Розширення мандату Рахункової Палати на всі публічні кошти є критично важливим, – висновок експертів

13 жовтня 2023, 12:08Новини248

Україна як ніхто зацікавлена в розвитку ефективних органів контролю, особливо зараз, коли державний бюджет критично залежить від міжнародної допомоги

  • Посилання скопійованоlink copied

Вітчизняна Рахункова палата створена у 1996 році, але пересічні громадяни дотепер не відчували її «корисність». А між іншим вищий орган аудиту, який відстоює ефективне використання кожної гривні українців, повинен користуватися довірою суспільства. І кожен українець має чітко знати, що Рахункова палата не дозволить розтягувати недобросовісним чиновникам їх гроші по кишенях, а змушуватиме спрямовувати їх на важливі речі – підвищення соцстандартів, покращення якості освітніх та медичних послуг, будівництво доріг тощо. Ситуацію з перманентним реформуванням РПУ має змінити законопроект №10044, який наразі перебуває на розгляді парламенту.

Чому реформа Палати критично важлива для України саме зараз і які зміни у законодавстві країни необхідні у рамках реформи Палати, – це питання для редакції Borg.Expert прокоментувала аналітикиня Центру спільних дій Оксана Заболотна.

Стимулів для реформи Рахункової палати багато: Україна як ніхто зацікавлена в розвитку ефективних органів контролю, особливо зараз, коли державний бюджет критично залежить від міжнародної допомоги, і кожна копійка має витрачатися максимально раціонально. Для реформування потрібно ухвалити проєкт закону №10044 про Рахункову Палату, а також зміни до Конституції.

  • Що можна сказати про принципи INTOSAI та їх застосування до реалій України?

І зараз за чинним законом Рахункова палата застосовує у своїй діяльності основні принципи діяльності Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю (INTOSAI). Це сукупність професійних стандартів, ухвалених INTOSAI, що встановлюють вимоги до вищих органів державного аудиту, включаючи питання етики, професійної компетентності та контролю якості, а також визначають правила здійснення державного зовнішнього аудиту. Так як частина стандартів суперечать Конституції, то їх не застосовують в повному обсязі.

  • Чи доцільно розповсюджувати мандат Палати на усі публічні кошти, як це пропонується у Проєкті Закону №10044?

Що мається на увазі під публічними коштами? Йдеться про кошти місцевих бюджетів, державних та комунальних підприємств, міжнародної фінансової, гуманітарної, технічної допомоги. Розширення мандату Рахункової Палати на всі публічні кошти є критично важливим для нас, особливо в умовах війни та повоєнної відбудови.

  • Чи важлива можливість оскарження в суді рішень Рахункової палати?

Неможливість оскарження в суді рішень Рахункової палати щодо затвердження аудиторських звітів порушує Конституцію України та Європейську Конвенцію з прав людини. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тому ці зміни до законодавства ще потребують обговорень.

  • Наскільки реформа Палати потребує змін до Конституції?

Зараз мандат Рахункової палати відповідно до статті 98 Конституції України обмежений лише коштами Державного бюджету. Тому розширення повноважень Палати щодо проведення аудиту всіх публічних фінансів потребує внесення змін до Конституції.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Законопроект №10044 передбачає розширення повноважень Рахункової палат на всі публічні кошти

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Як держава може підтримати і захистити власну економіку в умовах російської агресії?

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Після пояснення незрозумілих для народних депутатів юридичних термінів, законопроект 4409 був рекомендований до ухвалення у другому читанні і в цілому

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Розроблений Мін’юстом законопроект 4409 про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства ще чекає на розгляд під час нинішньої сесії Верховної Ради, але експерти вже готуються до…