Зверніть увагу

У кіберполіції попередили про шахрайську схему перевипуску SIM-карт

10 березня 2025, 16:46Новини163

Этот материал также доступен на русском

Кіберполіція радить привʼязувати свій номер телефону до паспорта

  • Посилання скопійованоlink copied

Серед найтоповіших схем кібершахрайств, які зловмисники використовують зараз, — заволодіння SIM-карткою користувачів. До чого це призводить, з якими ризиками можна зіткнутись та чого точно не треба робити розповіли в Кіберполіції України.

«Це стається або завдяки тому, що громадяни вводять номери телефону, який також може бути і фінансовим, на фішингові сайти, переходячи до них за допомогою фішингових посилань, або публікують номери на різних вебресурсах, де їх можуть побачити шахраї та використати в тому числі для їх перевипуску», — повідомив експерт кіберполіції Євгеній Дороганов, начальник відділу протидії злочинам у сфері компʼютерних систем Департаменту кіберполіції.

Як діє схема

  • зловмисники звертаються до мобільного оператора від імені користувача,
  • заявляють про, нібито, втрату SIM-карти,
  • оператор перевипускає картку,
  • оригінальна SIM-ка користувача блокується.

Чим це загрожує

Наступним кроком після перевипуску SIM-карти, шахраї авторизують її у банківських онлайн-додатках онлайн-банкінгу, щоб далі вже каскадно вивести гроші з банківського рахунку користувача на підконтрольний їм рахунок.

Як убезпечитись

  1. Будьте обережні з дзвінками від нібито представників мобільного оператора. Якщо вам телефонують із проханням надати код підтвердження або особисті дані, не передавайте інформацію та одразу завершіть розмову. У разі сумнівів самостійно зателефонуйте до свого оператора за офіційним номером.
  2. Якщо підозрюєте, що вашу карту хочуть перевипустити — негайно зверніться до служби підтримки мобільного оператора. Повідомте про підозрілу активність та заблокуйте віддалений перевипуск sim-карти.
  3. Перервіть «ланцюжок» шахрайських дзвінків. Якщо вам телефонують із підозрілими пропозиціями чи проханням передзвонити — відразу зателефонуйте своїм знайомим або родичам — це дозволить розірвати можливий шахрайський механізм.
  4. Забороніть віддалений перевипуск sim-картки. У налаштуваннях мобільного оператора або через контактний центр можна активувати функцію, що дозволяє перевипуск sim-картки лише при особистому візиті до офіційного магазина та з пред’явленням паспорта.
  5. Використовуйте унікальний номер для фінансових операцій. Бажано мати окремий номер телефону для банківських операцій, який не зазначається у відкритому доступі, зокрема в оголошеннях чи для соціальних мереж, чи месенджерів.
  6. Розгляньте можливість переходу на контрактне обслуговування або прив’язку передплаченого номера телефону до паспорта. Така форма підключення забезпечує вищий рівень безпеки, оскільки перевипуск sim-карти можливий лише за особистої присутності та пред’явлення документа.

Не потрібно вводити свій номер телефону на сайтах чи онлайн-ресурсах, яким не довіряєте. Якщо так вже сталось:

  • користувачу почнуть надходити певні дзвінки від незнайомих номерів телефонів, так званий «шахрайський ланцюжок дзвінків», який можна перервати;
  • оскільки шахраї для перевипуску SIM-карт використовують три перевірочні номери телефону, які останні здійснювали дзвінки на вашому телефоні, щоб перервати цей «ланцюжок», потрібно подзвонити за допомогою мобільного звʼязку трьом абонентам, яким довіряє користувач;
  • кіберполіція радить привʼязувати свій номер телефону до паспорта, бо перевипуск SIM-карти без особистої присутності власника номера у відділенні стільникового оператора з паспортом буде не можливим.

Кіберексперт додав, що деякі мобільні оператори беруть додаткову плату за привʼязку мобільного номера телефона до паспорта користувача, але, за його словами, зазвичай ця послуга безкоштовна.

Що робити, якщо стали жертвою шахраїв

  • Негайно зверніться до мобільного оператора та повідомте про перевипуск sim-картки без вашого відома. Попросіть тимчасово заблокувати номер.
  • При підозрі, що шахраї отримали доступ до банківського акаунту — зв’яжіться з банком та заблокуйте картки та онлайн-доступ.
  • Перевірте доступ до своїх облікових записів у соціальних мережах та електронній пошті. Якщо є підозра на злам — змініть паролі.
  • Якщо шахраї отримали доступ до ваших акаунтів — повідомте про це друзям та знайомим, щоб вони не потрапили у пастку шахраїв (наприклад, якщо шахраї будуть просити гроші від вашого імені).
  • Зверніться до правоохоронних органів із заявою про шахрайство або подайте електронне звернення до кіберполіції

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Гроші з Москви стають "чистою" виручкою та спокійно проходять через місцеві банки

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Неприпустимо, щоб адвокати, які стоять на захисті прав і свобод громадян, ставали жертвами насильства, особливо від тих, хто має захищати закон і порядок

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету