Проблемні борги

Субсидій “на шару” більше не буде: не дадуть тим, хто купує валюту та їздить за кордон

21 квітня 2021, 16:52Новини4166

З 1 травня почнеться перепризначення субсидій на наступний період

  • Посилання скопійованоlink copied

Кабінет Міністрів підтримав проєкт постанови про посилення адресності надання житлових субсидій для забезпечення державної соціальної підтримки населенню та здійснення заходів ефективного і раціонального використання бюджетних коштів. Приводів для відмови громадянам в отриманні грошей як компенсації витрат на житлово-комунальні послуги побільшає. Мета – унеможливити виплати особам, що не належать до соціально вразливих категорій й державної підтримки не потребують. Конкретні механізми і норми ще напрацьовують у Мінфіні та в Мінсоцполітики.

Кому “не пощастить” з субсидією

Постановою передбачені додаткові обмеження, що будуть підставою для відмови у призначенні українцям житлових субсидій. Зокрема, враховуватимуть отримані претендентами на виплати доходи від депозитів та дивіденди від цінних паперів. Увагу звертатимуть і на вартісні одноразові покупки, придбання іноземної валюти, банківських металів, наявність депозитів, а також на випадки перетину кордону.

Утім, у повідомленнях пресслужб Мінфіну і Уряду про конкретні параметри обмежень не йдеться.

Приміром, наразі немає відповідей на такі запитання:

  • Чи буде наявність доходів від депозитів та дивідендів від цінних паперів “автоматичним” приводом для відмови людині в субсидії?
  • Яка сума операцій з купівлі іноземної валюти та банківських металів буде граничною (купив 100 доларів – втратив субсидію чи ні)?
  • Чи буде враховуватись мета поїздок за кордон (приміром, до родичів чи на лікування, проплачене родичами або ж благодійними організаціями тощо)?

Трохи світла на ситуацію пролив в ефірі телеканалу “Інтер” заступник міністра соціальної політики України Віталій Музиченко. Він нагадав, що з 1 травня почнеться перепризначення субсидій на наступний період. Тому урядове рішення і з’явилося саме зараз. Мовляв, посилення вимог до адресності держcубсидій є продовженням серйозної роботи з підтвердження права громадян на таку підтримку. Адже перевірки засвідчили, що не всі, хто отримує допомогу, насправді її потребують. За його словами, були випадки, коли за кілька тижнів після успішно оформлених виплат люди купували валюту на понад мільйон гривень.

Скільки конкретно отримувачів субсидій у такий спосіб планують “відсіяти”, посадовець не уточнив.

Нові умови отримання житлових субсидій навряд чи будуть більш лояльними, ніж ті, які вже діють. Тож принагідно нагадаємо перелік таких обмежень.

Виплати родині не призначать, якщо:

  1. Площа житла становить: квартири – понад 130 кв.м., будинку – понад 230 кв.м. За винятком дитячих будинків сімейного типу, багатодітних родин, прийомних сімей, житлових приміщень для осіб з інвалідністю, що пересуваються на візках тощо.
  2. Домогосподарство або член родини за рік перед зверненням по субсидію витратили понад 50 тисяч гривень на купівлю землі, нерухомості, транспортних засобів, будматеріалів або послуг (крім медичних).
  3. Будь-хто зі складу домогосподарства або член родини має у власності транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда і причепа). Виключення – транспортні засоби, одержані безоплатно або на пільгових умовах.
  4. У складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, старші 18 років, які отримують зарплату, меншу ніж мінімальна.
  5. Родина не повернула надмірно перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди.
  6. Є заборгованість з оплати комунальних послуг у понад 3 місяці. Або більш ніж 3 місяці заборгованості при сплаті аліментів.

Щодо випадків надання субсидій “не тим людям”, то минулого року з-поміж найпоширеніших порушень були:

здійснення державної виплати після смерті реципієнта (21 тис. випадків);

придбання земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень (17,5 тис.);

наявність у володінні сім’ї транспортного засобу, з дати випуску якого минуло менше 5 років (9,8 тис.);

отримання субсидій одночасно за двома різними адресами (близько 10 тис. реципієнтів).

І це лише порушення, виявлені протягом одного місяця, у грудні!

Водночас, на думку експертів, посилення вимог до отримувачів субсидій може не стільки вдарити по “багатих вовках”, які прикидаються “бідними овечками”, скільки по тих, кому справді важко обійтися без допомоги держави. Є офіційна статистика: якщо станом на грудень 2017 року майже 7 мільйонів українських домогосподарств мали субсидії, то цього року їх поменшало до 3 мільйонів. Таке скорочення відбулося, переважно, за рахунок заробітчан. Адже, за однією з умов, родина втрачає право на субсидію, якщо упродовж 60 діб хтось із її членів не сплачує ЄСВ (якщо він офіційно не оформлений як безробітний). А люди, котрі тимчасово або постійно працюють за кордоном, єдиного соціального внеску, зазвичай, не платять.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
«Відсутніх боржників» швидко ліквідовували та визнавали погашеними їх борги перед кредиторами

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
У 2020 році київські комерційні комунальні підприємства уклали в системі Prozorro близько 4 тисяч договорів на загальну суму 17,2 млрд грн