Зверніть увагу

В Україні вдосконалено порядок відкриття і оформлення спадщини

30 січня 2024, 12:32Новини1756

Після смерті спадкодавця спадкоємцям потрібно звернутися із заявою про прийняття спадщини/відмовою у прийнятті спадщини саме за місцем відкриття спадщини

  • Посилання скопійованоlink copied

В Україні вдосконалені порядок відкриття і оформлення спадщини, а також захист прав спадкоємців під час дії воєнного стану.

Про це повідомляє Юридичний порадник для ВПО.

Законодавцем уточнено поняття місце відкриття спадщини

30 січня набирають чинності два Закони України № 3449-IX та № 3459-IX. Їх метою є вдосконалення порядку відкриття і оформлення спадщини.

За загальним правилом, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини буде місцезнаходження нерухомого майна або його основної частини.

Якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме і нерухоме майно відсутнє – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Якщо ж спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, то спадкові правовідносини регулюватимуться правом держави, де він мав останнє місце проживання, але:

▪ стосовно нерухомого майна — правом держави, в якій знаходиться таке майно;

▪ стосовно майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні – правом України.

Яке практичне значення має місце відкриття спадщини

Після смерті спадкодавця спадкоємцям потрібно звернутися із заявою про прийняття спадщини/відмовою у прийнятті спадщини саме за місцем відкриття спадщини.

Потім після спливу строку на прийняття спадщини знову ж доведеться звертатися із заявою про видачу свідоцтва про спадщину не до будь-якого нотаріуса, а за місцем відкриття спадщини.

Саме тому, за можливості, краще мати документальне підтвердження останнього місця проживання спадкоємця.

Чим можна підтвердити місце проживання

Підтвердити його можна довідкою про реєстрацію/останнє місце проживання спадкодавця, виданою виконавчим органом місцевої ради.

Як отримати таку довідку детально розʼяснено на порталі Дія.

Наприклад, якщо на момент смерті особа постійно проживала в місті Харків — місцем відкриття спадщини, а значить і місцем, де можна звернутися до нотаріуса за її відкриттям, буде місто Харків. Якщо ж особа не мала місця постійного проживання (або його неможливо підтвердити документально — наприклад, не було прописки), звертаємося за місцезнаходженням її нерухомого майна; не було нерухомого майна — звертаємося за місцезнаходженням рухомого майна (до прикладу, залишився автомобіль з реєстрацією в Полтавській області – там і буде місце відкриття спадщини).

Особливості звернення щодо спадщини на період дії воєнного стану

На період дії воєнного стану та протягом 6-ти місяців з дня його припинення/скасування передбачено виняток із правила — можливість звертатися із заявами щодо спадщини не за місцем відкриття спадщини.

Але, це стосується лише тих випадків, коли місцем відкриття спадщини є:

▪ населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження і щодо яких не визначено дату відновлення здійснення таких повноважень;

▪ територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована рф, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Наприклад, особа померла в місті Авдіївка. Її спадкоємці можуть звернутися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України.

Важливо знати, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт/території, активних бойових дій/тимчасово окуповані або де органи державної влади тимчасово не здійснюють/здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до 30 січня 2024 року — дня набрання чинності змін нотаріальні дії вчиняються за місцем подання першої заяви.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення