За кордоном

У Чехії з 1 жовтня запрацює реєстр українських авто: що відомо

4 вересня 2023, 20:29Новини321

Чеська влада готується до запуску спеціального реєстру транспортних засобів із державними номерними знаками України

  • Посилання скопійованоlink copied

Міністерство транспорту Чехії з 1 жовтня 2023 року запускає спеціальну реєстрацію для автомобілів з українськими номерними знаками. Основною причиною запровадження такої системи є неспроможність національної та місцевої влади накладати адекватні штрафи за порушення правил дорожнього руху українськими водіями.

Розповідаємо, які зміни чекають на українських автомобілістів в країні та як буде проходити реєстрація транспортних засобів.

Як відбуватиметься реєстрація українських авто у Чехії з 1 жовтня: деталі

“У вересні цього року буде опублікована повна і вичерпна інформація щодо реєстру українських транспортних засобів на сайті Міністерства транспорту. Реєстрацію українських транспортних засобів здійснюватимуть місцеві органи влади з розширеними повноваженнями”, розповідає Філіп Медельський, прессекретар Міністерства транспорту Чехії.

Відповідна реєстрація буде запущена у жовтні цього року та впроваджена з початку наступного року.

Громадяни України з січня 2024 зобов’язані зареєструвати свої транспортні засоби для використання в Чеській Республіці не пізніше семи днів. В іншому випадку на них буде накладено штраф у розмірі до 30 000 чеських крон.

“Громадяни України будуть зобов’язані зареєструвати транспортний засіб, яким вони користуються на території Чехії (вони не обов’язково повинні бути їхніми власниками), не пізніше ніж протягом 7 днів з моменту надання тимчасового захисту або візи з метою толерантності”, – пояснив Меделський.

Реєстрація є безкоштовною. Облік буде вестися централізовано, однак вкладати дані будуть місцеві органи влади.

Так як мова йде про адміністративну реєстрацію – під час реєстрації українських транспортних засобів технічний стан транспортного засобу не перевіряється.

Запровадження процедури реєстрації авто для українців у Чехії

Міністерство транспорту замовило Національному центру транспортних інформаційних систем (CENDIS) створення нового електронного реєстру українських транспортних засобів.

Згідно з контрактом, нова база даних коштуватиме близько 7 мільйонів чеських крон з ПДВ.

Уряд Чехії вирішив запровадити цю систему реєстрації з метою посилення покарання за організовану контрабанду, покращення можливості отримання штрафів за порушення правил дорожнього руху та спрощення умов проживання і працевлаштування для певних груп іноземців.

Водій транспортного засобу повинен надати базову інформацію, таку як адреса проживання та, за наявності, номер документа, що посвідчує особу.

Крім реєстраційного номера, дані про транспортний засіб повинні містити VIN-номер.

“Що стосується страхування, то якщо незастрахований український транспортний засіб завдасть шкоди в Чехії, чеська страхова компанія відшкодує збитки потерпілій стороні через гарантійний фонд”, – додає пан Філіп.

Страхування українських авто у Чехії

Нещодавно Офіс чеських страхових компаній повідомив, що, за його оцінками, в Чеській Республіці налічується 38 000 українських транспортних засобів. З них близько 10% авто не застраховані обов’язковим страхуванням.

Наразі особи, які перебувають під тимчасовим захистом, мають право на шестимісячну відстрочку сплати штрафів.

Водночас власники та користувачі транспортних засобів, що перебувають під тимчасовим захистом, не зобов’язані подавати їх на техогляд, оскільки до них ставляться як до транспортних засобів, що перебувають у міжнародному русі.

“Звичайно, транспортні засоби на дорозі повинні бути в належному технічному стані та не повинні становити небезпеки для водіїв, пасажирів та інших учасників дорожнього руху”, – каже представник міністерства.

Причини створення українського реєстру транспортних засобів у Чехії

Зі збільшенням кількості транспортних засобів, що прибувають з України – проблема стягування штрафів стала більш серйозною.

Через ці проблеми місцева влада сама звернулася з проханням створити український реєстр транспортних засобів.

Український реєстр містить лише основні дані, необхідні для відстеження водія транспортного засобу та виписування штрафів. Цей реєстр також використовується страховими компаніями.

Чеська страхова асоціація (ČAP) повідомляє, що з березня 2022 року до кінця червня 2023 року було зареєстровано 201 незастраховану аварію за участю українських транспортних засобів. Чеські страхові компанії виплатили 16 мільйонів крон за ці збитки, і очікується, що буде виплачено ще 4,2 мільйона крон.

Процедура стягування штрафів з порушників

Крістіна Власакова, прессекретар муніципалітету Пардубіце, розповіла, що під час перевірок на місці правопорушення буває нелегко ідентифікувати користувача транспортного засобу, і навіть знайти адресу водія-порушника.

“Місце проживання іноземців у Чехії часто змінюється, тому, якщо адресу неможливо перевірити або вона вже не дійсна, місто намагається надіслати повідомлення про штраф в Україну, однак на отримання повідомлення можуть піти місяці”, – додає Власакова.

“Потім штраф офіційно вручається особі, але ніхто його не сплачує. Це створює проблеми для економічного сектору, який намагається примусово стягувати штрафи”, – зазначила прессекретар мера.

Аналогічні проблеми з іноземцями з інших країн Європи

Місцеві органи влади стикаються зі схожими проблемами з іноземцями й з інших країн ЄС. Зокрема минулого року Чеська поліція спільно з митними органами впровадила законодавчу поправку. Згідно з нею, якщо під час перевірки на придорожньому посту поліція дізнається із записів, що водій має несплачений штраф, вона має право вимагати сплати штрафу на місці.

Якщо водій відмовляється платити, поліція може конфіскувати номерний знак або прикріпити до транспортного засобу блокіратор.

Лише минулого року поліції та митниці вдалося збільшити суму несплачених штрафів з 11 млн чеських крон до 16 млн крон. За даними поліції Чехії понад 60 відсотків тих, хто не сплатив штраф, були іноземними водіями.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна