Прозорий кредит: з чого складається та як формується вартість позики
Этот материал также доступен на русском
Жоден банк не надає позики задарма, а все ж таки планує заробити на цьому продукті

Реклама кредитних продуктів завжди розповідає про вигідні умови. Проте слід пам’ятати, що жоден банк не надає позики задарма, а все ж таки планує заробити на цьому продукті. Тож як зрозуміти, чи прозорі умови пропонує банк? З чого складається вартість кредиту та як врахувати усі приховані комісії?
В Україні банки пропонують схожі кредитні продукти, які відрізняються лише рівнем ставок та комісій. Кредитні калькулятори допомагають розрахувати щомісячний платіж та приблизний розмір загальної вартості кредиту. Зазвичай вона формується з таких показників:
- відсоткова ставка;
- комісія за видачу кредиту;
- обслуговування банківського рахунку;
- страхування (авто та іпотека);
- дрібні комісії.
Потенційні позичальники мають обов’язково вникнути в усі ці витрати, перш ніж підписати кредитний договір.
Відсоткові ставки
Банки пропонують клієнтам три види ставок: фіксована, плаваюча та комбінована.
Фіксована ставка встановлюється одразу на весь термін кредитної угоди. Зазвичай на момент підписання вона на кілька пунктів вища, оскільки банк враховує ризик зростання вартості грошей в майбутньому. Подібний варіант наразі пропонує обмежена кількість банків. З одного боку, позичальник відразу розуміє повну вартість кредиту та графік платежів, що дозволяє ефективно планувати бюджет. Також він застрахований від підвищення ставок та подорожчання кредиту при погіршенні економічних умов. Але з іншого боку, в разі зниження кредитних ставок, банк не буде змінювати умови угоди, тому на подешевшання кредиту розраховувати не слід.
Плаваюча ставка переглядається щороку і залежить від вартості грошей на ринку. Для її розрахунку банки використовують український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD). Він розраховується та публікується Національним банком України.
Наприклад, зараз UIRD складає близько 8%. До цього показнику банк додає свою фіксовану маржу (наприклад, 3%), і отримує ставку по кредиту в 11%. Наступного року, припустимо, UIRD складе 7%, тоді відсоткова ставка буде 10%. Або навпаки UIRD зросте до 9%, — і ставка стане 12% відповідно.
Як правило, такий варіант є найбільш вигідним для позичальника.
Комбінована ставка — це коли банк на кілька років фіксує ставку, а потім переходить на плаваючу. Часто банки встановлюють фіксовану ставку в перші роки нижчою за ринкову, що використовується як маркетинговий хід. Проте перехід на вищу плаваючу ставку часто виявляється неприємним сюрпризом для клієнтів, які дивилися тільки в рекламний буклет.
Додаткові комісії
Крім відсоткової ставки є ряд інших комісій, які важливо врахувати перед оформленням кредиту. Кожен банк пропонує різні умови. Найпоширеніші додаткові комісії:
- за видачу кредиту (близько 1%);
- за ведення рахунку;
- послуги нотаріуса;
- послуги оцінки майна;
- страхування предмету іпотеки;
- збори на обов’язкове державне пенсійне страхування;
- за обробку кредитної заявки.
Деякі з них одноразові, а деякі — регулярні, такі як ведення рахунку та страхування.
Іноді можна зустріти й інші комісії, на кшталт за переказ кредитних коштів, за періодичне погашення кредиту, за зміну графіку платежу, за преміальні пакети обслуговування, за смс-інформування, страхування життя в афілійованих компаніях тощо. Як правило, чим меншу відсоткову ставку рекламують банки, тим більше буде додаткових комісій. У такий спосіб вони намагаються компенсувати заробіток, який хочуть отримати. Такі комісії можна назвати «непрозорими», оскільки позичальник часто дізнається про них вже постфактум. А якщо пощастить — на етапі підписання договору.
Через такий підхід позичальнику складно оцінити усі додаткові витрати і належним чином порівняти кредитні продукти в різних банках. Варто зазначити, що Закон України зобов’язує банки та кредитні установи надавати клієнту прозорі розрахунки повних витрат.
Банки із прозорими умовами кредитування пропонують мінімум таких комісій, і усі вони зрозумілі для клієнта. А основними витратами буде відсоткова ставка та комісія за видачу позики.
Схема виплат
В банківській практиці є дві схеми погашення кредиту — класична та ануїтетна. Часто клієнт може сам обрати зручну для себе схему. Тож чим вони відрізняються?
Класична схема. Передбачає погашення боргу рівними частинами, а нарахування відсотків відбувається на залишок боргу. В результаті, на початку дії кредитної угоди платіж буде найбільшим, але з часом він буде зменшуватися.
Ануїтетна схема. Пропонує однаковий платіж протягом всього терміну кредиту. Такий підхід, перш за все, дозволяє позичальнику ефективніше планувати особистий бюджет. Крім того, ефективна ставка за таким кредитом буде меншою ніж за класичною схемою.
Отже, зрозумілість та прозорість умов кредитної угоди є важливим фактором, про який має пам’ятати позичальник. Адже за яскравою рекламою кредитів без відсотків часто стоять приховані комісії, про які позичальник дізнається вже постфактум.





-
Рада планує створити Державний реєстр санкційСьогодні, 07:35 • Новини
-
За кордономОгляд ЗМІУ рф заморозили всі активи VolkswagenВчора, 18:13 • Новини • За кордоном
-
За час дії воєнного стану в межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» видано 23 629 пільгових кредитів на суму 94,4 млрд грнВчора, 17:34 • Новини
-
Як взяти кредит без перевірок в Україні?Вчора, 17:28 • Новини
-
Шести небанківським установам анульовано ліцензії, п’ять установ виключено з реєстрівВчора, 17:14 • Новини
-
Суд підтримав позицію податківців щодо відмови у реєстрації в ЄРПН податкових накладних на суму понад 174,4 млн гривеньВчора, 16:46 • Новини
-
Національний банк отримав другу міжнародну нагороду Central Banking Awards – за розвиток Системи BankID НБУВчора, 16:12 • Новини
-
росіяни хочуть захопити нові території для “убезпечення” вже окупованих частин України, – НаєвВчора, 15:43 • Новини
-
Суд арештував майно охоронця Януковича на 50 мільйонівВчора, 15:31 • Новини
-
За кордономОгляд ЗМІМіжнародний кримінальний суд закликатиме збільшити фінансування на розслідування воєнних злочинів рфВчора, 14:59 • Новини • За кордоном
-
За кордономЗ міркувань безпеки: співробітникам Кремля наказали позбутись iPhone, – ЗМІВчора, 14:26 • Новини • За кордоном
-
В Україні змінять умови стягнення боргів за судовими рішеннями під час війниВчора, 14:00 • Новини
-
ВАКС вирішив конфіскувати частку Ротенбергів у Ocean PlazaВчора, 13:50 • Новини
-
Огляд ЗМІСумна лисиця та інші переможці конкурсу British Wildlife Photography Awards 2023 (ФОТО)Вчора, 13:40 • Новини • Огляд ЗМІ
-
ПриватБанк наростив свою частку в кредитуванні бізнесу в Україні до понад 5%Вчора, 13:33 • Новини
-
Бронювання військовозобов’язаних працівників: в Кабміні назвали, де забронювали найбільшеВчора, 13:23 • Новини
-
Огляд ЗМІДеякі овочі в Україні продовжать дорожчати: експерт прогнозує зростання ціни на третинуВчора, 13:13 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Як відкалібрувати батарею на смартфоні: після цієї процедури батарея “проживе” довшеВчора, 13:00 • Новини
-
Огляд ЗМІДруга «воєнна» посівна: виклики розмінування і матеріального забезпеченняВчора, 12:51 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Башар Асад, російський ВПК та виробники Шахедів: Президент України ввів в дію пакет санкційВчора, 12:45 • Новини
-
Оптимізація Державних програм «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%» в умовах воєнного стану – ІнфографікаВчора, 12:38 • Новини
-
У Пенсійному фонді назвали тих, кому доведеться повернути субсидію державіВчора, 12:29 • Новини
Матеріали за темою

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків
