Українські банки інвестували 25% своїх активів у ОВДП

16 липня 2024, 16:27Новини177

Этот материал также доступен на русском

Станом на 15 липня у власності банків перебувало 43% всіх випущених урядом ОВДП, які знаходяться в обігу

  • Посилання скопійованоlink copied

Національний банк України вважає, що наразі немає необхідності стимулювати банки до збільшення інвестицій в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Про це пише Економічна правда.

У НБУ нагадали, що у січні 2023 року була запроваджена можливість покриття банками обов’язкових резервів за рахунок бенчмарк-ОВДП. Однак з середини лютого цього року Міністерство фінансів не розміщувало цей вид ОВДП.

«На даний момент таке стимулювання не є необхідним, оскільки попит на ОВДП залишається стійким завдяки привабливим ринковим ставкам «, – зазначають у Нацбанку.

За даними регулятора, станом на 15 липня банки володіли 43% всіх випущених урядом ОВДП, що перебувають в обігу.

«Справедлива вартість ОВДП у портфелях банків, без урахування сформованих резервів, становить близько 786 млрд грн (763 млрд грн з урахуванням резервів), що становить приблизно чверть від чистих активів банківської системи «, – уточнили в НБУ.

Нацбанк не вбачає ризиків у тому, що банки концентрують значні обсяги активів в одному інструменті, і вважає, що це не загрожує стабільності системи.

«Це залежить від бізнес-моделі та профілю ризику кожного конкретного банку. Система має можливості для безпечного нарощення обсягу інвестицій в ОВДП «, – додають у регуляторі.

За оцінками НБУ, цього року банки вкладуть в ОВДП уряду 570 млрд грн (у гривневому еквіваленті), що відповідає обсягам вкладень у 2023 році (566 млрд грн). На даний момент уряд вже залучив від банків 273 млрд грн.

Наразі Україна відчуває дефіцит коштів для фінансування військових дій. Орієнтовна сума, якої не вистачає до кінця року, становить близько 500 млрд грн.

Зважаючи на цей значний дефіцит бюджетних коштів, уряд готується вносити зміни до Податкового кодексу та підвищувати ставки основних податків. За даними джерел ЕП в уряді та парламенті, Міністерство фінансів зможе оприлюднити відповідні зміни після обговорень з Міжнародним валютним фондом. Місія МВФ розпочала свою роботу 16 липня.

Зміни до бюджету та Податкового кодексу мають набрати чинності вже з вересня, інакше це становитиме загрозу для стабільного фінансування військових видатків.

Крім підвищення податків, уряд планує покрити додаткову потребу на 500 млрд грн за допомогою внутрішніх запозичень, що вимагатиме залучення додаткового ресурсу від банків, які залишаються найбільшими інвесторами в ОВДП (після НБУ).

Теги
Теги

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ

Законодавство

Статті • Влада i люди
Законопроєкт «Про кредитні спілки», зареєстрований під № 5125, 1 червня 2021 року був розглянутий Верховною Радою України у першому читанні та прийнятий за основу