В ОП очікують, що Генасамблея ООН розгляне питання спецтрибуналу для рф наприкінці березня

27 лютого 2023, 16:40Новини150

Этот материал также доступен на русском

Створення такого трибуналу підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО

  • Посилання скопійованоlink copied

Розгляд питання спецтрибуналу щодо злочину рф проти України на Генасамблеї ООН очікується наприкінці березня.

Про це розповів заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов в інтерв’ю Liga.net, передає Укрінформ.

“Ми дійсно виходили з резолюцією (Генасамблеї ООН щодо спецтрибуналу) на лютий, але помінялись місцями з резолюцією щодо української “формули миру” (ухвалена Генасамблеєю ООН 23 лютого). Трибунал йде за нею. Це буде десь кінець березня”, – сказав Смирнов.

Відповідаючи на запитання, яка з трьох моделей майбутнього спецтрибуналу є найімовірнішою, Смирнов зазначив, що Україна надає перевагу двом з них, третя, гібридна, нас не влаштовує.

“Їх (моделей – ред.) дві, та вони межують між собою. Або це буде міжнародний договір між Україною та Радою безпеки ООН. Або це буде міжнародний договір у максимально широкому форматі, який ратифікуватиме кожна окрема країна-підписант. Третя, гібридна, модель (передбачає створення спеціального трибуналу як суду, що працюватиме на основі українського права та української юрисдикції, тобто буде частиною судової системи України, із залученням міжнародного елементу для його побудови і діяльності – ред.) нас не влаштовує”, – підкреслив він.

Говорячи про те, чи є підтримка цього питання серед країн на майбутньому засіданні Генасамблеї ООН, Смирнов сказав, що таку підтримку знаходять. “В нас ще тривають дискусії навколо точкових формулювань. Бо ми намагаємось отримати максимально конкретизовані визначення, для чого потрібен трибунал. Складна історія, бо є група країн-скептиків, яка пропонує нам альтернативні версії. Наприклад, без слів “міжнародний” та “трибунал”. А просто “спеціальний механізм”. В нас ще є час поборотись за формулювання”, – сказав він.

Відповідаючи на запитання, яку модель підтримують наші ключові партнери, зокрема США, Смирнов зазначив, що поки що вони схильні підтримувати модель гібридного трибуналу, яка не влаштовує Україну. “Але треба розуміти, що в травні-червні минулого року США взагалі не сідали за стіл переговорів щодо трибуналу. А за пів року вони увійшли в координаційну раду з питань створення трибуналу та активно беруть участь у дискусії”, – зауважив він.

Смирнов також заявив, що не підтримує ідею обрання місця трибуналу в Україні. На його думку, ідеальним містом для цього процесу була б Гаага. “Мені ця ідея (обрати місце трибуналу в Україні – ред.) виглядає дуже погано. Трибунал має бути створений у країні-союзниці України. Україна є потерпілою від злочину країною. Якщо створювати трибунал тут, це може бути способом спекуляцій… Мені подобається місто Гаага як світова столиця міжнародного права”, – наголосив заступник керівника ОП.

Він також відкинув ідею провести трибунал у Бєлгороді або Москві. “Доктрина міжнародного гуманітарного права за останні півтора століття дуже сильно змінилась. Злочин агресії називався злочином проти миру. Нюрнберзький процес і Токійський трибунал розглядали його, маючи доволі широкий мандат розслідування. Розміщення інструментів досягнення справедливості в будь-якій країні, яка була учасницею воєнного конфлікту або злочину агресії, неприпустимо. Це популізм”, –підкреслив Смирнов.

Як повідомлялося, у вересні 2022 року Президент Володимир Зеленський утворив робочу групу на чолі з керівником ОП Андрієм Єрмаком, яка опрацьовуватиме питання створення спеціального трибуналу для притягнення до кримінальної відповідальності керівництва російської федерації за скоєння злочину агресії проти України.

Створення такого трибуналу підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ та окремі держави.

За кордоном
Вчора, 17:47 • Новини • За кордоном
Колізії та конфлікти
16 травня 2024, 15:55 • Новини • Колізії та конфлікти

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення