«Оператора ГТС України» реформують на вимогу МВФ. Що це змінить для галузі

31 липня 2023, 14:39Новини1289

В кремлі погрожують зупинити постачання газу в ЄС через Україну в будь-який момент

  • Посилання скопійованоlink copied

Верховна Рада прийняла законопроєкт про корпоративне управління «Оператора ГТС України», якій передбачає оптимізацію його структури. Із 404 депутатів, які зараз працюють у парламенті, «за» проголосувало 250. Текст закону було погоджено із секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Його положення також відповідають вимогам Міжнародного валютного фонду.

Чому цей документ ухвалено саме зараз? «Прийняттям Закону 9311-1-д Верховна Рада відкрила шлях до довгоочікуваної реформи корпоративного управління Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ)… Акції ОГТСУ залишаться у власності Міністерства енергетики, а його роль у прийнятті рішень буде зменшена завдяки новому статуту та новій незалежній наглядовій раді», – йдеться в заяві Енергетичного співтовариства.

Експерт з корпоративного управління Олександр Лисенко, який брав участь у розробці закону, звернув увагу, що його прийняття стало «першим дійсно значущим кроком» у реформі ОГТСУ, який зроблено «майже через три роки» після того, як це питання постало в порядку денному. «Однак розслаблятися зарано, тепер маємо зробити все можливе, щоб цей шанс використати!», – зазначив він.

Як зміниться система управління «Оператора ГТС»? За вимогами МВФ, корпоративні права ОГТСУ повинні бути передані від АТ «Магістральні газопроводи України», яке 2019 року виступило засновником ОГТСУ, до Міністерства енергетики. Також має бути затверджено новий статут оператора, погоджений з Енергетичним Співтовариством, і до кінця жовтня – створена нова наглядова рада.

Задля цього уряд уніс зміни до постанови від 31.05.2022 №643, якою було відмінено проведення конкурсного відбору керівників і членів наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки на час воєнного стану – для Оператора ГТС було зроблено виключення і тепер ця норма для компанії не застосовується.

Навіщо це потрібно? Одна з нових функцій, яку отримує ОГТСУ внаслідок прийняття закону 9311-1-д – це балансування енергосистеми. «Окрема поправка передбачає право ОГТСУ виробляти електроенергію із газу на власних електроустановках, щоб Україна мала можливість в критичні періоди залучати їх електрогенеруючі потужності для балансування в умовах постійних обстрілів з боку російського агресора», – повідомив депутат Максим Хлапук (співавтор документа).

Чинний контракт між «газпромом» і «Нафтогазом» на транспортування газу спливає в грудні 2024 року. В кремлі погрожують зупинити постачання газу в ЄС через Україну в будь-який момент. Міністр енергетики України Герман Галущенко прогнозує, що транзит російського газу українськими газопроводами може обнулитися наступного року.

Як до цих змін ставляться в галузі? Доволі скептично оцінив перспективи подальшого розвитку подій ексочільник ОГТСУ Сергій Макогон: «На жаль, мало хто розуміє суть і цінність правильного корпоративного управління… Бо в нас постійно знущаються над нормальними практиками, створюють або відимість, або культ карго».

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
«Відсутніх боржників» швидко ліквідовували та визнавали погашеними їх борги перед кредиторами

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Процедура превентивної реструктуризації обіцяє бути найшвидшою процедурою з існуючих сьогодні процедур банкрутства

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Реальний сектор

Статті • Банкрутство
Власники групи компаній “Агромарс” ухиляються від сплати боргів

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…