Україна зупинила частину транзиту російського газу

11 травня 2022, 19:08Новини211

Причина – РФ краде газ на окупованій території

  • Посилання скопійованоlink copied

Через втручання російських військових у роботу газотранспортної системи Україна зупинила транзит з Росії за одним з двох напрямків, який проходить тимчасово окупованою територією. Наскільки впав транзит і як відреагував європейський ринок

«Оператор ГТС України» зранку 11 травня, посилаючись на форс-мажорні обставини, зупинив транзит газу через газовимірювальну станцію «Сохранівка» та прикордонну компресорну станцію (КС) «Новопсков», які знаходяться на тимчасово окупованій території Луганської області.

Через цей маршрут в Україну заходила третина транзитного російського газу згідно з транзитним контрактом. Решта газу, або близько 70 млн куб. на добу, має заходити в Україну через газовимірювальну станцію «Суджа», розташовану на кордоні між Сумською та Курською областями (РФ).

Тепер російський газ іде тільки через «Суджу», а загальні обʼєми поставок на 11 травня, порівняно з попереднім днем, впали на 18%, до 72 млн куб. на добу, згідно з даними «Оператора ГТС».

У відповідь на «відключення» «Сохранівки» росіяни перекрили газогін «Шебелинка – Новопсков», по якому мешканці Луганської та Донецької областей отримували український газ.

«Влада РФ несе повну відповідальність за гуманітарні наслідки таких дій», – написав на своїй сторінці у Facebook гендиректор держкомпанії «Оператор ГТС» Сергій Макогон.

Інфраструктура «Оператора ГТС» у Луганській області була захоплена російськими військами ще в березні. В середині квітня голова правління «Нафтогазу України» Юрій Вітренко попередив, що майже третина транзиту може бути втрачена через дії окупантів на станціях газотранспортної системи.

Але «Оператор ГТС» зупинив транзит газу через цей напрямок лише зараз. Чому? В держкомпанії пояснили це тим, що окупанти 9 травня здійснили крадіжку газу, перенаправивши його з транзитної труби в газопроводи на неконтрольовані зараз Україною території Луганської та Донецької областей. Вітренко заявив, що саме Україна несе відповідальність за ці обʼєми газу перед європейськими споживачами, а тому мала б за свої гроші компенсувати ці втрати.

Про які об’єми викраденого газу йдеться, поки невідомо. В «Операторі ГТС» повідомили, що «це наразі технічно неможливо сказати».

Ціна питання для РФ та України

Росія у 2021 році експортувала 203,5 млрд куб. газу, його середня вартість була – $274 за 1000 куб., свідчать дані Федеральної митниці Росії. На цьому Росія заробила $55 млрд.

Левову частку газу РФ продає до Євросоюзу – близько 150 млрд куб. на рік. Третина цього газу йде через Україну. Минулого року «Газпром» прокачав до ЄС через Україну 42 млрд куб. і заробив $11,5–12 млрд, за оцінкою директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка.

Що з цінами

Падіння транзиту через Україну біржовий ринок в Європі майже не помітив, пише Bloomberg. 11 травня на одному з найбільших ліквідних європейських хабів – нідерландському TTF – газ продавали по $896 за 1000 куб. м, це навіть трохи дешевше, ніж у попередній день.

У поточних цінах і так вже закладений великий ризик, пояснив Bloomberg Джеймс Хакстепп, аналітик S&P Global Commodity Insights, додавши, що поставок через Україну поки достатньо для виконання поточних замовлень.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Перелік підстав евакуації авто є виключним

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Для бизнеса важно не иметь «открытой валютной позиции»

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Значна увага ревізорів прикута до суб’єктів великого підприємництва, у яких обсяг можливих порушень та, відповідно, податкових донарахувань найбільший

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень