Проекти та інновації

Українцям повернуть гроші за комуналку: коли можна не платити і що змінить рішення Кабміну

26 травня 2021, 16:36Новини1618

Этот материал также доступен на русском

Перерахунок вартості комунальних послуг дозволяє громадянам не платити зайвого.

  • Посилання скопійованоlink copied

У Кабінеті Міністрів України вирішили затвердити новий порядок перерахунку вартості комунальних послуг, якщо їх не надають або надають, але не в тих обсягах або не відповідної якості.

Таку постанову вже опублікували на сайті Міністерства регіонального розвитку для громадського обговорення. Сам порядок перерахунку вартості комунальних послуг затвердили ще у 2010 році, але отримати компенсацію досі було практично неможливо, зазначає OBOZREVATEL.

Навіщо перерахунок?

Так, перерахунок вартості комунальних послуг дозволяє громадянам не платити зайвого. Наприклад, якщо вам на все літо вимкнули гарячу воду, а оплату за неї нараховують; або ж взимку у квартирі всього +12, а платіжки приходять на 2-3 тисячі; або сміття не вивозять, двір не прибирають – на все це ви маєте повне право поскаржитися й отримати назад гроші за таку послугу.

Ба більше, можливість перерахунку вартості послуг, якщо вони були надані неналежним чином, дуже важлива для поліпшення якості комунальних послуг по країні загалом. Зараз, коли, наприклад, у будинку холодно, зі скаргами звертаються лише одиниці, а весь шлях до перерахунку може ніхто і не пройти. Якщо ж в українців масово з’явиться можливість без особливих зусиль позбутися платежів за неякісну комуналку, то це стане своєрідним запобіжником для підприємств сфери. Постачальникам стане просто невигідно надавати неякісну послугу, адже за неї не отримуватимуть грошей.

Як зараз домогтися перерахунку?

Якщо вас не задовольняє якість якоїсь із послуг від комунальників, передусім варто письмово звернутися до постачальника й зажадати від нього провести обстеження якості послуги та провести перерахунок. Коли ж ви отримаєте відповідь від постачальника, а переважно постачальники проблем не знаходять, необхідно звернутися в Держпродспоживслужбу, говорить глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко:

Є спеціальний бланк, затверджені умови написання звернення. Після звернення Держпродспоживслужба повинна відреагувати. Тільки тоді створюється комісія разом з постачальником послуги, споживачем, незалежним представником, фіксується відсутність послуги або її погана якість. Після цього настає момент перерахунку. Ось це все, що я описав, простому споживачеві пройти нелегко, адже це дуже громіздкий процес“.

За даними Попенка, за минулий рік у Держпродспоживслужбу по Києву звернулося лише близько 600 осіб зі скаргами на комунальні послуги. Тому експерт упевнений, до останньої інстанції доходять далеко не всі.

Чи можна вирішити ситуацію через суд?

Як стверджує адвокат, старший партнер адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець, на будь-якому етапі громадянин має право зібрати докази, звернутися до суду і в судовому порядку домогтися перерахунку. Але, за його словами, навіть якщо ви домоглися позитивного рішення, на комунальників це може не вплинути.

Чи розв’яже проблему новий проєкт постанови?

Новий проєкт постанови Кабміну має кілька важливих нововведень. Зокрема, тепер перерахунок можна буде отримати, якщо опалювальний сезон не почався вчасно. Але, словами Попенка, новий проєкт постанови про перерахунок комунальних послуг не розв’язує саму проблему доступності перерахунку для простих споживачів: “Проблема перерахунку – в процедурі, а новий проєкт постанови абсолютно її не змінює. Тому, щоб використовувати цю постанову, потрібно пройти три кола пекла“.

Крім того, недоліком проєкту Попенко називає і те, що в ньому не враховується питання самостійного втручання громадян у систему теплопостачання. Хоча зміни цієї системи в одній квартирі впливають на всіх сусідів: “Десятки, якщо не сотні тисяч квартир по Україні, самостійно винесли батареї на балкон, труби, зробили собі підігрів підлоги з опалення. Коли я працював у комунальній сфері, у мене був випадок, коли людина встановила собі на балконі 4 батареї. Тому що він любив у трусах виходити туди покурити й випити кави. А чотири квартири над ним залишилися без опалення взагалі“.

Як змусити систему перерахунку працювати?

На думку Попенка, необхідно полегшити доступ українців до можливості подавати скарги на якість послуг. Наприклад, сформувати перелік документів, які людина може завантажити, заповнити та надіслати, а не складати самостійно за допомогою юристів. Також необхідно визначити рядки відповіді на скаргу. Так система перерахунку стане більш масовою.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
«Відсутніх боржників» швидко ліквідовували та визнавали погашеними їх борги перед кредиторами

Кабмін

Статті • Влада i люди
Директорат розвитку ринку праці та умов оплати праці Міністерства економіки підготував відповіді на поширені питання зі сфери трудових відносин в умовах воєнного часу.

Кабмін

Статті • Влада i люди
Уряд скористався панікою навколо ескалації на кордонах, щоб викупити частину боргових зобов'язань

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
У 2020 році київські комерційні комунальні підприємства уклали в системі Prozorro близько 4 тисяч договорів на загальну суму 17,2 млрд грн

Державні підприємства

Статті • Банкрутство; Влада i люди
Міністерство інфраструктури останнім часом «піариться» на гучних проектах, що мають швидше медійний характер. Але не звертають уваги на серйозну проблему, яка стосується річкового транспорту в Україні