Проблемні борги

“Укрзалізниця” є банкрутом уже багато років, – В. Зеленський

21 травня 2021, 12:58Новини165

Этот материал также доступен на русском

Проблеми “Укрзалізниці” триватимуть доти, доки її очільник не почне змінювати керівництво усіх ланок: від найнижчої до найвищої.

  • Посилання скопійованоlink copied

Президент Володимир Зеленський під час прес-конференції заявив, що в минулі роки “Укрзалізниця” залучала кредити на сотні мільйонів доларів під 10-12%, – повідомляє finbalance.

Він додав, що на цьому заробляли компанії-прокладки та керівництво Укрзалізниці.

«Схема дуже проста, яка працювала. Одна з причин банкрутства Укрзалізниці це те, що накопичено кредити з дуже високою ставкою», – зауважив глава держави.

За словами В. Зеленського, проблеми “Укрзалізниці” триватимуть доти, доки її очільник не почне змінювати керівництво усіх ланок: від найнижчої до найвищої.

«Я вважаю, що це стратегічне підприємство, але треба думати, як мати там партнерство з реальними, приватними інвесторами. Без них буде складно, тому що це підприємство банкрут вже багато років. І тільки силою та посадками ви можете навести там порядок», – наголосив глава держави.

Довідково

“Укрзалізниця” за підсумками 2020 року звітувала про збиток 11,9 млрд грн (за 2019 рік декларувався прибуток 2,99 млрд грн).

УЗ вказувала на значний вплив пандемії та карантинних обмежень на її діяльність, що в 2020 році призвело до зниження доходів від вантажних та пасажирських перевезень у порівнянні з 2019 роком на 10,3% та 58,3% відповідно, а також звертала увагу на “значне коливання курсових різниць, внаслідок чого отримано чистий збиток від курсових різниць у розмірі 5,5 млрд грн проти 4,3 млрд грн чистого прибутку у 2019 році” (цитата).

Фінплан “Укрзалізниці” на 2021 рік передбачає залучення запозичень у сумі 50,9 млрд грн, повернення позик – на 47,2 млрд грн (при середньорічному курсі 29,1 грн/дол).

За словами в.о. глави “Укрзалізниці” Івана Юрика, наразі загальний кредитний портфель цієї держкомпанії складає близько 37 млрд грн.

“Більшість запозичень, які складають цю суму, були здійснені у 2010-2012 роках перед Євро-2012 під високі відсотки. Наразі компанія докладає зусилля, щоб рефінансувати цей борг під нижчі ставки. Власне, рефінансування боргових зобов’язань, а також згенерований вільний грошовий потік від операцій компанії і є джерелами, за рахунок яких компанія розраховуватиметься за кредити, взяті у минулі роки. Кожна боргова лінія має свій графік погашення від одного до 7 років. Тому основна задача полягає у плануванні майбутніх періодів”, – зауважував І. Юрик.

В 2021 році передбачено залучення запозичень у сумі 50,9 млрд грн, у т.ч. довгострокових запозичень – 50,7 млрд грн, з яких:

  • 0,5 млрд грн – кредитні кошти МФО (на електрифікацію дільниці Долинська-Миколаїв-Колосівка);
  • 35,6 млрд грн – вибірка по довгострокових відновлювальних кредитних лініях українських банків, у т.ч. державних, що залучаються для покриття тимчасових розривів ліквідності;
  • 14,6 млрд грн – залучення нового фінансування;
  • 0,2 млрд грн фінансового лізингу.

Погашення запозичень передбачено на 47,2 млрд грн, у т.ч. довгострокових кредитів у сумі 46,8 млрд грн, з яких:

  • 4,5 млрд грн – погашення заборгованості перед Сбербанком;
  • 0,7 млрд грн – погашення боргу Фінінпро та боргу, залученого на будівництво Бескидського тунелю;
  • 38,7 млрд грн – погашення запозичень по відновлювальних кредитних лініях українських банків, у т.ч. державних, що залучаються для покриття тимчасових розривів ліквідності;
  • 2,9 млрд грн – чергова виплата за єврооблігаціями Шортлайн Пі-Ел-Сі;
  • 0,4 млрд грн по фінансовому лізингу;

Збільшення кредитного портфелю “Укрзалізниці” на кінець 2021 року має відбутися здебільшого за рахунок залучення нових фінансових зобов’язань у розмірі 14,6 млрд грн.

Фінансові витрати “Укрзалізниці” за фінансовими борговими зобов’язаннями заплановані у сумі 4,48 млрд грн, у т.ч.

  • витрати по довгострокових кредитах передбачені в сумі 4,13 млрд грн;
  • витрати на сплату відсотків по договорах фінансового лізингу 350 млн грн;

Крім того на 2021 рік заплановані витрати від дисконтування довгострокових позик працівникам, які складають 322,7 млн грн.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Власники групи компаній “Агромарс” ухиляються від сплати боргів

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Юристи визнають, що кредитні боржники рідко виграють у судах

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису

Банкрутство

Статті • Банкрутство
Досить несподівано “банкрутний” кодекс став тестом на популізм для окремих народних депутатів

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Найкраща стратегія для боржників – це залишатися на зв'язку зі своїми кредиторами

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Закон звільняє позичальників лише від сплати штрафів та інших платежів, що нараховані за прострочення виконання зобов’язань за кредитним договором