Проекти та інновації

Верховна Рада розгляне законопроєкт щодо вдосконалення правового регулювання надання інформації за адвокатським запитом

9 серпня 2023, 21:08Новини522

Проєктом пропонується посилити адміністративну відповідальність за неправомірну відмову в наданні інформації на адвокатський запит

  • Посилання скопійованоlink copied

Профільний Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності розглянув проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо удосконалення відповідальності за порушення розгляду адвокатського запиту».

За результатами розгляду Комітет рекомендував Верховній Раді України прийняти вказаний законопроєкт у першому читанні за основу та внести його на розгляд Ради в другому читанні.

Зокрема, проєктом пропонується посилити адміністративну відповідальність за неправомірну відмову в наданні інформації на адвокатський запит та інші порушення його розгляду. Так, пропонується посилити санкцію статті 212-3 КУпАП («Порушення права на інформацію та права на звернення») і встановити відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні такий розмір становить від 25 до 50 НМДГ).

Однак, незважаючи на назву законопроєкту, зміни торкнуться не тільки посилення відповідальності за ненадання відповіді на адвокатський запит.

Також проєкт передбачає доповнення кола суб’єктів, до яких адвокат може звертатися із запитом. Хоч як це дивно, але чинною редакцією закону не передбачено можливості звертатися з адвокатським запитом до фізичних осіб — підприємців. Тож проєктом пропонується доповнити такими особами коло суб’єктів, до яких адвокат може звернутися із запитом.

Водночас більше не буде потреби додавати до адвокатського запиту посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Така зміна справді на часі в еру розвитку цифрових технологій, коли в Україні відбувається диджиталізація всіх процесів, адже можна безперешкодно подивитися інформацію про адвоката й відомості про його свідоцтво у відкритому доступі в Єдиному реєстрі адвокатів України.

Також проєктом передбачена можливість знімати копії з документів і матеріалів під час реалізації права ознайомлюватися з ними на підприємствах, в установах та організаціях.

Крім того, наразі адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій та роз’яснень положень законодавства. Проєктом пропонується зробити виняток із цього обмеження та передбачити можливість отримання за адвокатським запитом роз’яснень і консультацій, якщо це належить до обов’язків органу державної влади, якому адресовано адвокатський запит.

Ще однією новелою є можливість отримання за адвокатським запитом конфіденційної інформації. Однак ця інформація надаватиметься тільки за умови, що клієнт адвоката має право на її отримання, і виключно за наявності письмового дозволу від такого клієнта. На практиці ця можливість фактично існує і сьогодні, тому, безумовно, необхідно закріпити це в законі.

І остання зміна стосуватиметься граничних строків надання відповіді на адвокатський запит. Нині існує можливість подовження строку розгляду адвокатського запиту до двадцяти днів, якщо він стосується надання значного обсягу інформації або потребує її пошуку серед значної кількості даних. Проєктом передбачається скорочення такого строку до п’ятнадцяти днів.

Тож, безумовно, запропоновані зміни сприятимуть юридичному захисту прав громадян України, та прийняття проєкту № 9356, поза сумнівом, посилить ефективність використання адвокатського запиту під час надання професійної правничої допомоги.

Тому Адвокатське об’єднання ALARIUS цілковито підтримує такі законодавчі ініціативи.

Однак, на нашу думку, крім посилення відповідальності за ненадання відповіді на адвокатський запит, доцільно було б також удосконалити сам процес притягнення до такої відповідальності. Сьогодні право складати протоколи про адміністративні правопорушення в разі порушення права на інформацію, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», належить виключно головам рад адвокатів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (або уповноваженому радою члену ради адвокатів). Тож для притягнення до відповідальності за ненадання відповіді на адвокатський запит адвокату необхідно спочатку звернутися до своєї ради адвокатів, щоб уповноважені особи розглянули відповідне питання. І часто цей процес може тривати доволі довго, а крім того, створює додаткове навантаження на органи адвокатського самоврядування.

Переконані, що цю проблему можна вирішити шляхом надання адвокатам повноважень самостійно складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 212-3 КУпАП (у частині, що стосується порушення права на інформацію відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»). Це стало б додатковим стимулом для адресатів адвокатських запитів не зволікати з відповіддю, ба більше, дало би змогу розвантажити органи адвокатури.

Адвокати АО ALARIUS задля захисту прав та інтересів клієнтів використовують усі можливі юридичні інструменти, зокрема й адвокатські запити, з метою отримання всіх необхідних документів та інформації, що допомагає сформувати ґрунтовну доказову базу.

Автор: Віктор Сурник,

керуючий партнер АО ALARIUS

Проекти та інновації
Вчора, 12:33 • Новини • Проекти та інновації
Проекти та інновації
Вчора, 11:15 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Законопроект №10044 передбачає розширення повноважень Рахункової палат на всі публічні кошти

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Як держава може підтримати і захистити власну економіку в умовах російської агресії?

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Після пояснення незрозумілих для народних депутатів юридичних термінів, законопроект 4409 був рекомендований до ухвалення у другому читанні і в цілому

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Розроблений Мін’юстом законопроект 4409 про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства ще чекає на розгляд під час нинішньої сесії Верховної Ради, але експерти вже готуються до…