«Вузькі місця» податкової амністії: українці подали перші добровільні декларації

16 вересня 2021, 13:45Новини534

Этот материал также доступен на русском

Хоча спеціальне декларування активів громадян і зветься добровільним, і подання, і неподання відповідної декларації тягне за собою певні правові наслідки.

  • Посилання скопійованоlink copied

Понад два тижні дії податкової амністії – українці подали перші добровільні декларації. Щонайменше 7 спеціальних добровільних декларацій вже надійшли до податкової служби в електронному вигляді. Про це на своїй сторінці у мережі Фейсбук повідомила екс-начальник Головного управління ДФС України в м. Києві Людмила Демченко.

“Це говорить про те, що громадяни не поспішають звільняти активи, з яких не сплачувались податки у минулому. Воно й не дивно, з одного боку ще цілий рік попереду, але з іншого – на багато питань громадяни не можуть знайти остаточних для себе відповідей і прийняти зважене рішення. І справа тут не стільки в алгоритмі подання декларації, чи умовах амністування, а в неясності подальших дій держави стосовно інформації, яка буде внесена громадянами у декларації. З одного боку держава говорить про можливість добровільно подавати відповідну спецдекларацію роблячи акцент на тому, що джерела набуття активів не будуть перевірятись за результатами амністування. З іншого, – в інформаційному просторі все дужче лунають заклики скористатись податковою амністією, оскільки законопроєкт про непрямі методи контролю видатків громадян ось-ось буде представлений у Верховній раді і, без сумніву, буде прийнятий. В результаті держава отримає право контролю витрат всіх громадян і до всіх, хто не буде амністований можуть прийти «листи щастя» від податкової”, – йдеться у повідомленні.

При цьому пані Демченко розказала про «вузькі місця» податкової амністії, виходячи з інформації, яка є на сьогодні.

Амністія готівки

На думку експерта, це те, що дійсно може бути дієвим як у фінансовому плані для держави, так і матиме очевидну перевагу для громадян. Законодавство передбачає необхідність покласти всю суму готівки, яка перевищує 400 тисяч гривень на спеціальний рахунок в банківській установі, попередньо його відкривши. Далі, на певний період перевірки походження цих коштів, ця сума коштів буде заблокованою і повернеться до громадян у випадку успішного фінансового моніторингу банківською установою.

“Термін повернення коштів зі спецрахунку їх власникам прямо не визначений, але є умова, що − не пізніше 1 вересня 2022 року. Звісно мова йде про кошти, з яких не сплачувались податки і які не мають стосунку до злочинів чи фінансування тероризму. Тобто громадянам, які все життя тримають кошти «під матрацом» побоюючись стосунків з банківськими установами пропонують віддати банкам на невизначений період все, що «нажито непосильним трудом»”, – пояснює пані Демченко.

Амністія квадратних метрів

Є дуже багато випадків коли квадратні метри нерухомості не в повній мірі оформлені саме їх власниками, або перебувають в судових процесах розподілу і купа інших живих випадків, які не враховують формальний запропонований підхід – декларувати потрібно все що більше за визначену державою норму: квартири більше 120 кв.м., житлові будинки більше 240 кв.м., нежитлові приміщення більші від 60 кв.м.

“До речі, днями з’явилось цікаве роз’яснення податкової служби стосовно нерухомості, яка збудована або придбана частково за офіційні доходи і частково за неофіційні. Так ось, позиція ДПС: у такому випадку в одноразовій (спеціальній) декларації відображається сума витрат або оціночна вартість такого об’єкта нерухомого майна в частині коштів з яких не були сплачені податки”, – констатує податківець.

Відповідальність за неподання

Хоча спеціальне декларування активів громадян і зветься добровільним, і подання, і неподання відповідної декларації тягне за собою певні правові наслідки.

“Тобто, якщо особа подає відповідну декларацію, вона повідомляє державу про наявність у неї активів з яких свого часу не сплачувались необхідні до бюджету платежі. Також, ця особа бере на себе зобов’язання показати всі приховані активи, тобто задекларувати все. Закон не передбачає часткової амністії активів. Також, декларанти мають бути готовими документально підтвердити вартість кожного із задекларованих активів. Для тих громадян, хто вважає що, його активи не перевищують межі встановлених державою норм необхідно бути впевненим в цьому на всі 100 відсотків. Адже, якщо після 1 вересня 2022 року ви віднайдете у структурі своїх активів щось, що виявиться зайвим для безумовної амністії, до цих активів у держави будуть питання і необхідність застосувати загальний принцип оподаткування доходів плюс додати фінансові санкції”, – попереджає пані Демченко.

На думку експерта, щоб декларування дійсно мало відчутний ефект і стало позитивним досвідом, держава має посилити комунікаційну складову:

  • якнайшвидше затвердити необхідні роз’яснення, нормативні рішення, вимоги та порядки контролю для банківської системи і контролюючих органів;
  • зробити їх відкритими та легкодоступними для громадян, щоб кожен міг розуміти як саме виглядають «правила гри».

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?