В Україні триває зростання цін: які продукти подорожчають найбільше

3 січня 2023, 16:25Новини165

Этот материал также доступен на русском

Риба вже досягла “стелі”, бо здорожчала на 40% впродовж 2022 року

  • Посилання скопійованоlink copied

На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Про це повідомили в Agroreview.

Лідером за зростанням цін стане овочева група, яка традиційно починає дорожчати з жовтня і сильно збільшується у вартості на початку весни, коли закінчується зібраний врожай. До того ж значно зменшиться пропозиція овочів із теплиць і парників, оскільки в умовах постійних відключень електроенергії кіловат-година від генератора в 5-6 разів дорожча, ніж із мережі.

Однак зростання цін на продукти матиме свої межі, які визначить купівельна спроможність українців і вартість імпорту, що буде здатний замістити дорогу українську продукцію. Зокрема, риба вже досягла “стелі”, бо здорожчала на 40% впродовж 2022 року. Те ж саме сталося з яйцями.

Ви можете поставити на яйце і 100 гривень, але хто ж вам його купить за таку ціну? Тому виробники будуть шукати якісь компроміси з ринком, будуть шукати можливості, щоби вписатись у купівельну спроможність українців. Стеля, яка сьогодні є об’єктивною, це – ціна імпортного товару, помножена на поточний курс. Якщо твоя собівартість та ціна є суттєво вищою цієї ціни, то твій товар при всіх патріотичних почуттях купувати не будеш. Так от, у нас стеля вже сформувалась по більшості продуктів”, – пояснили фахівці.

Щодо імпорту, то на нього користь “зіграє” й знищена російськими окупантами агропромислова інфраструктура. Наприклад, тільки на Чорнобаївській птахофабриці, яку росіяни зруйнували, загинули чотири з половиною мільйони курей, унаслідок чого різко подорожчали найпопулярніші в Україні види білка – курятина та яйце.

Водночас яйця можуть здешевшати, але навесні. Тим часом курятина, м’ясо й сало ще можуть подорожчати й додати в ціні близько 30%.

Варто зауважити, що швидкість зростання ціни залежить від валютного курсу: урядовці прогнозують, що середньорічний курс долара буде близько 42 гривень, тоді як деякі експерти вважають, що гривня може зміцнитися, попри продовження повномасштабної війни.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро