Ураження санкційною зброєю: хроніки 28 березня

28 березня 2022, 14:35Новини637

Этот материал также доступен на русском

Імпорт товарів у росії, після повномасштабного вторгнення в Україну, впав на 59%

 • Посилання скопійованоlink copied

По-перше, росія – це токсично. А по-друге, бізнес в росії заплямований кров’ю.

Цим двом правилам лише 1 місяць, але вони вже повністю віддзеркалюють стан справ в експортно-імпортних відносинах російської економіки.

Зокорема, аналітики FourKites підрахували, що імпорт товарів у росії, після повномасштабного вторгнення в Україну, впав на 59%. Частка імпорту продукції повсякденного споживання перевищує 75%.

Імпорт споживчих товарів просів на 22% з 22 лютого до 1 березня, потім ще на 26% до 8 березня та на додаткові 23% до 15 березня. Найбільше імпорту – у роздрібному продажу автозапчастин (95%), дитячих ігор та іграшок (92%), а також одягу та взуття (82% та 87% відповідно). На 86% із ввезених товарів складається ринок телекомунікаційного обладнання, на 73% забезпечено імпортом сектор галантереї. Найменшою мірою від імпорту залежать продажі спорттоварів (48%), побутової хімії та косметики (57%), а також товарів для дому.

Це з одного боку. А з іншого – за кордоном тепер вважається моветоном продавати щось російське.

Як приклад, повідомляє видання Globe and Mail, днями канадські мережеві супермаркети почали прибирати з полиць російські товари. Такі заходи торкнулися товарів з етикетками «Зроблено у Росії» після того, як у канадських магазинах припинили продаж горілки. З полиць прибрали такі продукти, як кефір, насіння, квас та зефір у шоколаді.

До чого це призводить, розповідають самі росЗМІ із посиланням на результати опитування аналітичного центру НАФІ. “Більш як половина російських підприємців – 54% – зазначили, що обсяги продажів у їхніх компаніях знизилися (серед представників мікробізнесу 65% відзначили зниження обсягів продажів). Це призвело до необхідності скорочувати поточні витрати – на це пішли 83% компаній”, – йдеться у повідомленні. Найпоширенішою мірою скорочення витрат у компаніях стало зниження витрат на IT, рекламу та маркетинг (37% компаній).

Далі йде скорочення штату (23%), скорочення зарплати (16%), повна або часткова відмова від оренди офісу (16%), переведення співробітників на віддалений формат роботи (15%). Лише 16% підприємців не помітили змін, які б позначилися на їхньому бізнесі.

В принципі, задача зрозуміла – за допомогою санкцій довести позначку «дискомфорту» підприємців до значення 100%.

Ситуація станом на 28 березня 2022 року

 • Пивоварна компанія Heineken вирішила приєднатися до компаній, які покинули російський ринок. Компанія продасть свої заводи в росії. Причиною такого рішення стала війна, яку росія веде проти України.

 • Google припинив ліцензування російських Android-смартфонів. 23 березня лабораторії Google стали закривати проекти російських компаній, в описі зазначається наступна причина. Це означає, що російські компанії не можуть випускати Android-смартфони з Android на GMS (сервіси від Google) для російського ринку. Для міжнародних виробників, наприклад Samsung та інших, таких обмежень немає, оскільки вони проходять сертифікацію для глобальних прошивок. Втім, Google заборонить продаж Android-смартфонів на російський ринок для всіх виробників без винятку, це тільки питання часу.
 • Subaru призупинила постачання своїх автомобілів на росію.
 • Британський виробник будівельної та сільськогосподарської техніки JCB заявив, що призупинив усі операції в росії. Про це повідомляє BBC. «Це включає роботу в офісах Москви й на невеликій фабриці в тому районі, що забезпечує російський ринок. Компанія заявила, що також призупинила експорт машин і запасних частин до цієї країни. Це рішення ухвалили після вторгнення росії в Україну», – йдеться в публікації.

 • Національний авіаперевізник Шрі-Ланки компанія SriLankan Airlines з 28 березня призупинила польоти до російської столиці. Про це повідомляється у прес-релізі компанії, опублікованому газетою Ceylon Today.

 • На більшості масових напрямків продаж турів за кордон зупинено. Більше того, вони не будуть відновлені доти, доки не буде більш-менш вирішено ситуацію з авіарейсами. На даний момент туроператори запускають лише «вивізні» рейси, і більше 90% туристів вже вивезено назад до рф. Таку інформацію озвучила в інтерв’ю РІА “Новости” глава Ростуризму Заріна Догузова.
 • Американська корпорація, що спеціалізується на розробці та виготовленні пристроїв для друку та обробки зображень, Lexmark призупинила постачання до рф

До речі

Ураження санкційною зброєю: хроніки 27 березня
Новини • Війна з Росією
 • Японський виробник техніки Olympus оголосив про зупинення своїх капіталовкладень на російському ринку в галузі наукових рішень у зв’язку із війною рф в Україні. “Ми маємо намір діяти відповідно до глобальних закликів до санкцій для якнайшвидшого завершення війни на території України, – йдеться в заяві, розміщеній на офіційному сайті Olympus. – У зв’язку з цим ми зупиняємо капіталовкладення, а також продажі в галузі наукових рішень у росії”.
 • Міністерство торгівлі, промисловості та енергетики Південної Кореї обмежило експорт щодо 57 нестратегічних товарів та технологій до росії та білорусі. Як пише портал Business Korea, обмеження почали діяти 26 березня. Зазначається, що тепер корейські компанії, які хочуть експортувати товари зі списку експортного контролю до росії та білорусі, мають проходити окрему процедуру узгодження. До нестратегічних товарів відносяться, зокрема, низькопродуктивні напівпровідники та комп’ютерна техніка.
 • Ціни на папір у РФ щойно виросли удвічі. Деякі види паперу стали дорожчими у 3-4 рази. Та й загалом на тлі санкцій російська поліграфічна продукція стала дорожчою в середньому на 20% і переживає кризу. Друкарні потерпають від імпортної залежності. Також у Росії виникла проблема з витратними матеріалами: залишків у окремих друкарнях вистачить на тривалий час, але більшість мають обмежений запас. Крейдований папір, на якому друкують журнали, обкладинки підручників, рекламні буклети, раніше заводили з Кореї та північної Європи, що зараз неможливо. Два російські підприємства виробляють такий папір, проте, вони займають тільки 5-10% ринку та не можуть повністю покрити попит.
 • Європейська комісія закликає держави-члени негайно скасувати будь-які існуючі схеми отримання громадянства за інвестиції та забезпечити наявність суворих перевірок для усунення ризиків, пов’язаних із схемами отримання права на проживання, так само як і переглянути раніше видані “золоті паспорти”. Про це повідомляють у пресслужбі Єврокомісії, передає Інтерфакс-Україна.
 • Міжнародне рейтингове агентство Fitch відкликало рейтинги російської федерації. Як зазначили в агентстві, рішення обумовлено санкціями, запровадженими проти росії Євросоюзом, передає Інтерфакс-Україна. На момент відкликання довгострокові та короткострокові рейтинги дефолту емітента росії в іноземній та національній валюті, а також рейтинг пріоритетного незабезпеченого боргу перебували на рівні “C”, стеля рейтингу країни – “B-“. Як повідомлялося, в рамках четвертого пакету санкцій, ухваленого країнами ЄС 15 березня, європейським агентствам забороняється рейтингувати рф та російські компанії, а також надавати рейтингові послуги російським клієнтам. Минулого тижня Fitch оголосило, що відкличе рейтинги всіх російських організацій та їхніх підрозділів до 15 квітня – кінцевого терміну, встановленого ЄС.

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога