За кордоном

Ціна російської нафти обвалилась нижче $40 за барель

9 січня 2023, 19:03Новини247

Партії з відвантаженням із порту Приморська в Балтійському морі коштували $38,7 за діжку

  • Посилання скопійованоlink copied

Ринок російської нафти, який з грудня перебуває під європейським ембарго, зустрів 2023 рік новим обвалом цін.

Вартість сорту Urals — основної марки російських нафтовиків, на яку припадає майже дві третини експорту, — у п’ятницю, 6 січня, впала нижче за $40 за барель. Партії з відвантаженням із порту Приморська в Балтійському морі коштували $38,7 за діжку — рекордно дешево з весни 2020 року, повідомляє Bloomberg з посиланням на дані цінової агенції Argus.

З початку року Urals подешевшала ще приблизно на 10%. Її поточні котирування вже вдвічі нижчі від Brent ($78,57 на ту ж дату) і на третину нижче за цінову стелю, яку країни G7 встановили на позначці $60 за барель.

«Ривок» на дно ціни Urals розпочали у листопаді, коли стало відомо, що Захід готує нову порцію нафтових санкцій. З того часу російська нафта подешевшала вже майже вдвічі, тоді як вартість Brent знизилася лише на 18%.

З десятків країн, які купували барелі у Росії, на початок 2023 року залишилися лише поодинокі клієнти. У Європі російську нафту продовжує імпортувати Болгарія, яка отримала «поблажку» у рамках ембраго. Туреччина хоч і не приєдналася до санкцій офіційно в грудні скоротила імпорт на 86% після того, як найбільший у країні НПЗ STAR припинив закупівлю в Росії, побоюючись вторинних санкцій.

Пул великих покупців російських барелів обмежується Індією та Китаєм. Але їх замало, щоб компенсувати європейський попит. За підсумками грудня, Росія втратила 20% нафтового експорту. У перший тиждень санкцій експорт обвалився майже вдвічі, до 1,6 млн. барелів на добу, а до кінця місяця відновився до 2,6 млн. барелів на день, але так і не повернувся на досанкційні рівні.

Ціни Urals близько $40 за барель стануть справжньою катастрофою для російського бюджету – песимістично налаштований Євген Суворов, економіст банку Центрокредит. За його словами російський Мінфін заклав у проект бюджету нафту по $70, а щоб усі доходи покрили витрати, потрібен барель дорожчий за $100.

У грудні середня ціна Urals, за даними Мінфіну, становила $50,5 за барель. І якщо це нова реальність, то бюджет недоотримає понад 2 трильйони рублів, оцінює Суворов.

Є і додатковий стрес – з 5 лютого слідом за нафтою під європейське ембарго потраплять і нафтопродукти. А їх перенаправити в Азію навіть зі знижками буде набагато складніше.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро