За кордоном

Церква розбрату. Ізраїль наніс сильний удар по іміджу російського президента

20 квітня 2022, 10:48Новини454

Путін пообіцяв Російській православній церкві подвір’я в Єрусалимі і, по суті, свого слова не дотримав

  • Посилання скопійованоlink copied

18 квітня 2022 року ізраїльського посла викликали для пояснень у МЗС росії, де йому заявили, щоб Ізраїль займався виключно своїми внутрішніми питаннями.

Того ж дня російське керівництво військового угруповання у Сирії зробило заяву про те, що Ізраїль випустив дві ракети на території Сирії. Це було перше звинувачення росією Ізраїлю за кілька років перебування російського угруповання у Сирії та фактично говорить про те, що рф готова перервати військову співпрацю з Ізраїлем на цій території!

Цьому передувало декілька подій, про що розповіли експерти в галузі міжнародних відносин.

Йдеться про потужний дипломатичний конфлікт між росією та Ізраїлем, приводом для якого стала фактична відмова Ізраїлю від передачі Олександрівського подвір’я в Єрусалимі у власність РФ, де її власником мала стати Російська православна церква.

Довідково: Церква Олександра Невського в Єрусалимі була задумана як храм-пам’ятник засновнику Імператорського православного палестинського товариства імператору Олександру ІІІ. Будівництво храму розпочалося у 1887 році, а освячення відбулося 22 травня 1896 року. Церква має для Росії символічне значення.

Здавалося б, ще недавно ніщо не віщувало цього конфлікту. Відносини росії та Ізраїлю на найвищому рівні були цілком прийнятними. Усі добре пам’ятають приїзд колишнього прем’єра Ізраїлю Нетаньяху до Москви на святкування параду Перемоги, і це було ознакою особливих стосунків двох лідерів. Але ось після зміни влади в Ізраїлі і вибухнула справжнісінька криза між двома країнами. Причому виникла вона вже після приходу нового прем’єра Нафталі Беннету, і комусь може здатися, що справа в особі нового керівника.

Як свідчить аналіз ситуації, витоки конфлікту лежать у новій обстановці, що виникла після нападу росії на Україну, і варто було очікувати лише найменшого приводу, щоб ця криза прорвалась назовні.

Справа в тому, що Росією протягом останніх років неодноразово порушувалося питання про передачу церкви. Путін приділяв цьому питанню величезне значення як символічному ідеологічному кроку назустріч відновленню традицій Російської імперії, яку Путін прагне вибудувати протягом багатьох років.

Ізраїль довгий час займав незрозумілу для росії позицію, принципово не заперечуючи проти передачі подвір’я, але й без активних дій. З мертвої точки питання зрушило, як це часто буває, раптово. У квітні 2019 року в російському аеропорту Шереметьєво з гашишем у багажі було затримано ізраїльську громадянку Нааму Іссахар. Відбувся швидкий суд і далі – в’язниця. Не будемо зараз розбирати причини, через які Нетаньяху заступився за співгромадянку. Факт той, що путін її помилував в обмін на вирішення питання щодо остаточної передачі росії церкви Олександра Невського.

І швидше за все, подвір’я так і перейшло б у власність росії. Якби не війна. Вона перевернула все.

Вже на початку березня 2022 р. Окружний суд в Єрусалимі скасував реєстрацію прав росії на Олександрівське подвір’я, залишивши в силі кадастровий запис Османської імперії про реєстрацію прав на ділянку на ім’я Російської імперії. Ізраїльський прем’єр розвів руками.

Звичайно, це був сильний удар по іміджу російського президента, який пообіцяв Російській православній церкві подвір’я в Єрусалимі і, по суті, свого слова не дотримав. І поповзли розмови в Московській патріархії, що зводилися до банальної та простої фрази: «А Ізраїль нашого президента обдурив».

Московський патріарх Кирило стукав у різні високі двері, сподіваючись на кремлівську верхівку, але нічого не відбувалося.

15 квітня 2022 року на засіданні Імператорського палестинського православного товариства його голова Сергій Степашин заявив, що питанням про передачу двору опікується особисто Путін.

Того ж дня президент Росії надіслав листа прем’єр-міністру Ізраїлю Нафталі Беннету і фактично зажадав якнайшвидше передати у власність рф церкву Олександра Невського.

Проте реакції ізраїльтян наразі просто немає, і скандал наростає.

Ще одним ударом по росії стало те, що Ізраїль проголосував за виключення росії з Ради ООН з прав людини, хоча в Кремлі розраховували на його підтримку або як мінімум нейтралітет. Тому в рф стали вважати, що ізраїльська влада діє проти інтересів московії.

Це і стало остаточним приводом для того, що 18 квітня ізраїльського посла викликали для пояснень у МЗС Росії.

Словом, агресія росії проти України породжує нові проблеми для Путіна.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Ключовим питанням дискусії стало: “Чи зможе Україна завдяки допомозі Заходу здобути воєнну перемогу?”