Огляд ЗМІ

Телеканали заробили на рекламі в п’ять разів менше, ніж до війни

29 грудня 2022, 17:38Новини199

Этот материал также доступен на русском

Що буде далі з цим бізнесом

  • Посилання скопійованоlink copied

Війна сильно вдарила по телевізійному ринку України. Після 24 лютого найбільші медіагрупи суттєво втратили в доходах.

Майже два місяці канали Пінчука, Коломойського, Ахметова та інших взагалі не продавали рекламу, а з квітня отримали можливість робити це лише на каналах, не задіяних у телемарафоні «Єдині новини».

В лютому місячний обсяг телевізійного рекламного ринку України склав 888,6 млн грн, в травні — 49,7 млн грн, в червні — 106,5 млн грн.

Восени ситуація трохи покращилася: за результатами листопада, рекламний дохід українського телебачення склав 230–250 млн грн, за підрахунками комунікаційної групи Razom Group.

Коли телевізійний бізнес зможе знову заробляти – розповідає директор з ТБ-інвестицій та баїнга Razom Group Ігор Полосьмак.

Чи виходить українське телебачення з кризи, з точки зору рекламних доходів?

Так, ми можемо говорити про такий тренд. Наразі весь інвентар, який є у каналів, заповнений майже на 100%.

Це дуже позитивний тренд, якщо порівняти з тим, що було в квітні-червні. Проте, до минулорічного рівня, рекламні доходи не дійшли. За підсумками цього року, ми оцінюємо, що вони сягнуть близько 25-30% від того, що було у 2021-му. В абсолютних цифрах це – 2,4–2,5 млрд грн (за даними Всеукраїнської рекламної коаліції, в 2021 році ринок ТБ-реклами становив 13,6 млрд грн. – Forbes).

У 2023-му буде, умовно кажучи, 50–60% від довоєнного. Скоріш за все, до бюджетів 2021 року ми повернемося лише у 2024-му.

Найкраща ситуація у групи , бо у них є не тільки бізнес з продажу реклами на телебаченні. Є ще Viasat та «Київстар ТБ», який вже є другим-третім за величиною ОТТ-оператором. І зростає саме цей бізнес групи.

Потім йде група Starlight, і найгірші справи у групи «Інтер». По-перше, у неї репутація проросійської. А по-друге, в продажах реклами вона співпрацювала з «Медіагрупою «Україна», що пішла з ринку. Відповідно, група «Інтер» лишилася сама. І тому у них найгірша історія.

Як ідуть справи у новинних каналів: «Еспресо», 24-го, «Прямого»?

Найкраще почуває себе 24-й , він повернувся до співпраці з Ocean Media Plus. Це відкриває більше можливостей і для них, і для рекламодавців.

Канали «Прямий» та «Еспресо» «продаються» через окремий сейлзхаус або намагаються робити це напряму. Звичайно, там гірша історія.

Взагалі треба розуміти, що новинні канали в достатньо складній ситуації. Адже багато компаній, а особливо глобальні корпорації, не вважають за етичне розміщувати рекламу на контенті, який може бути про війну, жертви, трагедії.

Чи повернулися в телевізійний ефір топові FMCG-рекламодавці? Lʼoreal, Procter & Gamble, Henkel та інші?

Ні, ще не повернулись.

І це один з важливих чинників, які вплинули на ТБ-ринок. Всі медіагрупи намагаються повернути топових FMCG-клієнтів. Були очікування і бажання повернутися, зокрема у Henkel, але ця ситуація з обстрілами і блекаутами відсунула їх плани.

Категорією номер один на ринку лишається фарма. На неї припадає 75–80% активності. Проте варто зазначити, що саме зараз для них високий сезон. Серед інших рекламодавців віднедавна дуже помітний lifecell.

Взагалі категорія звʼязку теж достатньо активна. «Київстар» давно запустився, ще в травні. Потім до нього доєднався Vodafonе. Але останнім часом lifecell вийшов з такими медіавагами, яких у нього до цього ніколи не було. Він у кілька разів більше, ніж «Київстар» і Vodafone.

Чи закладають медіагрупи інфляцію на 2023 рік? Як будуть змінюватися прайси на рекламу?

Головний принцип, якого вони дотримуються, – відштовхуватись від ціни 2021 року. Вона є основою і навколо неї будують прайси. За нашими оцінками, інфляція становитиме в середньому 5–10% від ціни 2021 року.

Фактично це дисконтна ціна. Адже медіагрупи за основу взяли гривневі прайси 2021-го, а споживча інфляція за період, що минув, – не менше 30%. До того ж багато рекламодавців значно підвищили ціни на свої товари.

Але медіагрупи розрахували прайси лише на перше півріччя. На друге – обговорюватимуть лише навесні. З точки зору великих рекламодавців, це не дуже добре: їм треба бачити орієнтири на рік.

З початку року повертають телевимірювання, яке з березня зупинилося. Чи відомо вже, яким воно буде?

Маркетингова компанія Nielsen разом з StarLightMedia та «1+1» розробили нову панель вимірювання телеперегляду. Вона буде меншою з точки зору домогосподарств, які в ній беруть участь. Проте базуватиметься на даних нового установчого дослідження і показуватиме картину, яка є станом на зараз.

Це дійсно дуже важливо. Всім потрібно розуміти, як впливають на телеперегляд блекаути та обстріли. Якщо світло вимкнули і телеперегляд впав на 10%, то справедливо буде, якщо і рекламодавці будуть платити на 10% менше.

З цього боку повернення дослідження дуже важливо. Блекаути, взагалі, суттєво впливають на ринок. І навряд чи вони закінчаться. Скоріш за все, січень-лютий теж буде складним періодом.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро