У Мін­соцполітики розповіли, хто і за яких умов не отримає субсидії

3 червня 2021, 11:14Новини1265

Нововведення: українцям тре­ба буде відкривати рахунок у банку для отри­мання субсидії

  • Посилання скопійованоlink copied

Хоч до наступного опалювального сезону трохи менше ніж пів року, українці вже можуть починати оформляти субсидії на житлово-комунальні послуги. Тепер, нагадаємо, цю допомогу призначатимуть по-новому — уряд вніс певні зміни до порядку призначення субсидій на ЖКГ.

Так, запроваджено нові бланки (зая­ва і декларація), які треба заповнювати для звернення за призначенням субсидії. Блан­ки, зокрема, можна скачати з сайту Мін­соцполітики. Окрім того громадяни мають подавати також договір найму (оренди) житла (за наявності) та довідки про доходи (у разі зазначення у декларації доходів, інформація про які відсутня в ДФС, ПФУ).

Заповнивши ці форми, можна відправити їх поштою на адресу місцевого управління соціального захисту населення (адреси управлінь вказані на сайтах регіональних органів виконавчої влади, а також на сайті Міністерства соціальної політики (список електронних адрес)).

Також документи можна подати:

  • уповноваженій посадовій особі виконкому місцевої ради територіальної громади;
  • у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) територіальної громади.

Вони протягом трьох робочих днів передадуть заповнені документи структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Можна також заповнити бланки в електронному вигляді і надіслати їх електронною поштою.

У декларації є декілька но­вих пунктів.

Треба буде вказати, чи володіє претендент на субсидію банківським депо­зитом у розмірі, більшому за 25 прожитко­вих мінімумів. І чи здійснював він протягом минулого року купівлю-продаж валюти чи банківських металів на суму понад 50 тисяч гривень. Таким особам субсидії не дадуть. Як і тим, хто має на банківському депозиті 100 тисяч грн і більше (раніше була норма 50 тисяч). Також, згідно з новими правилами, допомоги від держави позбавлять тих, хто торік купив квартиру, зе­мельну ділянку або авто.

Домогосподарству не бачити субсидії, якщо в сім’ї є новий автомобіль (менше п’яти років з дати випуску), або два відносно нові авто (менше 15 років з дати випуску).

Субси­дії не отримає людина, якщо не працює, не вчиться і не стоїть на біржі.

Або та, яка фор­мально не має доходу, але торік перебувала більш ніж 60 днів за кордоном. Не отримають допомоги боржники за ЖКГ-послуги понад три місяці, боржники за аліментами і ті, хто не повернув раніше помилково призначеної субсидії. А також ті, хто має квартиру пло­щею понад 130 кв. метрів або будинок пло­щею понад 230 кв. метрів. Виняток буде зроблено лише тим, хто має кілька житлових приміщень у сільській місцевості, з огляду на їхню низьку вартість і неліквідність (як правило, це успадковане майно).

Що стосується заробітчан, то працездатні особи, котрі більше 60 днів відсутні за місцем реєстрації й не декларують своїх доходів, втрачають права на субсидію. Тож треба або задекларувати доходи, або змінити склад домогосподарства, інакше кажучи, місце реєстрації. На це, відповідно до закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» , дається 30 днів. Але якщо людина працює за кордоном й офіційно сплачує там податки, лікується чи доглядає за дитиною, то малозабезпечені члени її домогосподарства в Україні мають право на субсидію.

Ще одне нововведення: українцям тре­ба буде відкривати рахунок у банку для отри­мання субсидії.

Виняток — лише категорія «80+», люди з інвалідністю першої групи і люди, які не здатні себе обслуговувати. Для цих категорій, як і раніше, субсидію будуть видавати через пошту.

Щодо рахунку у бан­ку, то тут ще нічого не зрозуміло. Який досте­менно буде новий механізм, ще не знають ні в банках, ні в управліннях соцзахисту.

Важливо, що у минулий опалювальний період житлові субсидії отримували трохи більше 3 млн домогосподарств. Кількість тих, хто декларував недостовірну інформацію, склала близько 2-3%. Найтиповіші зловживання пов’язані з поданням недостовірних даних про склад домогосподарства або приховування інформації про його зміну та здійснення дороговартісних покупок на суму понад 50 тисяч гривень одномоментно (транспортних засобів та іншого майна) чи одномоментне придбання валюти у великих розмірах після оформлення субсидії. Дехто робить внески до статутних капіталів, великі благодійні внески на розвиток підприємств, купує корпоративні права чи акції й при цьому позиціонує себе як безробітного чи такого, що живе на мінімальну зарплату. Верифікація, яка проводилася протягом двох останніх років, засвідчила, зокрема, що 830 отримувачів субсидій купили сумарно валюти майже на 140 мільйонів гривень. Однак говорити про масовість таких зловживань і що це не дасть більшості оформити житлову субсидію, недоречно.

Дійсно вразливим верствам населення, для яких сплата комунальних послуг у повному обсязі є непосильною, хвилюватися не треба.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Кабмін

Статті • Влада i люди
Директорат розвитку ринку праці та умов оплати праці Міністерства економіки підготував відповіді на поширені питання зі сфери трудових відносин в умовах воєнного часу.

Кабмін

Статті • Влада i люди
Уряд скористався панікою навколо ескалації на кордонах, щоб викупити частину боргових зобов'язань

Державні підприємства

Статті • Банкрутство; Влада i люди
Міністерство інфраструктури останнім часом «піариться» на гучних проектах, що мають швидше медійний характер. Але не звертають уваги на серйозну проблему, яка стосується річкового транспорту в Україні