Суд поновив на роботі вчителя, якого звільнили за прогул онлайн-уроків

9 січня 2023, 16:35Новини188

Этот материал также доступен на русском

Педагог стверджував, що у ці дні були повітряні тривоги, під час яких занять він не проводить

  • Посилання скопійованоlink copied

Учитель з Хмельниччини звернувся до суду з проханням визнати накази про оголошення доган та звільнення незаконними й скасувати їх, поновити його на роботі та стягнути з ліцею середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Розповів, що 29 квітня 2022 року директор навчального закладу, в якому він працював учителем фізичного виховання з 2001 року, у вайбері надіслав лист з повідомленням про звільнення. Попри те, що був на лікарняному, він пішов до ліцею, аби дізнатися причину. У відповідь йому дали два накази про оголошення догани: одна – за те, що не заповнив журнали, друга – що 25-27 квітня 2022 року не проводив дистанційні уроки з фізкультури.

Педагог стверджував, що у ці дні були повітряні тривоги, під час яких занять він не проводить. Крім цього, 27 квітня у нього вийшов з ладу телефон й не було інших засобів зв’язку для проведення занять онлайн, до того ж у кінці дня він захворів і з наступного – пішов на лікарняний. 9 травня без будь-яких пояснень йому оголосили другий наказ про звільнення (перший визнано таким, що не набрав чинності). Підставою вказали прогул, але без пояснення його суті, дати та часу.

Летичівський районний суд Хмельницької області позов вчителя задовольнив частково: визнав незаконними та скасував накази про оголошення двох доган і про звільнення, поновив його на посаді вчителя фізичної культури ліцею з 10 травня 2022 року (позивач просив з 9 травня) та стягнув з навчального закладу 28149 грн – середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Ліцей оскаржив рішення до апеляційного суду – просив відмовити у позові. Представниця навчального закладу запевнила, що вчитель вчинив дисциплінарні проступки, тому йому оголосили догани й звільнили законно.

На думку колегії суддів ХАС, суд першої інстанції правильно констатував:

– накази про оголошення доган і про звільнення не відповідають вимогам трудового законодавства, зокрема, у них не зазначено жодних даних про те, у чому конкретно полягає порушення позивачем трудових обов`язків і коли воно сталося;

– роботодавець не дотримався процедури застосування дисциплінарних стягнень, визначеної статтею 149 КЗпП: у вчителя повинні були відібрати письмові пояснення до оголошення догани, після прийняття наказів це вже не мало жодного значення.

Апеляційний суд звернув увагу, що підставою для звільнення позивача слугував той же прогул 25-27 квітня 2022 року, за який йому оголошено догану – це підтвердила представниця апелянта.

«Ця обставина цілком свідчить про незаконність наказу про звільнення, зважаючи на неможливість повторної дисциплінарної відповідальності за одне і те ж порушення відповідно до статті 61 Конституції України, ч. 2 ст. 149 КЗпП України», – зазначила суддівська колегія.

ХАС при цьому зауважив, що вчитель дійсно не проводив дистанційні уроки з фізкультури 25-27 квітня 2022 року – це підтверджують доповідь заступника директора, акт про відсутність на онлайн-уроках, результати аудиту та аналізу за подіями Google Meet. Порушення Інструкції з ведення класного журналу позивач також не заперечував.

«Водночас адміністрацією ліцею не перевірено спроможність забезпечувати належне ведення журналу, зважаючи на обмежений доступ до приміщень ліцею вчителів під час воєнного стану», – констатував апеляційний суд.

Відтак залишив без змін рішення місцевого суду, а апеляційну скаргу ліцею – без задоволення.

Хмельницький апеляційний суд

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • БОРГ-review
У компанії роблять все, щоб забезпечити повноцінну роботу зернового терміналу та підтримку зернового коридору

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Комусь вочевидь доведеться шукати джерела фінансових коштів, з яких вони будуть відшкодувати Віктору Муренку та його партнерам моральні й матеріальні збитки

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Після війни з "руснею" нас чекатиме ще одна війна - внутрішня, проти корупціонерів усіх видів

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Може виявитися, що Михайлу Добкіну навіть під час війни ніщо не заважає займатися класичним рейдерством, яке він до того ж маскує рекламними статтями й чорним піаром