«Нам дуже пощастило, що наших товарів не було в Ірпені, Гостомелі чи Бучі», — каже голова онлайн напрямку Helen Marlen Group Олексій Кавицький. Це чи не єдина хороша новина для одного з найбільших ритейлерів преміум одягу (бренди Gucci, Marc Jacobs, Santoni та ін) в Україні.
Війна драматично обвалила попит на одяг та аксесуари з цінником з пʼятьма нулями. Більшість клієнтів поїхали з Києва та Одеси (або взагалі закородон), інші почали економити або змінили пріоритети у витратах. За оцінкою гендиректора ProСonsulting Олександра Соколова, за два місяці війни цей ринок обвалився на 75%. Кавицький цифру не називає, але каже «втратили занадто багато».
Інший великий продавець дорогих речей — столичний ЦУМ теж не розкриває показників виторгу. Працює лише його онлайн-магазин, який до війни займав 20% обороту. Інтернет-продажі майже не просіли, каже гендиректор Мамай.
Але продавці розкішного одягу, сумок та взуття не те що не закривають бізнес, а навіть намагаються працювати.
Helen Marlen з середини березня відкрився далеко не в повну силу. Запрацювали інтернет-магазин та чотири бутіки. Інші магазини працюють тільки по передзамовленню, клієнт може обрати товар в онлайні і прийти на примірку. В інтернет-магазині Helen Marlen зараз працює вдвічі менше людей, ніж до війни. І не тільки через скорочення бізнесу. «Десять людей з компанії пішли захищати країну, це і звичайні водії, і директор по маркетингу і керівник операційного відділу та інші», — каже Кавицький. Зарплату співробітникам домовилися платити, залежно від обсягів обороту.
Що стосується ЦУМу, то він з початку квітня працює в форматі онлайн-магазину. Крім цього, універмаг відкрив поп-ап точку у Львові. А також планує такі у інших містах. Вони мають працювати у синергії з інтернет-магазином. На Київ припадає лише половина замовлень, розповідає Мамай, серед регіонів — на першому місці — Львів.
Більше за все купують зараз спортивний та кежуал одяг, каже гендиректор ЦУМу, а от святкове вбрання — неактуальне.
Преміум ритейлери намагаються повернути клієнтів знижками. В цьому році літній розпродаж розпочали не в червні, як зазвичай, а в квітні.
Це вимушений крок, оскільки частина нових колекцій були замовлені заздалегідь і вже приїхали, каже Кавицький. Їх продати непросто, модність речей — не дуже вагомий аргумент. За його словами, бізнес-логіки в цьому рішенні немає — розпродаж влаштували лише для того, щоб продати більше товару.
Маркетплейс Trends Hunters, який продає в інтернеті вживані речі класу люкс та преміум, знизив ціни на товари партнерів, які залишилися на складах. Але покупці вимагають додаткові знижки на і без того уцінений товар, каже власниця Валерія Шевченко. «Люди намагаються заощаджувати, – пояснює вона. – Супер дорогі брендові сумки за $16 000-21 000 ніхто не купує». Середній чек покупки на маркетплейсі впав на 65%, до $200-250.
У більшості покупців дорогого одягу зупинилися бізнеси і їм не до шопінгу. «Ті мої клієнти, які виїхали з України, теж не налаштовані на нові витрати», – каже стилістка Катерина Орєхова. За її спостереженням, попит впав на 80%.
Трохи покращило ситуацію для преміум-ритейлерів, те що партнери світові fashion-бренди пішли небачені поступки. Кавицький розповідає, що всі з ким вони співпрацюють, не вимагали передоплат, завдатків, або додаткових фінансових гарантій. Більш того, партнери дозволили відновити закупки колекцій у будь-який час.