Огляд ЗМІ

В ЗМІ розповіли, на які тенденції щодо цін на оренду нерухомості в Україні слід очікувати найближчим часом

11 грудня 2023, 15:45Новини473

Зараз ціни в столиці вже повністю відновились та навіть перевищили довоєнні

  • Посилання скопійованоlink copied

Раніше перед початком зимового сезону спостерігалось незначне падіння цін на довгострокову оренду в певних містах. Особливо це було помітно у населених пунктах, де у вересні закінчувався активний «гарячий» сезон оренди. Зараз на ціни впливає безліч факторів, таких як блекаути, умовна безпечність міст, загальні інтереси шукачів. Тому кожен регіон варто описувати окремо, своїми тенденціями.

Розглянемо їх детальніше.

Київ

Столиці притаманні часті коливання в цінах на оренду нерухомості в обидві сторони. Наприклад, на оренду будинків та квартир після початку війни відбулось падіння від 35% до 80%. Відновлення цін припало на літо 2022 року. Період блекаутів (після жовтня 2022) вплинув на меншу привабливість Києва з точки зору оренди житла, що відповідно мало вплив на падіння цін як на квартири, так і на будинки.

Зараз ціни в столиці вже повністю відновились та навіть перевищили довоєнні, а якісна робота ППО повернула багатьох орендарів на ринок нерухомості.

До того ж повернення українців до Києва та вихід на роботу в офіси також своєю чергою дали новий поштовх до пошуку житла в столиці, оживлення ринку та підвищення цін.

Захід України

У західних областях ціни на оренду нерухомості з початку повномасштабного вторгнення майже не знижувались. Особливо це стосується таких міст як Львів, Івано-Франківськ, Ужгород, де вартість оренди з часів пікового внутрішнього переміщення осіб навпаки лише зростає.

З 2022 року у західному регіоні України було вже кілька хвиль підвищення вартості оренди як квартир, так і приватних будинків. Зрозуміло, що це було повʼязано із шаленим попитом на нерухомість у цій місцевості, безпековою ситуацією та сезонністю вже у 2023 році.

Цікаво, що зміни в цінах на оренду будинків за період з 2022 року є досить хаотичними. Від місяця до місяця може бути як ріст на 100% від ціни, так і падіння на наступний місяць на близько 100%.

Одеса

В Одесі після початку повномасштабного вторгнення, як і в багатьох інших містах, спостерігалося незначне зниження цін на оренду нерухомості. Після цього вартість зафіксувалась майже на рік. І тільки в активний сезон з серпня 2023 року на OLX Нерухомість ми побачили зростання цін у Приморському районі на рівні 20−25%. Вартість оренди в усіх інших районах залишилася на тому ж рівні, що і 1−2 роки тому.

Дніпро та Харків

У Дніпрі хвиля евакуації населення з прифронтових міст навесні 2022 року далась в знаки, оскільки через це відбулось підвищення цін як на квартири, так і на будинки. В межах 20% знизились ціни на оренду під час блекаутів, зараз же вони «закріпились» на рівні +20−25% від довоєнних цін.

У Харкові ціни так і не відновились до рівня цінових показників січня-лютого 2022 року. Зараз ми бачимо, що вартості житлової оренди зафіксувались на рівні -25−40% від довоєнних. Попри те, що попит у цьому регіоні трохи зріс у період активного сезону у 2023 році, зараз ми знову бачимо падіння. Тому у випадку Харкова впевнена, що рівень цін на оренду житла в найближчі кілька місяців залишиться на поточному рівні.

Загалом на ціни оренди нерухомості в «холодний» період впливає дуже багато факторів. Наприклад, автономність будинку у випадку блекаутів, безпековий фактор міст чи районів міста, зручність житла у випадку роботи з дому тощо.

Зазвичай для довгострокової оренди не характерні циклічні зменшення ціни. Зниження вартості житла від початку повномасштабного вторгнення — це виняток та швидше вимушена опція, яку довелось робити орендодавцям. Раніше падіння в ціні могли бути мінімальними в зимовий період, починаючи навіть з кінця листопада, але ці зміни часто коливались лише в розмірі 500 гривень. Основною причиною збільшення чи зменшення ціни зараз є не сезонність, а саме попит на об’єкти та супутні фактори, які на нього впливають. Причому йдеться саме про всі сегменти нерухомості – як економ-, так і преміумклас.

Досвічені орендодавці активно моніторять ринок або співпрацюють з агенціями нерухомості чи рієлторами. Це дозволяє їм більш точно та правильно оцінити вартість об’єкта з усіх сторін. Наприклад, якщо квартира чи будинок облаштовані меблями, сучасною технікою, біля будинку добре розвинена інфраструктура, житло максимально автономне та має альтернативні канали живлення на випадок блекаутів — низької ціни на такий варіант не варто очікувати як в сезон, так і поза ним. Проте все ж лайфгак для економії є: можливість «вхопити» в зимовий період квартиру чи будинок по вигідній ціні вища, тож можна спробувати укладати договір оренди на 6−12 місяців саме за такою вартістю. Це дозволить зафіксувати ціну на майбутній рік, незалежно від факторів впливу на неї.

Які тенденції щодо цін на оренду нерухомості будуть найближчим часом

Ситуація із цінами на оренду нерухомості до кінця 2023 року повторить динаміку минулого року. Особливо це стосується Києва, Одеси, Харкова та Дніпра. Оскільки Київ часто потерпає від атак, то місто досить сильно є залежним від потенційних блекаутів та успішної роботи ППО. Якщо спостерігатиметься негативний вплив факторів, які зазначені вище — ціни будуть знижуватись. Проте у районах столиці з високим попитом на нерухомість вартість оренди житла все ж буде вищою за довоєнний рівень.

Вартість оренди у Харкові та Дніпрі швидше за все залишиться без змін. Що стосується Одеси, то в період сезону в декількох районах міста відбулось зростання ціни на оренду житла в діапазоні 400−500 грн. До кінця 2023 року ми очікуємо, що ціни не зміняться. Проте вже в січні-лютому 2024 можна буде очікувати незначне зниження вартості об’єктів

Що стосується вартості оренди на Заході України, зокрема у Львові – зниження цін чекати не варто. Попит перевищує пропозицію в десятки разів, нове житло будується повільніше, тому швидко вирівняти ці показники не вдасться. Також є гіпотеза, що українці й надалі обиратимуть собі більш безпечні міста для проживання, тож така кон’юнктура ринку прямо впливатиме на поступове зростання ціни.

Загалом значного падіння цін на оренду житла очікувати не варто. Якщо спробувати узагальнити тенденції, то вартості оренди в найближчий період залишаться на такому ж рівні в центральних, південних та східних регіонах, і будуть зростати на Півночі та Заході.

Автор: Оксана Остапчук,
керівниця сектору з розвитку продажів OLX Нерухомість
Зверніть увагу
Сьогодні, 10:17 • Новини • Зверніть увагу
За кордоном
17 травня 2024, 17:47 • Новини • За кордоном

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення