Проекти та інновації

Що таке товарні біржі і як вони працюватимуть в Україні?

6 серпня 2021, 10:10Новини519

Этот материал также доступен на русском

Біржа може бути ефективним інструментом для прозорого ціноутворення та гарантованого виконання угод, незалежно від постачальника біржового товару на її майданчик.

  • Посилання скопійованоlink copied

Товарний ринок отримав нові правила та нові стандарти діяльності. Як змінюється регулювання та яку користь від цих бірж отримає ринок та держава, розповів член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Арсен Ільін.

Що чекає на товарні біржі?

Ринок товарів в Україні має свою історію, своїх героїв та свої невдачі. Торгівельна товарна структура ще нещодавно нараховувала більше 400 майданчиків, де проводились торги товарами у різних об’ємах. Говорити про якість, справедливе ціноутворення та гарантії розрахунків на таких майданчиках недоречно, оскільки це була не здорова конкуренція між біржами, яка не показала гарних результатів для фінансової системи України.

Паралельно з феноменом товарної біржі існували і фондові біржі на ринках капіталу, які теж потребували модернізації їх діяльності та високих стандартів, і для яких теж змінились умови існування.

Новий Закон України «Про товарні біржі» почав працювати з 1 липня цього року.

Що нового?

Закон говорить, що всі стандартизовані товари повинні торгуватися на біржах, які пройшли процедуру ліцензування в Нацкомісії з цінних паперів, у разі їх бажання надалі здійснювати діяльність товарної біржі.

Отримати ліцензію товарної біржі та зайти на ринок торгівлі може будь-хто. Для цього потрібно відповідати вимогам закону та прописаним Комісією нормам щодо здійснення такої діяльності. Не існує якихось потаємних моментів при отриманні ліцензії, все досить прозоро та зрозуміло.

Називати себе товарною біржею, оператором організованого ринку тощо, можуть тільки ті, хто отримали відповідну ліцензію з організації торгівлі продукцією на товарних біржах у регулятора. Знову ж таки, тут теж все досить просто — хочеш називати себе біржою, отримай на це ліцензію і працюй.

Питання кількості таких торгових майданчиків не є важливим, головне — це якість всього того, що буде відбуватись всередині цієї структури. Ліцензована товарна біржа повинна здійснювати моніторинг біржових торгів та контроль за дотриманням учасниками правил біржі, у тому числі з метою запобігання маніпулюванню на товарній біржі та інсайдерській торгівлі.

Комісія, в свою чергу, буде здійснювати контроль за рівноправ’ям і умовами роботи наявних ліцензованих бірж у фінансовій системі країни.

Що дає біржа?

Біржа може бути ефективним інструментом для прозорого ціноутворення та гарантованого виконання угод, незалежно від постачальника біржового товару на її майданчик.

Саме при монополії, коли біржовий товар знаходиться в одних руках та впливає на ринкове ціноутворення, такий симбіоз доречний. Роль біржі полягає в тому, що вона може розмежувати дії такої монополії і самі торги, адже виступає гарантом виконання угод і розрахунків. На цей майданчик можна прийти за справедливою, конкурентною ціною для свого товару, що є ключовим у ринкових відносинах усіх учасників.

За рахунок високих стандартів діяльності біржі та конструкції внутрішніх торгівельних процесів, вплив монополії нівелюється.

Хто вже ліцензований?

Нещодавно Комісія видала дві ліцензії Українській енергетичній біржі — діяльність з організації торгівлі продукцією на товарних біржах та клірингова діяльність з визначення зобов’язань.

Ця біржа стала першою товарною біржою, яка отримала ліцензії відповідно до нового чинного законодавства. Вона пройшла процес реорганізації своєї структури та готувалась до цієї події близько півроку.

Важливо, що закон № 738 був прийнятий ще два роки тому, але не всі його норми почали працювати одразу. Тому лише в липні цього року запрацювало нове законодавство про товарні біржі. Тобто учасники ринку мали близько двох років, щоб підготуватись до очікуваних змін та прийняти для себе рішення — чи потрібно їм залишатись на ринку.

“Ринковій спільноті був наданий часовий законодавчий люфт для вирішення питань щодо їх ліцензування. Але, на жаль, тільки зараз всі почали звертати на це увагу. Це не досить хороший «тренд», але його наслідували більшість представників ринку. Тому зараз маємо лише одну ліцензовану товарну біржу, яка готувалась до цього процесу завчасно.

Ми чекаємо ініціатив від бірж, які прагнуть вести чесний бізнес, готові відповідати високим стандартам та організовувати справедливе ціноутворення на українські товари в нашій країні.

До Комісії подані на погодження пакети документів інших бірж, які виявили бажання залишитись на ринку та пройти процедуру ліцензування за новими правилами. Над цими документами ми працюємо”, – резюмує експерт.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення