Попит на документарні операції впав через програму «5-7-9%»

13 жовтня 2021, 13:17Новини227

Этот материал также доступен на русском

Починаючи з весни 2021 року програма «5-7-9%» трохи «канібалізувала» авалювання векселів

  • Посилання скопійованоlink copied

Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Ринок агрокредитування: підсумки сезону та перспективи на 2022 рік», проведеного «Фінансовим клубом».

«Починаючи з весни 2021 року програма «5-7-9%» трохи «канібалізувала» авалювання векселів. Яким чином? Авалювання векселів коштує 3-5% річних. Це документарний інструмент гарантування розрахунку зі своїм постачальником з врожаю. І тут клієнти отримали за програмою «5-7-9%» можливість кредитуватися під такі самі ставки: 3% на поповнення обігових коштів, на сьогодні це 0%, або рефінансування під 3%. Тому вигідність авалювання векселя зменшилася», – сказав керівник розвитку продажів агронапрямку ПУМБ Володимир Онищук.

Через це банк спрогнозував щорічне зниження авалювання векселів в своєму портфелі на 20-30%. «Але виявилося, що якщо в 2020 році ми проавалювали для аграріїв близько 300 млн грн векселів, то цього року – 450 млн. Зростання відбулося завдяки великим і середнім компаніям агровиробництва, які в «5-7-9%» не потрапляли через обсяги виручки. А по малому бізнесу близько 100 млн залишилося авалювання», – пояснив Володимир Онищук.

До того ж документарні операції мають обмежену сферу застосування. «Це лише засоби захисту рослин і насіння. Ми не можемо закрити всі потреби аграріїв через цей інструмент. Постачальникам палива та добрив потрібні живі кошти, оскільки далі по ланцюжку вони платять своїм постачальникам і виробникам», – розповіла заступниця голови правління з корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро Тетяна Поплавська.

Тому суттєве зростання сегменту можливе лише за відповідної ініціативи постачальників. «Ринок зріс за рахунок захисних інструментів, але я не бачу можливості для його збільшення, крім того що деякі виробники почнуть поширювати цей інструмент на свою продукцію. Розуміючи, як працює ринок нафтопродуктів або добрив, я не бачу це можливим. Хтось все одно має профінансувати виробника для купівлі або сирої нафти, або природного газу. А він в нас часто імпортний і продається за передплатою. Тому буде комбінація в портфелях документарних операцій і ресурсного фінансування», – пояснила Тетяна Поплавська.

Володимир Онищук також схиляється до «міксу кредитування і авалювання»: «У нас були цього року факти авальованих векселів і по паливу, і по добривам. Але це індивідуальні випадки».

Крім того, ПУМБ в 2021 році вперше попрацював з національним виробником засобів захисту за авальованими векселями. «Чому інтернаціональні компанії мають можливість чекати розрахунок восени і тримати в себе ці векселі? Тому що в них досить добрий фінансовий стан, підтримка від материнських компаній, і вони мають змогу чекати на цей розрахунок. Національні виробники мають певний дефіцит коштів. І якщо вони будуть давати відстрочки, навіть гарантовані векселями, вони мають перекривати їх: або самі кредитуватися і перекладати на покупців вартість цього ресурсу, або десь закладати інші резерви. Тому ми авалюємо векселі їхніх покупців, і ті векселі підприємство просто передає назад до банку, а банк фінансує», – розповів Володимир Онищук.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?