За кордоном

Польща виграла спір про податок на гіпермаркети: деталі справи

18 березня 2021, 17:09Новини186

Этот материал также доступен на русском

Відповідно до закону, який набув чинності ще 1 вересня 2016 р., Польща ввела податок на роздрібний продаж.

  • Посилання скопійованоlink copied

Польща виграла спір з Європейською комісією в Європейському суді. Справа стосується податку на гіпермаркети. Суд встановив, що збір, який мав вступити в силу в 2016 р., не порушує законодавство ЄС, повідомляє головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Геннадій Андрощук, зазначає «Юридична Газета».

Відповідно до закону, який набув чинності ще 1 вересня 2016 р., Польща ввела податок на роздрібний продаж. Податковою базою був щомісячний дохід, отриманий усіма роздрібними торговцями товарами, в сумі, що перевищує 17 млн злотих. Податок охоплює два діапазони: ставка 0,8% застосовується до доходів від 17 до 170 млн злотих і 1,4% — до доходів, що перевищують 170 млн злотих.

Європейська комісія вважала, що податок є прогресивним і являє собою державну допомогу, що є несумісною з законодавством ЄС. Однак у рішенні від 16 травня 2019 р. Суд Європейського Союзу, до якого Польща подала скаргу, встановив, що Комісія помилялася. Потім ЄС оскаржив рішення Загального суду ЄС у CJEU. У вівторок, 16 березня цей суд повністю відхилив апеляцію, постановивши, що Комісія помилилася, вважаючи, що введення прогресивного податку на доходи від роздрібного продажу товарів призвело до вибіркових переваг для компаній з низькими доходами, пов’язаними з цією діяльністю. Він також заявив, що ЄС не може класифікувати податок як державну допомогу, не покладаючись на обґрунтовані сумніви щодо цього.

CJEU ухвалив, що «в нинішньому стані гармонізації податкового законодавства ЄС держави-члени можуть вільно встановлювати систему оподаткування, яку вважають найбільш придатною, тому застосування прогресивного оподаткування на основі обороту залежить від розсуду кожної держави-члена ЄС за умови, що основні риси такого заходу полягають у тому, що вони не містять будь-якого явно дискримінаційного елемента».

Як зазначається, CJEU виявив, що законодавство ЄС у галузі державної допомоги в принципі не перешкоджає державам-членам вибирати прогресивні податкові ставки з урахуванням податкової спроможності платників податків, а також не зобов’язує держави-члени зберігати використання прогресивних ставок виключно для оподаткування прибутку без оподаткування обороту. В результаті Суд відхилив апеляцію на рішення Загальних суду ЄС, який скасував рішення Європейської комісії про початок офіційної процедури розслідування, і відповідну постанову про призупинення.

Фото взято на сайті Depositphotos.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?