Огляд ЗМІ

НАЗК пропонує конфіскувати активи Медведчука, Шарія та Мураєва

2 червня 2022, 19:29Новини364

До війни вони коштували понад $1 млрд. Про яке майно йдеться

  • Посилання скопійованоlink copied

Україна готується конфіскувати активи російських, білоруських компаній та деяких українських громадян.

Перший список кандидатів напередодні склало НАЗК. У ньому – 22 компанії та фізичні особи, однак без переліку конкретних активів, які могла б конфіскувати держава. Forbes знайшов, чим вони володіють в Україні, та оцінив, скільки коштує це майно.

Очолює список Віктор Медведчук разом з оточенням. Також в ньому присутні проросійський політик Євгеній Мураєв та блогер Анатолій Шарій, а також українські «дочки» великих російських і білоруських компаній (Сбербанк, «Газпром», «ВСМПО-Авісма», БНК). Вони володіють в Україні активами, вартість яких до війни могла перевищувати $ 1,1 млрд.

Чим володіють люди зі списку НАЗК

Найбільш знакове прізвище серед фізосіб – Віктор Медведчук. Разом з ним у списку його дружина Оксана Марченко та «права рука» Тарас Козак. Четверта людина у цій групі – цивільна дружина Козака росіянка Наталія Лавренюк.

Усі четверо з лютого 2021 року перебувають під санкціями РНБО, яка обґрунтовувала це «фінансуванням тероризму». Зокрема йшлося про Новошахтинський НПЗ (ННПЗ), пов’язаний із групою Медведчука, що, за версією РНБО, постачав нафтопродукти до окупованих районів Донбасу (ОРДЛО).

Тоді ж РНБО доручила повернути у держвласність українську частину нафтопровід «Самара – Західний напрямок», її експлуатувала компанія «ПрикарпатЗахідТранс», яку повʼязують із Медведчуком. Сам він заперечував, що володіє цією компанією.

Підставою до накладення санкцій на Медведчука та Козака, що передуватимуть можливій конфіскації, НАЗК вказує державну зраду. У випадку з Марченко та Лавренюк ідеться про схеми постачань до ОРДЛО через ННПЗ.

У 2021 році Forbes оцінив статки Медведчука у $620 млн. Ця сума включала активи Марченко, Козака та Лавренюк (Forbes не має свідчень самостійності Козака, Марченко та Лавренюк у прийнятті ділових рішень щодо активів, номінальними власниками яких вони є).

Як пояснював у квітні 2022 року голова НАЗК Олександр Новіков, активи Медведчука неможливо було конфіскувати через прогалини у законодавстві. Саме їх мав усунути закон, ухвалений Верховною Радою 12 травня.

Медведчуку та його оточенню належать частки у багатьох українських компаніях, також у їхній власності – тисячі квадратних метрів житлової нерухомості, земельні та близько $70 млн готівки й інших ліквідних активів.

Сімʼї Медведчука належать частки у Прикарпаттяобленерго, Львівобленерго та Запоріжжяобленерго. Марченко через офшорні компанії володіє частками у «Дніпроспецсталі», Запорізькому заводі феросплавів та чотирьох одеських нафтоперевалочних комплексах: «Синтез Ойл», «Ексімнафтопродукт», «Одеснафтопродукт» та «Укрлоудсистем». Також на дружину Медведчука записано частки у трьох телеканалах: «Телерадіокомпанія «Студія 1+1», «Гравіс-Кіно» («2+2») і ТЕТ.

Про державну зраду йдеться і у випадку з блогером Анатолієм Шарієм. Євгеній Мураєв має інше формулювання – «загроза нацбезпеці та територіальній цілісності України».

Мураєв та Шарій не мають великих статків, про які було б достеменно відомо. Після закриття телеканала «НАШ» активи Мураєва Forbes оцінює у $5 млн, з яких $3,5 млн – задекларовані у 2019 році готівкові кошти, близько $1 млн – телекомунікаційне обладнання закритих телеканалів, решта – квартира в Харкові та інші активи.

Відомі активи Анатолія Шарія коштують $2 млн. Більша частина з них припадає на два об’єкти житлової нерухомості в іспанській Таррагоні. Forbes не володіє інформацією про обсяг коштів на арештованих рахунках Шарія в іспанському Caixabank, російському Raiffeisen Bank та люксембурзькому East-West United Bank.

Остання фізособа у списку – росіянин Владислав Бакальчук. Його дружина Тетяна Бакальчук – власниця найбільшого російського онлайн-ритейлера Wildberries та найбагатша жінка РФ 2021 року за версією місцевого Forbes. Згідно з рейтингом глобального Forbes Real Time Billionaires, статки Бакальчук становлять $4,4 млрд.

Подружжя перебуває під українськими санкціями з літа 2021 року. Причина – у Wildberries, який вийшов на український ринок наприкінці 2020 року та відповідно володіє тут юрособою, продавалися пропагандистські товари: речі з портретами президента Путіна, антиукраїнські книги тощо.

Чим володіють російські та білоруські компанії

Forbes відомо про щонайменше 17 українських юридичних осіб, які прямо належать російським та білоруським компаніям, включеним до конфіскаційного списку НАЗК. Їхня оціночна вартість на момент початку російського широкомасштабного наступу – $520 млн.

Найбільші з цих активів – Міжнародний резервний банк, що належить Сбербанку Росії ($250 млн), «БНК-Україна», «дочка» Білоруської нафтової компанії та «Білоруснафти» (оцінка Forbes – $140 млн), Промінвестбанк ($50 млн), «Сервіс Ойл» ($25 млн) та «ВСМПО Титан Україна» ($15 млн). Для всіх компаній вказано оцінку станом на лютий 2022 року.

У середині травня РНБО вирішила примусово вилучити активи російських держбанків на користь України.

Як будуть конфісковувати активи

Конфіскація відбуватиметься за механізмом, передбаченим законом №7194, який народні обранці ухвалили 12 травня 2022 року. 23 травня його підписав президент.

Згідно з документом, під санкції підпадає політичне та військове керівництво РФ, а також бізнесмени, які фінансово або публічно підтримують російське вторгнення в Україну. Наприклад, якщо юридична особа на рік сплачує до бюджету РФ понад 40 млн грн податків, вона автоматично підпадає під санкції. Для фізичних осіб цей поріг – еквівалент 3 млн грн.

Крім того, під конфіскацію можуть потрапити українські громадяни, які мають проросійську позицію.

Під конфіскацію підпадають грошові активи, частки у компаніях, рухоме та нерухоме майно. «Фактично це все, чим володіє фізична чи юридична особа на території України», – пояснює член робочої групи з юстиції, створеної при Нацраді відновлення України, який бере участь в обговоренні варіантів конфіскації майна.

Як це працює? З початку війни пошуком активів на території України, які можуть підпадати під конфіскацію, займалося НАЗК. Паралельно свій перелік складало Міністерство економіки – таке доручення йому дали в Офісі президента, розповідає співрозмовник у Нацраді. Фінальний список формує та погоджує РНБО. Після цього справи щодо санкційних активів розглядатиме Вищий антикорупційний суд. Україну у цих процесах представлятиме Мінюст.

Якщо рішення суду буде на користь держави, активи передадуть, імовірно, до Фонду держмайна, який вирішуватиме, продавати їх чи передавати в оренду. Виручені гроші підуть на відновлення інфраструктури та економіки, йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Російський бізнес не повністю вичищений з української економіки через хаотичність формування санкційних списків

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Чи потрібен нам ще один керівник АРМА, залежний від Офісу Президента?