Фонд Сергія Притули оголосив про угоду із ICEYE, що напряму надаватиме дані із власних супутників Міноборони. Фінська компанія також випустила заяву про угоду, проілюструвавши її знімком Кримського мосту. До угоди з ICEYE українська армія отримувала розвіддані, в тому числі супутникові, від західних партнерів, зокрема США. З точки зору супутникової інформації українці повністю залежали від партнерів, бо країна не має власних працюючих апаратів на орбіті.
Тепер Міноборони отримуватиме зображення з космосу напряму від фінської компанії, яка з 2018 року запустила сузір’я з 21 супутника. Відомство зможе ставити задачі для зйомки необхідної території і оперативно отримуваті дані. Що можуть супутники?
Наразі на орбіті оперують 20 апаратів ICEYE, свідчать дані каталога Celestrak. Всі вони використовують технологію SAR – радарів із синтезованою апертурою. Традиційні оптичні супутники роблять знімки у видимому спектрі і не можуть фотографувати поверхню Землі вночі та не бачать крізь хмари. Технологія SAR дозволяє сканувати поверхню крізь хмари та у повній темряві.
Що військові побачать із космосу
Якість зображень залежить від кількох ключових характеристик супутників: роздільної здатності та полоси сканування. Апарати ICEYE мають декілька режимів.
Найкраща можлива якість – 1м на 1 піксель зображення, якщо супутник «фотографує» полосу поверхні шириною 15 км. Така роздільна здатність дає можливість побачити, чи на зображенні гелікоптер, літак, танк чи інший вид бронетехніки, рахувати кількість вагонів у складі потягу, свідчить Національна шкала інтерпретації зображень Федерації американськиї вчених.
Якщо сканувати територію шириною 30 м, то роздільна здатність складатиме 3 м на 1 піксель. Це дозволяє виявляти літаки, транспортні засоби чи частини обладнання на стаціонарних майданчиках ППО або ПРО.
Також супутник ICEYE може охоплювати великі площі шириною 100 км при роздільній здатності 15 м на 1 піксель. Тут йдеться вже про те, щоб бачити дороги та залізничні шляхи, проте не розрізняти їх.
«Це серйозний крок у забезпеченні критичних потреб українського уряду у даних спостереження і суттєва допомога нашим Збройним силам», – впевнений Сергій Притула.