Ключові факти
- З 2016 року Україна втратила $48,8 млрд прямих доходів населення та компаній і $10,4 млрд податкових надходжень через відсутність крипторегуляцій. Це дорівнює $7 млрд та $1,5 млрд щорічно, йдеться у дослідженні.
При цьому доходи розподілені нерівномірно, і більшість «втрачених» доходів припадає на бичачі 2017 ($23,3 млрд) та 2020 ($14,9 млрд) роки.
- Капіталізація криптовалютного ринку на піку в листопаді 2021-го становила $2,9 трлн, при цьому приплив реальних коштів на нього аналітики оцінюють в $330 млрд.
- Для підрахунку втрачених коштів в Україні автори дослідження розрахували потенційні прибутки для населення від вкладень коштів у криптовалюту, доходи майнінгових ферм та емісію стейблкоїнів усередині країни.
- В результаті $49 млрд втраченого припливу сформовано на 80% ($39 млрд) із втраченого прибутку населення, на 14% ($7 млрд) – із втрачених доходів майнерів і на 6% ($2 млрд) – із втраченого доходу компаній-емітентів стейблкоїнів.
- Як зазначається у дослідженні, ключові чинники втрачених можливостей – це дешева електроенергія в періоди становлення майнінгу криптовалют, відсутність інструментів інвестування без привʼязки до централізованих структур для населення та обмежена ліквідність валютних інструментів усередині країни.
- Наведені підрахунки є консервативними через оцінку внутрішнього попиту без урахування потенційного припливу зовнішніх інвестицій, йдеться у дослідженні.
- Віцепремʼєр Михайло Федоров вважає, що для виведення криптосектору із тіні, потрібно створити спеціальний податковий режим для цього бізнесу.
- «Податки мають бути на рівні 5% для доходів фізосіб та 18% для компаній з додатковою можливістю користуватися перевагами податкового режиму Дія.City», – зазначив Федоров.
- За його словами, встановлення стимулювальних податків для криптоіндустрії сприятиме детінізації нового сегменту економіки, збільшить надходження до бюджету країни та підвищить інвестиційну привабливість України.