Огляд ЗМІ

Темпи релокації бізнесу до західних регіонів впали в 16 разів, – Forbes

15 липня 2022, 14:07Новини389

Этот материал также доступен на русском

Загалом, за даними на 5 липня, на relocate.prozorro.sale зареєстровані 1710 заявок. Нині переїхало трохи більше третини – 661 компанія

  • Посилання скопійованоlink copied

За останні місяці в рази впала кількість охочих підприємців перевезти свої компанії подалі від війни. Чи вдалим вдався переїзд одних фірм і чому інші не захотіли залишати свої домівки.

Український бізнес поступово втрачає інтерес до релокації з регіонів, близьких до зони бойових дій, до західних областей. Якщо в березні заявки на переїзд подали 1266 підприємств, то в червні – в 16 разів менше, лише 79 (дані платформи relocate.prozorro.sale, яка збирає заявки на релокацію). Про це повідомили у Forbes.

Найактивніше подавали заявки на переїзд підприємства з Києва та Київської області, загалом виявили бажання переїхати 453 компанії. На другому місці – Харківщина, звідки захотіли виїхати 370 підприємств. З Донецької області подали заявки 177 фірм.

Загалом, за даними на 5 липня, на relocate.prozorro.sale зареєстровані 1710 заявок. Нині переїхало трохи більше третини – 661 компанія, і 457 вже поновили діяльність на новому місці.

Бізнес скасовує переїзд. Темпи релокації до західних регіонів у червні впали в 16 разів. Що змушує підприємців залишатися вдома /Фото 1

Наприклад, з Харківщини на Львівщину релокувався виробник меблів «Бренд Руміо». Фірма виробляє меблі преміумкласу. Переїхали 15 осіб, повідомили Forbes у Львівській облдержадміністрації. Компанія планує нарощувати виробництво, вже підписані експортні контракти з клієнтами з Данії і Словенії, з Німеччиною та Нідерландами тривають переговори. Засновник і керуючий партнер фірми Володимир Мисик розповів, що компанія відновила роботу на Львівщині на початку травня. Зараз обсяги навантаження становлять 20–30% від довоєнних часів.

Також до Львівської області з Київської переїхала компанія «Еверест Торг», яка виробляє чани, джакузі та печі для підігріву води. Рішення приймалося під обстрілами, і компанії не вдалося вивезти всю техніку, врятували лише основні елементи виробництва. Щоб відновити роботу на новому місці, компанії знадобилося приблизно місяць, розповідає власник підприємства Вадим Завалко.

Залишена під Києвом техніка вціліла. Фірма у квітні відновила виробництво на старій площадці. Вийшла така собі примусова диверсифікація, іронізує Завалко. Оскільки основні клієнти компанії зараз перебувають у західних областях і за кордоном, фірма не планує згортати виробництво на Львівщині.

547 підприємств, які готували переїзд, відмовились від планів, свідчать дані relocate.prozorro.sale. Причина очевидна – успіхи ЗСУ, зазначив голова фінкомітету Ради Данило Гетманцев. «Переїзд – це завжди складно і міра вимушена. Поки ситуація на фронті яка є, стимулів для переїздів немає», – заявив Гетманцев.

Наприклад, відмовилися від планів переїзду в косметичній компанії Astra Cosmetic. Поки вони три тижні шукали приміщення у західних областях, ЗСУ звільнили Київську область. Вирішили залишатись, каже топменеджерка Astra Cosmetic Інна Савчук. За її словами, попри активну допомогу з боку місцевої влади вони не змогли знайти для себе виробничу площадку, яка була б сертифікована за міжнародними стандартами для виробництва косметики. Їм навіть не вдалося знайти належний склад.

Більше пощастило у Львівській області компанії «Альянс-Д», виробнику обладнання для автоматизації шахт. «Ми були дуже здивовані оперативністю, наприклад, залізної дороги в питаннях переїзду», – згадує директор фірми Олександр Смовж. Вони пропонували переїхати нам буквально через два дні після того, як ми подали заявку, каже він. Компанія відмовилась від послуг держави і самостійно перевезла все в одній фурі. При цьому Смовж свідомо обрав переїзд саме до вугільного регіону області в надії, що тут компанія зможе знайти нових клієнтів.

Переїзд не гарантує безпроблемну діяльність. На новому місці співробітників стали активно мобілізувати до армії. Водночас компанія отримала замовлення від старого клієнта. Оскільки «Альянс-Д» ще не встиг знайти у Львівській області необхідних підрядників, а на це потрібно було декілька місяців, фірма вирішила повернутися додому, до Дніпропетровської області.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Процедура превентивної реструктуризації обіцяє бути найшвидшою процедурою з існуючих сьогодні процедур банкрутства

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Власники групи компаній “Агромарс” ухиляються від сплати боргів

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
В умовах воєнного стану Україна потребує певних законодавчих змін в сфері банкрутства

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Як перевірити власну компанію на платоспроможність та що робити, якщо вона опинилася на межі банкрутства під час війни?

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Позиція «Агромарсу» й надалі залишається чіткою: коли діє закон - будь-яке банкротство передбачає насамперед відновлення платоспроможності підприємства

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
У читача може виникнути питання – для чого подавати одні і ті ж самі заяви кожного тижня, свідомо знаючи, що їх повернуть?