Новий План Маршалла. Економісти розповіли, що потрібно, аби українці створили економічне диво

21 квітня 2022, 16:55Новини328

Этот материал также доступен на русском

План Маршалла можливий тільки після зупинки бойових дій

  • Посилання скопійованоlink copied

Щоб кошти на відбудову України принесли якомога більше користі власне Україні та її мешканцям, використання цих коштів має відбуватися під контролем Заходу в найбільш ефективний та прозорий спосіб.

Як заявив Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів Dragon Capital, саме такий принцип, крім іншого, дозволить отримати значно більші обсяги допомоги, ніж принцип «дайте гроші й відійдіть».

Зараз більшість економістів погоджуються, що Україна сильно і швидко впаде, зате дуже швидко відновиться. А от росія після падіння, яке математично буде меншим, ніж в Україні (все ж таки бомби падають на наші міста і села, й закриті саме наші порти), буде ще довго стагнувати. Умовно кажучи, траєкторія руху української економіки – це буква V, а російської – їхній улюблений символ Z.

У найближчому майбутньому є два фактори, на яких базується прогноз швидкого економічного відновлення. Перший – це євроінтеграція. Другий – значна підтримка колективного Заходу, що виллється у так званий новітній План Маршалла, який певним чином буде повторювати модель відновлення Західної Європи після Другої Світової Війни.

Захід уже активно підтримує Україну грошима. Дефіцит бюджету в Україні зараз становить близько 5 млрд доларів щомісяця. Заповнити цей розрив допомагає західна підтримка. І це дуже важливо, адже альтернатива – це друк грошей, неконтрольована емісія, що може призвести до гіперінфляції, девальвації і ще глибшого економічного падіння, тобто повторення шляху відомого російського корабля у його «структурній трансформації» з крейсера у підводний човен. Тому дуже тішить заява канцлера Німеччини про те, що провідні країни світу мають надати Україні 50 млрд євро цього року. Тішить на відміну від багатьох інших заяв німецьких лідерів.

Але в цій заяві йдеться про поточну підтримку – для того, щоб Україна пройшла через війну. А відновлення розпочнеться після війни. План Маршалла можливий тільки після зупинки бойових дій. Поки ми маємо лише обриси майбутнього проекту з допомоги. Але вже зараз потрібно вирішити ключове питання – питання ефективності. А саме – як не дати українським корупціонерам все зруйнувати? Як не дати їм дістатися цих коштів? Як завадити українським корупціонерам знівелювати звитягу українських збройних сил? Як перетворити план відновлення на план перетворення України на нового східноєвропейського тигра? Як поєднати гроші, реформи й енергію українського народу, яка вивільнилася зараз? Особливо на тлі значного зростання інтересу до України з боку світу, який, включно з Європою, відкрив для себе Україну, яку раніше вважав чимось на зразок східноєвропейського Афганістану. При цьому, на відміну від європейців, українці по-справжньому “голодні”, а отже, можуть створити економічне диво.

Але не можна втратити цей шанс. Про що мова? Допомога має бути використана саме на благо України.

Що означає «на благо людей»?

  1. По-перше – це контроль над використанням коштів.
  2. По-друге – надходження цих коштів має стимулювати зміни, які роблять життя кращим.

Що продемонструвала війна? Що реформи працюють. Після Майдану у нас було кілька справжніх реформ. Перша – це реформа армії. Завдяки їй ми отримали справжню українську армію, а не зменшену копію російської. Друга успішна реформа – це банківський сектор. Те, як Україна пройшла цю кризу, як діяв НБУ, як вистояла банківська система, будуть вивчати у найкращих економічних університетах світу. Третя успішна реформа – децентралізація. Ми бачимо, як без додаткових вказівок “згори” місцева влада разом з громадянами героїчно захищають свої населені пункти, піклуються про сусідів, відновлюють постачання води та електрики. Саме на це й була спрямована реформа – щоб кожен мешканець відчував свою відповідальність за власне місто чи село. Без цих реформ ми б були набагато слабшими. І біднішими.

Для ефективного використання коштів під час виконання “Плану Маршалла”, розпоряджатися ними повинні люди з бездоганною репутацією. Найняти їх на прозорому конкурсі мають представники західних урядів та міжнародних організацій, які фінансуватимуть відбудову. Ці люди мають бути незалежні від українських політиків. Українські політики за наказом виборців можуть визначити потреби країни, сформулювати пріоритети відновлення, про які вони знають краще. Але після цього проекти з відновлення міст, реконструкції доріг чи мостів тощо мають переходити до розпорядника коштів, який реалізуватиме ці проекти з мінімальними корупційними ризиками та із залученням всієї наявної світової експертизи. Це дозволить побудувати найефективнішу інфраструктуру за найсучаснішими технологіями. Якщо ж довірити гроші політикам, можемо отримати величезне розчарування.

Захід має почуття провини перед Україною. Це правда. І це заслужено. Але це почуття провини не має засліплювати. Захід відчуває, що винен українському народу, і тому має допомогти йому. Саме народу – а не корупціонерам. Якщо це почуття справжнє, то Захід має допомогти Україні по-справжньому. А не відкупитись від нашої країни. Відкупитися від власного сумління. Адже така спокуса точно буде – бо так набагато легше.

Українці мають зрозуміти, що справжній друг має вчинити саме так. Справжній друг має допомогти нам стати сильнішими. І тут не буде образ. Тут не буде приниження – щоб там не розповідали балакучі голови з телевізора про “зовнішнє управління”. Адже коли ми йдемо до лікаря – ми розуміємо, що це неприємно, але необхідно. І не називаємо це “зовнішнім управлінням” нашим організмом.

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації