ВС скасував вимогу до НБУ повернути “Хрещатику” банківську ліцензію

6 грудня 2021, 10:14Новини459

Этот материал также доступен на русском

Верховний Суд при розгляді цієї справи врахував норми т.зв. “закону про банки” (його також називали “антиколомойським”).

  • Посилання скопійованоlink copied

30.11.2021 Верховний Суд частково задовольнив касаційні скарги НБУ, ФГВФО, ліквідатора банку “Хрещатик” у справі №826/3021/18 та скасував рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 27.12.2018 і постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 28.03.2019 в частині задоволення позовних вимог ТОВ «КФ «Укрфінком» (було акціонером банку “Хрещатик”) про:

  • зобов`язання НБУ повернути банку “Хрещатик” банківську ліцензію і генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій;
  • зобов`язання ФГВФО повернути банку свідоцтво учасника Фонду;
  • скасування запису нотаріуса про припинення юридичної особи ПАТ “КБ “Хрещатик” в результаті ліквідації.

Верховний Суд при розгляді цієї справи врахував норми т.зв. “закону про банки” (його також називали “антиколомойським”), який за наполяганням МВФ був прийнятий у травні 2020 року та встановлював особливості розгляду судами справ щодо оскарження індивідуальних актів НБУ, ФГВФО, Мінфіну, НКЦПФР, Кабміну щодо виведення банків з ринку.

Цей закон передбачає, що навіть у разі, якщо суд скасує рішення НБУ про виведення банку з ринку, процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиняється, а продаж активів і розрахунки з кредиторами банку тривають. При цьому законом для відповідних випадків визначено передумови та процедура отримання колишніми власниками виведених з ринку банків компенсацій та їх форма. Основну роль у цьому питанні має відігравати спеціальний суб’єкт – «міжнародно визнана аудиторська фірма», яка після аналізу фінансового стану банку має підтвердити розмір шкоди, якщо така була завдана власникам виведеного з ринку банку.

За даними НБУ на 18.02.2016, ТОВ «КФ «Укрфінком» було власником 37,44% акцій банку “Хрещатик”. Через ТОВ «КФ «Укрфінком» одним з бенефіціарів “Хрещатика” був Андрій Іванов.

При цьому в судових матеріалах наводилися дані, що 26.12.2017 структуру власності ТОВ «КФ «Укрфінком» було змінено: як зауважувалося, ТОВ «Фінінтермет» здійснило відчуження частки в статутному капіталі ТОВ «КФ «Укрфінком» у розмірі 95,2379% на користь фізособи, а 16.02.2018 рішенням загальних зборів учасників товариства було замінено директора.

Наразі бенефіціаром ТОВ «КФ «Укрфінком» у держреєстрі значиться Семенов Андрій Володимирович (особа з таким же ім’ям була першим заступником голови правління “Хрещатика”), а засновником товариства вказана “Міжнародна бізнес компанія “Алесіо Юніверсал С.А.” (Британські Віргінські острови).

За даними НБУ, територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради належали 25% акцій банку “Хрещатик”.

Серед власників “Хрещатика” раніше був у т.ч. Василь Хмельницький.

За інформацією ФГВФО, вкладникам “Хрещатика” в межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 2,74 млрд грн (97,4% запланованих виплат).

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду