Тисяча і один відсоток щастя: чому важливо скуштувати екстра чорний шоколад
Шоколад, особливо чорний і екстра чорний, підвищує в організмі рівень серотоніну – гормону щастя
Новий рік знову на порозі. І щороку ми чекаємо дива – раніше це були нові сукенки чи смартфони в пакуночках під ялинкою, тепер – це Перемога (але сукенка теж нехай буде). А ще Новий рік – це завжди мандарини і шоколад.
Запашні жовтогарячі мандаринки і шоколадні зайці чи Діди Морози, або шоколадні цукерки, або шоколадні набори чи плитки шоколаду у святковому пакуванні. Переступаєш поріг магазину чи заходиш у магазин онлайн, а там святкова розкіш! І можна не обмежувати фантазію, обираючи новорічне диво – екстра чорний шоколад, чорний шоколад, темний, молочний, білий, з горіхами чи з родзинками, з малиною чи цитрусом, або з печивом, або іще з якимись сюрпризами.
Шоколад і щастя
Шоколад – це завжди дорого, стильно, красиво, вишукано, це завжди історія про щастя і про свято. І навіть деталі й подробиці не зроблять ці ласощі менш святковими.
А йдеться ось про що:
- Шоколад, особливо чорний і екстра чорний, підвищує в організмі рівень серотоніну – гормону щастя. Тож жодних фантазій: хочеш бути щасливим – ласуй шоколадом!
- У шоколаді є достатньо теоброміну, щоб ці ласощі були корисними для серця й судин (звісно, якщо не занадто захоплюватися).
- А антиоксиданти! І антиоксиданти тут є, тож ось іще один позитивний вплив на здоров’я. Про антиоксиданти у шоколаді писали в поважному виданні Journal of Internal Medicine, де розмістили матеріал досліджень, які засвідчили, що навіть після інфарктів чорний шоколад корисний і в декілька разів зменшує ризик смерті.
Виходить, що шоколад – це щастя в прямому значенні, природний антидепресант, можливість повернути собі ті відчуття, які колись навіювали мирні Різдво і Новий рік.
Лікарі-дієтологи й ендокринологи попереджають, що найкорисніші ті види шоколаду, де найменше цукру – чорний (вміст какао-продуктів понад 60%) і екстра чорний (вміст какао-продуктів понад 90%, а інколи буває і 99%).
Що таке шоколад
«Дитяче» питання набуває неабиякої серйозності, коли починаєш розуміти, що справжній шоколад — це рослинний продукт, який складається з какао-бобів.
- По-перше, це масло какао (або олія какао). Як і будь-яка олія, жир із какао-бобів віджимається на виробництвах різними способами. Якщо для здешевлення шоколаду масло какао замінили на якусь дешевшу олію, бодай вона й найвищого ґатунку, то одержаний продукт уже не може претендувати на звання якісного шоколаду. На жаль.
- По-друге, до складу шоколаду входить какао терте – перший продукт переробки какао-бобів, при якому боби розтираються до стану порошку. Какао терте має у своєму складі багато какао-масла, бо ж какао масло одержують саме з какао тертого (спочатку боби розтираються, а потім віджимають олію). Ціни на какао терте на світових ринках високі або й дуже високі. Ціни на деякі сорти какао тертого просто захмарні, але шоколад із таких сортів практично недоступний — і через високу вартість, і через дуже обмежене виробництво. І не треба плутати: какао терте — це не какао-порошок, який є ще одним продуктом переробки какао-бобів. Якщо в складі шоколаду вказаний какао-порошок, то це ще один спосіб здешевлення продукту. Так, це какао-продукт. Але у справжньому шоколаді його бути не повинно.
Увага! Шоколад високої якості має складатися ТІЛЬКИ з какао масла й какао тертого.
А як же цукор? Адже шоколад – це солоденькі ласощі!
Насправді шоколад складається з какао тертого й масла (олії) какао. Але ж натуральний шоколад гіркий! А як же життя підсолодити?
Ось і додають до шоколадної маси, яка в ідеалі складається тільки із двох компонентів, цукор, або цукор і молоко. Цукор у складі шоколаду – це примха споживацького ринку: саме цукор робить шоколад «небезпечним» при схудненні, при дієтичному харчуванні, при здоровому способі життя. І справді небезпечним, без жодних лапок і перебільшень, стає цукор, якщо шоколад призначається для хворих на діабет. І яке ж тут щастя? Але не все так погано, як можна уявити, бо солодкий смак шоколаду можуть забезпечити цукрозамінники чи то на основі спиртів (наприклад, еритритол або мальтитол), чи то на основі рослинних цукрів (скажімо, стевія, агава, цикорій). Звісно, технології виробництва дещо інші, що не може не позначитися на ціні.
Якщо ж говорити про молоко, яке входить до складу молочного або білого шоколаду, то це, звісно, не молоко з бідонів, а перероблена речовина – це може бути сухе молоко, сухі вершки чи інші сухі фракції переробки коров’ячого молока. Останнім часом можна зустріти шоколад, де молоко тваринного походження замінене на молоко рослинне – мигдалеве, вівсяне, кокосове. І знову ж таки – цей смачний продукт, строго кажучи, перестає бути справжнім шоколадом, до складу якого входять тільки продукти з какао-бобів, причому й какао-порошок тут зайвий!
Будь-що, що вказане на упаковці шоколаду, але не какао масло й не какао терте, – це здешевлення кінцевого продукту.
І так, горіхи здешевлюють шоколад. І так, родзинки, полуниця, малина, печиво, мигдалеві пластівці, карамель, екзотичні плоди – це все здешевлює шоколад, особливо, якщо йдеться про дорогі й ексклюзивні сорти. Чи стають наші улюблені шматочки щастя від цього гіршими? Та боронь Боже! Шоколад з горіхами для багатьох ласунів – це не просто щастя, а щастя в квадраті або й у кубі, це тисяча відсотків щастя! Але однак це здешевлює продукт 😊
Ціна щастя
Скільки коштує щастя? Ми вже давно розуміємо, що щастя, справжнє щастя, ціни не має, бо це відчуття безцінне! Це мир, це мамині обійми, це дитячі долоньки, це весілля й хрестини…
Але повернімося до шоколаду, цього святкового серотонінового щастя в яскравих обгортках, або в коробках, або в пакетах, або навіть у татових кишенях. Скільки коштує шоколад?
Інформаційна і фінансово-аналітична агенція Bloomberg за останній рік двічі повідомляла про значний стрибок світових цін на какао-продукти. За найскромнішими оцінками, ціни на какао-боби за останній рік подвоїлись – і це без переробки й логістики. Головні виробники какао-бобів – країни Західної Африки, які багато місяців підряд потерпають від дуже несприятливих, а то й екстремальних погодних умов. Дощі, посухи, захворювання дерев на плантаціях, шкідники – виробництво какао-бобів скоротилося не менше ніж удвічі.
Навіть лідери світового ринку шоколаду (і тут не йдеться про виробників цукерок для споживчого ринку) потерпають від збитків і змушені піднімати ціни. А про виробників професійного шоколаду й шоколадних ласощів годі й говорити – навіть найбільші й найміцніші з них змушені переглядати маркетингову й цінову політику. Вага продукту зменшується, якість шоколадної маси часто знижується (за рахунок компонентів нижчої якості й за рахунок додавання інших складових), створюються нові продуктові лінійки, у яких використовується менше дорогих і вже дефіцитних какао-продуктів.
Про шоколадну кризу практично не говорять – що ж бо таке, отой шоколад… Але насправді шоколаду стає дедалі менше, ціна на шоколад постійно зростає, на відновлення фонду плантацій какао знадобиться не менше кількох років, якщо, звісно, природа буде лагіднішою і милостивішою…
А поки ціна однієї тони какао-бобів давно перевищила 6 000 доларів – агентство Bloomberg повідомило про це майже рік тому, іще 22 лютого 2024 року. І на краще з того часу нічого не змінилося.
Якщо про шоколад трохи веселіше
Ну, на світові ринки жоден ласун вплинути не може. То хоч би щось цікаве й повчальне про улюблені ласощі… Та скільки завгодно!
- А ви знаєте, що справжній шоколад, у якому немає жодних додаткових компонентів, у тому числі й стабілізаторів, у руках має розтавати? Саме так – руки мають бути якщо й не заляпані, то добряче завезькані шоколадом. Річ же в тому, що температура плавлення масла какао – усього 32°C. А яка температура рук у здорової людини? Отож-бо! Якщо шоколад у ваших руках не тане, то одне із трьох: або ви сніговик, або це не шоколад!
- А ви знаєте, що для відновлення продукування в організмі гормону щастя (серотоніну) достатньо всього 5 грамів чорного шоколаду? Стограмової плитки має вистачити майже на три тижні!
- А ви знаєте, що білий шоколад містить із какао-продуктів тільки какао масло? Усе інше – це молочні продукти і цукор. Тож руки геть від білого шоколаду! Якщо, звісно, ви на дієті. Та й без дієти краще цим продуктом не зловживати, а тільки ласувати.
- А ви знаєте, що справжній шоколад – це зовсім не про холестерин? У складі какао-бобів багато дуже важливих для нашого здоров’я, у тому числі й для здоров’я судин, олеїнової, стеаринової, лауринової і пальмітинової кислоти, є й лінолева й арахінова незамінні жирні кислоти. І бонус – стеаринова кислота, якої в какао маслі до 34%, рівень холестерину в крові не підвищує, а мононенасичена олеїнова кислота (її в какао маслі до 43%) вміст холестерину взагалі зменшує!
І нарешті. А ви пам’ятаєте, що корисними вважаються темні й чорні сорти шоколаду (у темних сортах вміст какао-продуктів понад 50%, а у чорних – понад 60%)? Не забувайте, що найкорисніший шоколад взагалі не має цукру або має його зовсім трошки – це екстра чорний шоколад із вмістом какао-продуктів від 90% до 99%!
Такі ось передноворічні роздуми – про шоколад, про щастя, про мир і Перемогу, про те, що найкорисніше іноді буває гірким, як екстра чорні ласощі. І про те, що попереду у нас іще багато святкувань Різдва й Нового року – із шоколадом і мандаринками, із новими сукенками, у мирі й добробуті. І з тисяча й одним відсотком щастя.
-
У листопаді через випуск ОВДП до держбюджету залучено 80,8 млрд грн
6 грудня 2024, 18:00 • Новини
-
Огляд ЗМІЩо не можна вішати на ялинку 2025 і що потрібно: відьма назвала “правильні” іграшки6 грудня 2024, 17:47 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІЛавров назвав основні вимоги Росії для завершення війни – санкції, НАТО і території6 грудня 2024, 17:34 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Огляд ЗМІЩодня у світі фіксується 600 млн кібератак. Що ще зафіксувів Microsoft у своєму щорічному звіті про цифрову оборону6 грудня 2024, 17:23 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІСхильність до споживання алкоголю передбачили за довжиною пальців рук6 грудня 2024, 17:11 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІДе українці зберігають гроші та яку валюту обирають — рейтинг банків6 грудня 2024, 17:00 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІКількість випадків СЗЧ у Силах оборони з 2022-го збільшилася в шість разів. Більшість з них відбулися цього року — Bloomberg6 грудня 2024, 16:47 • Новини • Колізії та конфлікти
-
В АТ «КОМІНВЕСТБАНК» запроваджено тимчасову адміністрацію
6 грудня 2024, 16:36 • Новини
-
Безоплатне харчування для учнів 1–4 класів продовжать у 2025 році, – МОН
6 грудня 2024, 16:26 • Новини
-
ЄІБ виділив понад EUR60 млн на відновлення доріг та оновлення міського транспорту в Україні
6 грудня 2024, 16:16 • Новини
-
Верховна Рада прийняла Закон щодо розширення переліку осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу
6 грудня 2024, 16:06 • Новини
-
Держава допоможе виплатити борги кіностудії Довженка
6 грудня 2024, 15:55 • Новини
-
За кордономChevron уперше з часів пандемії скоротить капітальні витрати6 грудня 2024, 15:45 • Новини • За кордоном
-
Зверніть увагуВ Міноборони розповіли, коли з’явиться електронне направлення на ВЛК у «Резерв+»6 грудня 2024, 15:35 • Новини • Зверніть увагу
-
Проекти та інноваціїМінцифри запустило електронний містобудівний кадастр6 грудня 2024, 15:25 • Новини • Проекти та інновації
-
Ринок оренди «завмер» до весни: в яких містах він все ще активний
6 грудня 2024, 15:15 • Новини
-
Обсяг українсько-німецької торгівлі може сягнути цьогоріч €12 мільярдів
6 грудня 2024, 15:05 • Новини
-
єРобота: 11 млрд грн інвестувала держава в розвиток малого й середнього бізнесу через гранти
6 грудня 2024, 15:00 • Новини
-
“Дунайське пароплавство” починає розпродавати свій морський флот
6 грудня 2024, 14:53 • Новини
-
“Київстар” заявив про підвищення тарифів на 25%
6 грудня 2024, 14:44 • Новини
-
У Києві судитимуть 11 учасників злочинної організації, яка торгувала наркотиками з Іспанії
6 грудня 2024, 14:32 • Новини
-
Майже $38 млрд знадобиться в найближчі 10 років для розмінування пріоритетних територій — Мінприроди
6 грудня 2024, 14:22 • Новини