Колізії та конфлікти

НБУ виграв у збанкрутілих банків «Велес» і «Юнісон»

20 травня 2021, 12:36Новини88

Этот материал также доступен на русском

Суд підтвердив безпідставність вимог акціонерів виведених з ринку банків “Велес” та “Юнісон” про відшкодування шкоди.

  • Посилання скопійованоlink copied

Господарський суд міста Києва 13 травня 2021 року повністю відмовив у задоволенні позову акціонера неплатоспроможного ПАТ “Банк “Юнісон” – кіпрської компанії Мелігант Груп ЛТД до Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про солідарне стягнення майнової шкоди у розмірі 10 526 217,20 грн, визнавши вимоги Мелігант Груп ЛТД безпідставними та необґрунтованими, – повідомляє прес-служба регулятора.

Також Господарський суд міста Києва 13 травня 2021 року закрив провадження у справі за позовом ПАТ “Банк Велес” до Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Державної казначейської служби про стягнення майнової шкоди у розмірі 14 424 106,29 грн.

“Національний банк вітає законні та обґрунтовані судові рішення. Суд, вирішуючи ці спори, очікувано зважив на норми Закону №590-IX, яким усунуто прогалини законодавства, за допомогою яких акціонери збанкрутілих банків могли безпідставно збагатитись за рахунок коштів платників податків”, – прокоментував рішення суду начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук.

Нагадаємо, що Національний банк України 10 грудня 2015 року ухвалив рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ “Банк Велес” за систематичні порушення та ризикову діяльність у сфері фінмоніторингу.

Після скасування в судовому порядку цього рішення у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ексвласникам банку вдалося відновити контроль над фінансовою установою та призначити підконтрольного їм керівника.

Пізніше, у листопаді 2019 року, підконтрольний акціонерам АТ “Банк Велес” керівник через адвоката звернувся до Господарського суду міста Києва від імені банку з позовом про стягнення шкоди з Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Державної казначейської служби України у сумі 14 424 106,29 грн у зв’язку з невідновленням діяльності банку.

На підставі приписів Закону України №590-IX, яким закріплена неможливість відновлення діяльності банку після початку процедури його ліквідації та передбачена невідворотність процедури ліквідації банків, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб 10 серпня 2020 року ухвалив рішення про продовження процедури виведення АТ “Банк Велес” з ринку і призначив нового ліквідатора банку. Це дало змогу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відновити контроль над банком в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та продовжити ліквідаційну процедуру у банку. Після цього новий ліквідатор АТ “Банк “Велес” подав заяву про відмову від позову та закриття провадження у справі, яку суд повністю задовольнив.

Національний банк України 28 квітня 2016 року ухвалив рішення про віднесення ПАТ “Банк “Юнісон” до категорії неплатоспроможних через непрозору структуру власності. На момент ухвалення цього рішення акціонерами ПАТ “Банк “Юнісон” було 11 компаній, зареєстрованих у Республіці Кіпр, жодна з яких не володіла часткою 10% або більше статутного капіталу банку.

7 вересня 2018 року Верховний Суд, відмовивши у задоволенні заяви акціонера банку – кіпрської компанії Мелігант Груп ЛТД, ухвалив остаточне рішення щодо законності віднесення банку ПАТ “Банк “Юнісон” до категорії неплатоспроможних та введення в банк тимчасової адміністрації.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Незважаючи на війну, адміністративні суди розглядають пенсійні справи й рішення за ними ухвалюються

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Наприклад, допомога по безробіттю та пенсії не оподатковуються, але аліменти з цих видів доходу утримуються