Колізії та конфлікти

У обмінників є питання з приводу фінзвітності, – Асоціація «Фінансовий Омбудсман»

19 січня 2024, 14:19Новини440

Компанії з торгівлі валютою мають труднощі з відображення переплати авансових внесків з податку на прибуток у фінансовій звітності

  • Посилання скопійованоlink copied

Асоціація фінансових компаній «Фінансовий Омбудсман» (ФІНОМ) у грудні 2023 року звернулася з листом до Міністерства фінансів України з проханням надати роз’яснення щодо особливостей оподаткування діяльності компаній з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі.

Мова йде, зокрема, про зміни до Податкового кодексу України, згідно з якими з 1 січня 2023 року компанії, які здійснюють торгові операції з валютою, зобов’язані були щомісяця протягом року сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток підприємств у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожний пункт обміну іноземної валюти (на сьогодні це 21 300 грн), розташований у населеному пункті з населенням понад 50 тис. чоловік.

Як показала практика, у багатьох компаніях сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за цей період. При цьому сума цього перевищення не тільки не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачених податкових зобов’язань, але й не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів).

В результаті, фінансові компанії опинилися в ситуації, коли неправильне відображення суми перевищення нарахованого податкового зобов’язання у річному звіті загрожує заходами впливу з боку ДПСУ. При чому, якими саме – незрозуміло, адже це перший звітний період для підприємців.

«По факту, переплата у даному випадку – це забрані у підприємства надмірно сплачені кошти, які держава не повертає, не дозволяє зарахувати в рахунок інших податків і зборів або ж перенести на інший період. Тож підприємці розгублені», – пояснюють в асоціації.

У ФІНОМ нагадують, що податок на прибуток підприємств сплачується в кінці звітного податкового періоду як податок на вже зароблені підприємством гроші. Тож не можна платити його авансом, тому що невідомо чи підприємство на кінець звітного періоду щось заробить.

«Те, що ми маємо на сьогодні, – це підміна понять. Це не «авансовий внесок з податку на прибуток», а окремий вид податку, який варто було б назвати «мінімальний фіксований податок для здійснення валютно-обмінних операцій, розрахований на один пункт обміну валют». Тобто, фактично, абонплата за діяльність», – вважають в асоціації.

Але поки, згідно закону, компанії сплачують «авансові платежі», ФІНОМ звернулася за допомогою до Мінфіну у вирішенні питання щодо відображення суми перевищення сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств за структурні підрозділи протягом 2023 року над сумою податкових зобов’язань з цього податку в бухгалтерському обліку.

До цього асоціація вже зверталася за роз’ясненнями до ДПСУ. Однак, ні від податкової, ні від Мінфіну відповіді поки не отримала.

Теги
Теги

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

ДПС

Статті • Влада i люди
Слід зразу наголосити, що ніяких кардинальних змін у принципах оподаткування доходів фізичних осіб не відбулось

ДПС

Статті • Влада i люди
Можна прогнозувати збільшення звернень органів ДПС до судів із позовами про стягнення боргів з податків та зборів

ДПС

Статті • Влада i люди
Норми права постійно зазнають трансформації

ДПС

Статті • Влада i люди
Платники податків зобов’язані зберігати оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку

ДПС

Статті • Влада i люди
Податкова амністія — це остання можливість для фізичних осіб легалізувати свої статки

ДПС

Статті • Влада i люди
У 2021-му у фокусі уваги податківців будуть підприємства, що здійснюють діяльність у сфері фінансів, оптової та роздрібної торгівлі, підприємства транспорту та переробної промисловості