За кордоном

Влада Чилі занепокоєна через зростання державного боргу країни

14 квітня 2025, 16:36Новини42

Этот материал также доступен на русском

Коливання валютного курсу стали новим викликом для фіскальної стабільності Чилі

  • Посилання скопійованоlink copied

У березні 2025 року чилійський песо втратив до 6% вартості щодо долара США, і ця девальвація вже викликає занепокоєння щодо зростання державного боргу країни. Попри запуск програми валютного хеджування у 2023 році, сьогодні захищено лише $2,2 млрд із $47,5 млрд зовнішнього боргу, повідомляє Міністерство фінансів Чилі у відповідь на запит Bloomberg.

Песо слабшає — борг зростає

Згідно з підрахунками Андреса Переса, головного економіста з Латинської Америки в Banco Itau, кожні 100 песо девальвації додають близько 1,5% до співвідношення держборгу до ВВП. Минулого тижня курс сягав 1 008 песо за долар, тоді як наприкінці березня він становив 951.

“Різке ослаблення песо негативно вплине на боргове навантаження та фіскальну позицію держави,” — заявила Катрін Мюльброннер, віцепрезидентка Moody’s Ratings.

Обмежене хеджування та плани на майбутнє

  • У 2024 році уряд Чилі застрахував $1,53 млрд зовнішнього боргу.
  • Середній курс хеджування — 909 песо/долар, що суттєво нижче за курс на кінець 2024 року — 996,5.
  • Програма хеджування залишається обмеженою, щоби не дестабілізувати локальний фінансовий ринок.

У 2025 році міністерство заявило, що 70% нових облігацій будуть номіновані в національній валюті, і лише 30% — у твердій валюті. Це має допомогти скоротити частку зовнішнього боргу до 33% від загального обсягу до кінця року, а згодом — повернутися до допандемічного рівня в 20% упродовж 5–6 років.

Чи втратить Чилі довіру інвесторів?

Попри валютні коливання, доступ до міжнародних ринків залишається стабільним, зазначають в Itau:

“Чилі має сприятливі умови доступу до капіталу завдяки статусу країни з інвестиційним рейтингом. Крім того, зовнішній борг довгостроковий і рівномірно розподілений за термінами погашення,” — зауважив Андрес Перес.

Після пандемії Чилі почала активніше позичати за кордоном через зменшення попиту на внутрішні облігації. Пік зовнішніх випусків припав на 2021 рік — майже $19 млрд, тоді як у 2023-му обсяг знизився до $9 млрд.

Коливання валютного курсу стали новим викликом для фіскальної стабільності Чилі, а обмежене хеджування в умовах глобальної волатильності — інструментом із потенційними ризиками. Однак зважені кроки уряду, спрямовані на дедоларизацію боргу, можуть забезпечити фінансову гнучкість у середньостроковій перспективі.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Контролюючий орган інформує нового власника про податкові зобов'язання після отримання даних про зміну власності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Спільнота творців не має наміру сидіти склавши руки, спостерігаючи, як Копіпастор краде та заробляє на чужих авторських правах

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного