Зверніть увагу

Штраф або відчуження майна – до якої відповідальності притягують за борги за комуналку

17 травня 2024, 14:55Новини142

Этот материал также доступен на русском

Заборона на відключення домогосподарств від комунальних послуг та інші санкції діє тільки на ТОТ і в місцях бойових дій

  • Посилання скопійованоlink copied

З моменту введення воєнного стану в Україні пеня за борги за комунальні послуги була заборонена. Однак у січні цього року мораторій було скасовано, тепер до боржника можуть застосовуватися різні санкції.

У коментарі виданню “Фокус” старший юрист ТОВ ЮКК “Де-юре” Іван Топор розповів, що якщо власник житла своєчасно не вносить плату за комунальні послуги, то постачальник має право нарахувати боржнику пеню. Її розмір має бути не більше 0,01% від суми заборгованості.

“Комунальні послуги, як і будь-які інші платні послуги, мають оплачуватися в порядку та строки, визначені договором. Для початку слід визначити загальний перелік наслідків у разі несплати заборгованості за комунальні послуги, а далі вже можна розглянути винятки, які можуть застосовуватися до певної категорії громадян у період воєнного стану”, – пояснив юрист.

При цьому заборона на відключення домогосподарств від комунальних послуг та інші санкції діє тільки на ТОТ і в місцях бойових дій.

До якої відповідальності можуть притягнути споживача за борги

Для стягнення заборгованості за ЖКП постачальник послуг має право подати позов. За словами Івана Топора, “у разі звернення постачальника послуг до суду з позовом про стягнення заборгованості, окрім стягнення суми заборгованості, пені, штрафу тощо, боржник має компенсувати позивачу ще й витрати на судовий збір та інші витрати, компенсацію яких визначено судом, наприклад, витрати на правничу допомогу”.

Після того, як рішення суду набере законної сили, борг може стягнути державний або приватний виконавець. У цьому випадку споживачеві можуть:

  • заблокувати платіжні картки та банківські рахунки до погашення заборгованості,
  • нарахувати пеню в розмірі, що не перевищує 0,01% від суми заборгованості.

У такому разі боржник буде зобов’язаний оплатити послуги виконавця в розмірі 10% від суми стягнення.

Чи відберуть майно за борги за комуналку

За словами експерта, практики відчуження нерухомого майна задля погашення заборгованості за комунальні послуги “майже ніколи не траплялося, адже борг має бути співмірним із вартістю об’єкта нерухомості”.

Проте юрист звертає увагу, що у випадку, коли сума боргу за комунальні послуги співмірна з вартістю майна, ризик його відчуження стає набагато ймовірнішим.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону