Зверніть увагу

Що таке кредитна історія та чому її варто перевіряти?

5 травня 2021, 11:39Новини620

Основну інформацію до кредитної історії вносять банки, фінансові компанії і кредитні спілки. Банк може передавати дані одночасно декільком бюро, з якими співпрацює.

  • Посилання скопійованоlink copied

Кожна людина, яка бодай раз у житті брала кредит, має позитивну або негативну історію відносин з банком. Наприклад, вчасно або невчасно вносила регулярні платежі. Це і є кредитна історія. Якщо вона погана, ви можете потрапити у категорію небажаних позичальників. І коли прийдете до банку, вам у кредиті відмовлять, – повідомляє ЛІГА.Money.

Кредитні історії зберігаються у спеціальних установах – Бюро кредитних історій.

Сторонні люди не можуть переглянути ваш документ, на це маєте право ви або фінансова установа, якій ви це дозволили у письмовій формі.

У кредитних історіях зібрана інформація про ваші фінансові взаємовідносини з банками.

У кожній історії є кредитний рейтинг. Це показник, який відображає вашу благонадійність. В документі є дані про суми та час ваших позик. Написано, чи вчасно ви повернули борги та чи отримували відмови, коли зверталися за кредитами. У розділі “Реєстр запитів” видно, хто, коли і навіщо цікавився вашою кредитною історією.

Банкам та іншим фінансовим установам важливо зрозуміти, чи надійний ви позичальник. Перевіривши вашу кредитну історію, банк вирішує: давати кредит чи ні. Позитивна кредитна історія підтверджує вашу платіжну дисципліну.

Бюро зберігає інформацію про вас упродовж 10 років, якщо йдеться про кредити і упродовж трьох років якщо йдеться про запити від фінансових установ.

Основну інформацію до кредитної історії вносять банки, фінансові компанії і кредитні спілки. Банк може передавати дані одночасно декільком бюро, з якими співпрацює.

В Україні зареєстровано сім таких бюро. Реально працюють і мають значну кількість даних лише чотири:

  • Українське кредитне бюро;
  • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій;
  • Міжнародне бюро кредитних історій;
  • Українське бюро кредитних історій.

Додатково до цих установ є ще Кредитний реєстр Національного банку. Він збирає інформацію про кредити на суму від 500 тисяч грн.

Як знайти і перевірити свою кредитну історію?

Раз на рік бюро зобов’язане безкоштовно надати вам до неї доступ. Для цього вам слід звернутись у бюро з паспортом, ідентифікаційним кодом та їх копіями, а також заявою (зразок знайдете на сайті бюро).

Додаткова перевірка кредитної історії коштує 50 грн. Також можна оформити підписку і перевіряти кредитну історію безліч разів або замовити послугу “SMS-контроль”.

Якщо хтось спробує незаконно оформити кредит на ваше ім’я, ви отримаєте сповіщення і зможете негайно відреагувати. Це коштуватиме вас від 90 до 350 гривень на пів року. Ціна залежить від бюро.

Тож тепер, коли ви знаєте свою кредитну історію, ви зможете:

  • встановити контроль за інформацією про себе;
  • зрозуміти причину відмови в кредиті;
  • виявити можливе шахрайство з вашими даними;
  • виправити недостовірність кредитної історії.

Коли переглядатимете вашу кредитну історію, зверніть увагу на кілька речей:

Чи відповідає дійсності кількість кредитів, які ви брали. Який статус кожного кредиту: закритий чи відкритий.

Якщо у вас були прострочки за кредитами, у графіку погашень вони будуть виділені іншим кольором. Буде вказано суму та наскільки ви запізнилися з платежем. Перевірте ці дані!

А також, чи вірно вказані ваші дані та кредитора.

І якщо ви втратили паспорт – чи стоїть про це позначка.

Перевіряти такі дані важливо, адже в кредитній історії може бути помилка. І буде прикро, якщо це псуватиме вашу репутацію перед банком. Закон дозволяє вам оскаржити дані в кредитній історії.

Як бути, якщо в кредитній історії зазначено кредит, якого ви не брали?

Якщо у вашій кредитній історії є кредит, якого ви не брали, або запит який ви не погоджували, в такому випадку вам потрібно повідомити бюро про помилку, а там протягом п’яти робочих днів з’ясують що до чого. Якщо помилка справді є, бюро її виправить. Якщо інформація залишиться без змін, звертайтеся до вашої фінансової установи за роз’ясненнями. Але якщо і там не знайдете відповіді, звертайтесь до Нацбанку або до суду.

А ще може так статися, що ви ніколи не оформлювали жодних кредитів, а кредитна історія у вас вже є.

По-перше, це може статися, бо хтось звернувся за кредитом від вашого імені. А, по-друге, якщо хтось використав підроблені або вкрадені документи. Таким чином шахраї можуть оформити кредит на людину, яка і гадки про це не має. Тож будьте пильними, і нехай ваша історія буде не тільки кредитною, але і щасливою.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму