Огляд ЗМІ

Реструктуризація боргу. Аналітик Concorde Capital розповів, що чекає на Україну в найближчі три роки

5 серпня 2024, 12:50Новини29

У наступні 3,5 року Україна заощадить близько 12,2 млрд дол

  • Посилання скопійованоlink copied

Реструктуризація, на яку нещодавно погодився Комітет власників єврооблігацій, допоможе у найближчі три роки стабілізувати економіку.

Про це повідомив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій під час вебінару «Чи вдалою була реструктуризація боргу?».

«Реструктуризація єврооблігацій, на яку погодилися кредитори, дозволить суттєво зменшити навантаження на державний бюджет. У наступні 3,5 року Україна заощадить близько 12,2 млрд дол. (приблизно 500 млрд грн за поточним курсом) на обслуговуванні та погашенні боргу», — зазначив Паращій.

За його словами, зокрема, у 2024 році економія становитиме близько 173 млрд грн, а в 2025-му — приблизно 130 млрд грн. Ці кошти можуть бути спрямовані на інші важливі витрати, включно з обороною.

«Менш публічною, але стратегічно важливою метою було збереження конструктивних відносин з тримачами єврооблігацій. Це дозволяє уникнути судових позовів та зберегти можливість залучення коштів у майбутньому, особливо в перехідний період після завершення війни, коли обсяги міжнародної допомоги можуть зменшитися», — підкреслює експерт.

Раніше повідомлялося, що Україна ввела заморожування виплат за зовнішнім боргом два роки тому після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення. Це заморожування спливає 1 серпня з виплатою купона за облігаціями у 2026 році, і уряду в Києві необхідно реструктурувати борг відповідно до вимог Міжнародного валютного фонду в рамках програми на 15,6 млрд доларів. Згідно із заявою, і МВФ, і двосторонні кредитори країни, зокрема США та Паризький клуб, схвалили пропозиції України.

У липні 2024 року Україна досягла принципової угоди з деякими зі своїх приватних кредиторів щодо реструктуризації понад $20 млрд міжнародного боргу, що може дозволити країні уникнути дефолту. Комітет власників облігацій прийняв номінальні збитки в розмірі 37% своїх активів за 13 облігаціями, відмовившись від претензій на суму $8,67 млрд, згідно із заявою з умовами угоди.

Україна розраховує заощадити $11,4 млрд протягом наступних трьох років завдяки поєднанню нижчих купонів і продовження термінів погашення.

«Після завершення цієї реструктуризації Україна також зможе повернутися на ринок якнайшвидше, щойно безпекова ситуація стабілізується, що дасть змогу профінансувати швидке відновлення та реконструкцію нашої країни», — заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Угода була досягнута з комітетом кредиторів, до якого увійшли Amundi SA, BlackRock Inc і Amia Capital LLP, а також інші інвестори, які разом представляють близько 25% облігацій. Дві третини всіх власників облігацій повинні будуть схвалити угоду, щоб завершити операцію з реструктуризації боргу.

Уряд і кредитори домовилися реструктурувати вимоги у два раунди — Bond A і Bond B — схожа структура, яку використовували під час реструктуризації боргу Замбії. Bond B працює як майбутній стимул для власників облігацій, оскільки вона пропонуватиме вищі платежі, якщо номінальне зростання внутрішнього продукту України у 2028 році буде на 3% вищим, ніж прогнозує МВФ на цей рік. Цей одноразовий тест буде проведено у 2029 році.

Виплати купона за новими облігаціями, випущеними під маркою Bond A, розпочнуться 2025 року за ставкою 1,75% і сягнуть 7,75%, а виплати основного капіталу розпочнуться 2029 року.

Теги
Теги

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Кабмін

Статті • Влада i люди
Директорат розвитку ринку праці та умов оплати праці Міністерства економіки підготував відповіді на поширені питання зі сфери трудових відносин в умовах воєнного часу.

Кабмін

Статті • Влада i люди
Уряд скористався панікою навколо ескалації на кордонах, щоб викупити частину боргових зобов'язань

Державні підприємства

Статті • Банкрутство; Влада i люди
Міністерство інфраструктури останнім часом «піариться» на гучних проектах, що мають швидше медійний характер. Але не звертають уваги на серйозну проблему, яка стосується річкового транспорту в Україні