Огляд ЗМІ

Що ЄС готує для РФ в одинадцятому пакеті санкцій

28 березня 2023, 07:14Новини360

Європейський Союз взяв новий курс щодо санкційної політики, в чому він полягає та наскільки є загрозливим для країни-окупанта

  • Посилання скопійованоlink copied

В ЄС вже готують новий – 11-й пакет санкцій. Що він може містити, як вплине на країну-агресора та чим відрізняється від інших?

Перекрити лазівки

ЄС планує в наступному, 11-му, пакеті санкцій проти Росії приділити пильну увагу боротьбі проти обходу запроваджених раніше обмежувальних заходів.

“В 11-му пакеті санкцій ми сконцентруємося, перш за все, на боротьбі проти обходу обмежувальних заходів”, – сказала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Саме в намаганні не допустити обходу Росією обмежень, які були накладені раніше і полягає новий курс санкційної політики проти РФ.

Цього від ЄС очікувала і Україна. Так, керівник Офісу президента Андрій Єрмак наголосив на важливості предметно підійти до питання “прокладок” завдяки яким ворог може знаходити можливості й надалі отримувати комплектуючі для виробництва зброї. Це питання глобальної безпеки.

Своєю чергою прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький теж наголосив на важливості усунення прогалин у старих обмеженнях, бо РФ продовжує знаходити лазівки, аби частково обходити санкції. На його думку, 11-й пакет санкцій може бути введено вже протягом наступних двох місяців. Згідно з конфіденційним документом, який потрапив у розпорядження британської газети The Telegraph, в ЄС обговорюють плани завдання ударів по країнах, які допомагають Кремлю ухилятися від торгових санкцій.

Пропозиція може обмежити доступ будь-якої країни, бізнесу або приватної особи до ринку ЄС, якщо буде виявлено докази, що вони реекспортували заборонені товари до РФ.

“Ми повинні дати сильний сигнал фізичним та юридичним особам у третіх країнах. Надання матеріальної підтримки військовій та оборонно-промисловій базі Росії матиме серйозні наслідки для їх доступу на ринок ЄС”, – йдеться у конфіденційному документі.

Згідно з планом, ЄС має спочатку провести дипломатичні переговори з країнами Центральної Азії, щоб попередити їх про наслідки допомоги РФ в обходженні санкцій.

Казахстан вже пообіцяв контролювати товари, що проходять через країну.

В ЄС також уважно стежать за Туреччиною, Вірменією та ОАЕ щодо потенційної допомоги, запропонованої РФ.

На думку Олександра Охрименко, президента Українського аналітичного центру під санкції підпадуть насамперед неєвропейські компанії, а ось ті європейські компанії, які працюють у Росії чи допомагають обходити санкції карати не будуть. “ЄС введе санкції щодо компаній, які допомагають РФ обходити санкції, це швидше за все будуть турецькі, грузинські та можливо казахські компанії”, – вважає експерт. Серед заходів, які планує провести ЄС аби не допустити обходу РФ санкцій також закриття кордонів.

Нові обмеження

Крім перекриття лазівок для обходу санкцій з боку РФ, 11-й пакет санкцій передбачатиме і нові обмеження. Про що саме йдеться, достеменно невідомо, проте вже є певні натяки від європосадовців.

Так, Моравецький висловив сподівання, що Єврокомісія серйозно підійде до питання щодо санкцій проти близько 150 російських пропагандистів, які ширять ненависть проти України.

Своєю чергою міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу вважає, що найважливішим елементом подальших обмежувальних заходів є реальне відсікання джерел російського сировинного бізнесу.

За його словами, міжнародна енергетична агенція оцінила, що в поточних цінах Росія щодня отримує чистий прибуток близько 135 млн дол. від експорту сирої нафти. “Спочатку ми маємо запровадити нові санкції, особливо щодо доходів російської енергетики.”, – вважає він.

Також, на його думку, необхідно санкціонувати будь-який продаж Росії нафтових танкерів.

“Ми також повинні вводити вторинні санкції на випадок, якщо хтось обходить стелю цін, щоб жоден європейський порт не міг бути використаний такою компанією”, – підкреслив Рейнсалу.

Експерти теж вважають, що санкції щодо нафти та газу дуже важливі і що не треба обмежуватись лише встановленням “стелі цін”, пора вводити повне ембарго.

Проте, на думку Охрименко ЄС не може знизити ціни на нафту до 40 дол., чого хочуть в Україні. Для них і встановлення “стелі цін” на рівні 60 дол. далося важко.

Експерт каже, що було б гарно аби в одинадцятому пакеті санкцій були обмеження щодо енергетичної галузі РФ. Заборона на реекспорт російської нафти та газу була б дуже сильним ударом по економіці РФ. Зараз Росія реекспортує свою нафту до ЄС через Грузію до Туреччини. Але, на жаль, заборони на це поки що немає. Також у новому пакеті санкцій може бути передбачено посилення контролю над продажем технологій подвійного призначення (це товари, що мають як військове, так і цивільне застосування). Вони вже входять до списку товарів, заборонених до експорту на територію Росії, проте РФ знаходить лазівки для обходу санкцій.

Йдеться про пральні машини, вживані автомобілі та фотоапарати, що вивозяться з ЄС у такі країни, як Казахстан, Киргизстан та Узбекистан, а потім реекспортуються до РФ. Є побоювання, що багато товарів розбираються, а напівпровідники та інші компоненти використовуються для відновлення російських танків, бронетранспортерів та безпілотників-розвідників, пошкоджених на війні з Україною.

Водночас в ЄС визнають, що залишилось мало чого, на що не накладені санкції.

“З точки зору санкцій проти РФ вже не так багато чого залишилося зробити, але ми можемо продовжувати збільшувати фінансову та військову підтримку України. Було б дивно, якби через рік після вторгнення залишилось багато варіантів. Ми використовували покроковий процес і йшли поступово – можливо, іноді занадто поступово. Але через рік після вторгнення ми підходимо до кінця санкційного шляху”, – сказав високий представник ЄС Жозеп Боррель.

Охрименко каже, що у Європи справді закінчився набір санкцій. Більш радикальні вже можуть створити проблеми для самого ЄС.

Саме тому на перший план виходить накладання санкцій на країни, які допомагають РФ обходити обмеження.

Як санкції впливають на РФ

Часом лунають думки про те, що від санкцій накладених на РФ немає тієї віддачі, якої від неї чекали. Але більшість експертів вважає, що санкції мають накопичувальний ефект і все найгірше в РФ ще попереду.

Так, Максим Орищак, аналітик компанії “Центр біржових технологій” (ЦБТ) каже, що санкції на адресу Росії тиснуть накопичувальним ефектом. Будь-яке обмеження економічної активності, товарних поставок, заборона на бізнес-діяльність окремих осіб перешкоджає фінансуванню РФ війни в Україні колишніми темпами та призводить до втрат в економіці, які неможливо відновити.

Своєю чергою Рейнсалу вважає, що санкційна політика діє вже сьогодні і доказом цього є то це те, що Росія відчуває великий дефіцит бюджетних коштів.

“Цього року вони мають думати про свою систему соціальних послуг. Якщо вони її обріжуть, це викличе заворушення. І в цьому сенсі це також було метою санкцій. Тож санкції працюють, але не так сильно, тож їх треба покращувати”, – підсумував він.

В Україні теж кажуть, що треба продовжувати санкційний тиск на РФ.

“Не повинно бути жодного послаблення санкцій проти Росії. Суворі санкції дають безпеку.”, – заявив Єрмак.

Вікторія Хаджирадєва

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро