеці: і потреба у них завжди виправдана, і кошти завжди знайдуться. А цей ціновий бенчмарк від “Укренерго” все псує”, – пише Юрій Ніколов.

Детальніше ознайомитися з цим розслідуванням можна за посиланням.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Мінюст

Статті • Влада i люди
Офіційний запуск Реєстру збитків відбудеться 2 квітня 2024 року

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Процедура превентивної реструктуризації обіцяє бути найшвидшою процедурою з існуючих сьогодні процедур банкрутства

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Власники групи компаній “Агромарс” ухиляються від сплати боргів

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби