Нерезидентом порушено термін сплати ПДВ: яка відповідальність?

4 січня 2022, 16:56Новини235

Этот материал также доступен на русском

Штрафні санкції у разі порушення строків сплати ПДВ застосовуються згідно з главою 11 розділу II ПКУ (абз. 2 п. 208-1.10 ПКУ).

  • Посилання скопійованоlink copied

Відповідно до п. 208-1.9 ПКУ сума податкового зобов’язання, зазначена особою-нерезидентом, зареєстрованою як платник податку відповідно до п. 208-1.2 ПКУ, підлягає сплаті в іноземній валюті (євро або долар США) протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, передбаченого п. 208-1.8 ПКУ, для подання спрощеної податкової декларації, на валютний рахунок, відкритий центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в уповноваженому банку, зазначає Дебет-Кредит.

Так, якщо особа-нерезидент, зареєстрована як платник ПДВ відповідно до п. 208-1.2 ПКУ, у встановлений термін не сплачує ПДВ, контролюючий орган, протягом 30 календарних днів після спливу встановлених термінів для такої сплати направляє такому нерезиденту в передбаченому ст. 58-1 ПКУ порядку повідомлення про необхідність сплати ПДВ, а також про суму штрафних санкцій за такі порушення (абз. 1 п. 208-1.10 ПКУ).

Штрафні санкції у разі порушення строків сплати ПДВ застосовуються згідно з главою 11 розділу II ПКУ (абз. 2 п. 208-1.10 ПКУ).

Водночас якщо особа – нерезидент, зареєстрована як платник ПДВ відповідно до п. 208-1.2 ПКУ, не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання (крім грошового зобов’язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до неї на підставі ПКУ чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі ПКУ чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених ПКУ така особа – нерезидент притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці понад 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу (п. 124.1 ПКУ).

Як зазначається, діяння, передбачені п. 124.1 ПКУ вчинені умисно, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання.

Отже, в разі встановлення контролюючим органом факту несплати або несвоєчасної сплати ПДВ особою – нерезидентом, зареєстрованою як платник ПДВ відповідно до п. 208-1.2 ПКУ, таким контролюючим органом надсилається податкове повідомлення особі – нерезиденту, зареєстрованій як платник ПДВ, протягом 30 календарних днів після спливу встановлених термінів сплати ПДВ (п. 58-1.2 ПКУ). До такого податкового повідомлення особі – нерезиденту додається розрахунок грошових зобов’язань.

Так, розмір штрафу у податковому повідомленні особі – нерезиденту, зареєстрованій як платник ПДВ, вказується в іноземній валюті, яку такою особою – нерезидентом обрано при реєстрації як платника ПДВ для сплати ПДВ (євро або доларах США).

Відповідно до п. 58-1.4 ПКУ сума штрафу, зазначена у податковому повідомленні особі – нерезиденту, підлягає сплаті протягом 90 календарних днів, що настають за днем отримання такого податкового повідомлення, на відповідний валютний рахунок, відкритий центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в уповноваженому банку, або може бути оскаржена протягом 90 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення, шляхом подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, скарги у порядку, передбаченому п. 56.24 ПКУ.

Скарга на податкове повідомлення особі – нерезиденту, зареєстрованій як платник ПДВ, подається в електронній формі через спеціальне портальне рішення для користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги, шляхом електронної ідентифікації державною або англійською мовою.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі