Зверніть увагу

Що станеться з кредитом, якщо в банк ввели тимчасову адміністрацію або почали процес ліквідації?

25 лютого 2021, 10:51Новини157

Этот материал также доступен на русском

Якщо банк, в якому у вас кредит, став неплатоспроможним і відправлений на ліквідацію, це не звільняє вас від оплати своїх зобов’язань, але може злегка її ускладнити. 

  • Посилання скопійованоlink copied
Тимчасова адміністрація вводиться Фондом гарантування вкладів відразу після того, як Національний банк України визнає певну кредитну організацію неплатоспроможною. Тимчасова адміністрація вводиться в банк, як правило, строком на три місяці, – повідомляє bankchart.

Протягом першого місяця тимчасова адміністрація проводить повну ревізію всіх можливих активів організації, в т.ч. аналізує боржників банку по кредитах. У той же час представники тимчасової адміністрації складають списки банків-агентів, за рахунок коштів яких і будуть здійснюватися виплати депозитів громадянам України, а також можливих нових кредиторів, які б могли здійснювати контроль за поточними кредитними заборгованостями клієнтів банку.

Представники тимчасової адміністрації домовляються і шукають потенційних інвесторів, а також банки-контрагенти, які змогли б взяти на себе зобов’язання збанкрутілого банку.

Іншими словами, позичальникам необхідно особисто прийти в банк, де знаходиться тимчасова адміністрація (з паспортом і кредитною угодою) і дізнатися:

  • назву банку, який буде замість збанкрутілої кредитної організації приймати кредитні платежі;
  • нові реквізити та способи оплати по кредиту.

І коли ці дані будуть отримані, позичальникам залишиться лише як і раніше платити кредит за графіком.

Погашаємо кредит у неплатоспроможному банку

Якщо банк, в якому у вас кредит, став неплатоспроможним і відправлений на ліквідацію, це не звільняє вас від оплати своїх зобов’язань, але може злегка її ускладнити.

Після того як дирекція Фонду гарантування вкладів фізосіб приймає рішення про оголошення банку неплатоспроможним та про введення в нього тимчасової адміністрації, установу будуть виводити з ринку. Закон дає два місяці на пошук нового акціонера або на злиття установи з іншим банком. Якщо цього не відбувається – банк ліквідують.

З огляду на своєрідну двомісячну паузу, спочатку ви, швидше за все, зможете погашати позику в зручному для вас відділенні банку-кредитора – так, як ви це робили завжди. Потім звичне вам відділення банку можуть закрити (в невеликому містечку це зазвичай відбувається раніше, ніж у великому місті). В такому випадку в ФГВФО радять звертатися в будь-яке інше відділення банку в місті позичальника, або в головний офіс установи. За словами представників ліквідатора, поки банк має статус неплатоспроможного, у нього обов’язково будуть залишатися відкриті відділення.

Інший спосіб погашення кредиту на цьому етапі – перерахування платежу по ньому через будь-який інший банк. В цьому випадку вам потрібно буде сплатити додаткову комісію.

Куди погашати?

Спочатку погашення боргу по кредиту відбувається на звичні вам реквізити банку – незалежно від того, де саме ви здійснюєте платіж.

Важливо: перед кожним черговим погашенням кредиту перегляньте новини на сайтах банку і ФГВФО . Справа в тому, що термін в два місяці – умовний. Регулятор може знайти рішення для банку і раніше – і тоді реквізити для платежів поміняються.

Про зміну реквізитів завжди повідомляють на сайті банку або на сайті ліквідатора. Як показує практика, інформація може бути на одному з цих сайтів, або на двох відразу.

Через два місяці, а іноді й пізніше (оскільки ФГВФО може продовжити термін для пошуку рятівного рішення по банку), фінустанова переходить в статус ліквідованої. Рішення по ліквідації банку публікують не тільки на сайтах банку і ФГВФО, але і в газетах «Урядовий кур’єр» і «Голос України».

Після цього ви вже не зможете погашати позику в відділеннях банку-кредитора – їх закриють. Крім того, як правило, зміняться реквізити для оплати боргу, тому що НБУ виключає фінустанову з системи електронних платежів і закриває її кореспондентський рахунок і МФО. Ліквідатор відкриває спеціальний накопичувальний рахунок в Національному банку, на якому збираються кошти боржників банку, щоб потім установа могла повернути депозити, розрахуватися з іншими своїми кредиторами і оплатити власну ліквідацію. Як правило, така практика стосується банків з великим кредитним портфелем. У установ з невеликим обсягом активів можуть зберегти колишні реквізити.

Як погашати?

Головне правило успішного погашення кредиту в неплатоспроможному банку – уважне і докладна вказівка реквізитів банку-одержувача і призначення платежу.

У призначенні платежу вкажіть номер рахунку, на який за умовами договору здійснюється погашення кредиту і реквізити договору з банком – назву, дату і номер. Крім цього, деталізуйте вид заборгованості, яку ви погашаєте: основна сума боргу, відсотки по кредиту, комісії, неустойка або інше.

Наприклад, «оплата комісії за видачу довідок за кредитним договором № ********** від **. **. 20 ** р., Іванов Іван Іванович, ІНН – 1234567890 на рахунок – 61105110000001.

Позичальники можуть не боятися, що пропустять момент заміни реквізитів банку і втратять перераховані гроші, які не дійдуть до банку. Така ймовірність дуже низька: якщо МФО заблокований, то система платежів не проведе платіж. Єдиний виняток з правила – якщо позичальник заплатить за кредитом в день блокування МФО. Якщо МФО банку, на адресу якого здійснюється оплата, заблоковано в день прийому платежу, тоді кошти клієнта залишаються в банку платника на спеціальному транзитному рахунку. Це відбувається через те, що АБС банку ще не знає, що МФО закрито (довідники МФО оновлюються раз в день), і це з’ясовується вже на етапі відправки платежу. Дані кошти клієнт може отримати при зверненні до відділення банку, в якому здійснювався платіж. При собі клієнт в обов’язковому порядку повинен мати касовий документ, що підтверджує відправку платежу і паспорт.

А якщо не погашати?

Якщо позичальники не платитимуть за кредитом в проблемному банку – то фінустанова не зможе до кінця розрахуватися з власними кредиторами, зокрема, деякі вкладники не зможуть отримати назад свої гроші. Але головне – такі дії зіпсують вам кредитну історію, оскільки борги позичальників банків, в тому числі проблемних, стягуються через суд. Таким же чином конфісковують заставу по позиці. На практиці буває так, що деякий час причинами прострочення по кредиту не цікавляться, але рано чи пізно боргом почнуть займатися.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Банкрутство банків

Статті • Банкрутство
І про кого воліють «забути» в Офісі Генпрокурора

Банкрутство банків

Статті • Банкрутство
У 2014-2017 роках судів по скасуванню результатів конкурсу фактично не було, тому що недобросовісні позичальники могли домовитися з недобросовісними біржами про результати торгів

Банкрутство банків

Статті • Банкрутство
Якщо для боржників їх кредит – це можливість збагатитися, то для платників податків та банків це суттєва проблема.