За кордоном

США хочуть ударити по нафтовому «тіньовому флоту» Росії

6 листопада 2023, 15:15Новини505

Этот материал также доступен на русском

Щоправда, не ясно, чи слідуватимуть американським рекомендаціям у закордонних портах

  • Посилання скопійованоlink copied

Більше половини експорту російської сирої нафти вже здійснюється танкерами, які не мають західного страхування, за даними S&P Global. Це дозволило Росії наростити приплив нафтодоларів, оскільки встановлена «великою сімкою» цінова стеля вже значною мірою не дотримується. Тому у Вашингтоні шукають способи ускладнити роботу російського тіньового флоту, пише The Wall Street Journal.

США та їхні союзники обговорюють, як зробити управління цим флотом та його розширення більш дорогим та складним для Росії, розповіли газеті люди, знайомі з дискусіями.

Насамперед портовим операторам було направлено список рекомендацій щодо збільшення витрат російських судів. Зокрема, пропонується вимагати від них доказів того, що їхня страховка дійсно повністю фінансово забезпечена, щоб дозволяти їм проходити через відповідні територіальні води.

Щоправда, не ясно, чи слідуватимуть американським рекомендаціям у закордонних портах, зазначає WSJ.

Крім того, кажуть джерела газети, розробляються нові заходи, які повинні змусити торговців нафтою дотримуватися вже введених обмежень. У жовтні Міністерство фінансів США вперше покарало два танкери за порушення санкцій, заборонивши особам із США вести з ними бізнес. Власник одного з них зареєстрований в ОАЕ, іншого – у Туреччині; судна користувалися американськими фінансовими послугами, але купували російську нафту за ціною вище стелі $60 за барель, стверджує Мінфін.

«Необхідність купувати танкери сильно ускладнює для Кремля купівлю танків», – захищав нещодавно санкційні заходи США Ерік Ван Ностранд, помічник міністра фінансів економічної політики, на конференції в Інституті Брукінгса. За його словами, більш жорсткі заходи щодо забезпечення дотримання санкцій змусять Росію або продавати більше нафти в межах стелі, або витрачати більше на логістику для її обходу.

Спочатку санкції працювали, як замислювалося. Нафта Urals взимку продавалася з дисконтом $40 за барель по відношенню до Brent. Але в міру зростання тіньового флоту Росії, який поповнюється старими танкерами, багато з яких в іншому випадку вже вирушили б на металобрухт, цінова стеля стала дотримуватися все менше.

За оцінкою Київської школи економіки, у вересні тіньовий флот налічував уже 180 танкерів. Якщо у січні 2023 р. без західних страховок вивозилося 35% російської нафти, то тепер – понад половина.

Крім того, щоб обійти цінову стелю, трейдери стали штучно завищувати вартість транспортування, згідно з аналізом Центру стратегічних та міжнародних досліджень.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Контролюючий орган інформує нового власника про податкові зобов'язання після отримання даних про зміну власності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Спільнота творців не має наміру сидіти склавши руки, спостерігаючи, як Копіпастор краде та заробляє на чужих авторських правах

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного