Національний банк України підвищив облікову ставку до 7,5%
Этот материал также доступен на русском
Незважаючи на “карантин червоних зон”, очікується зростання реального сектору економіки за рахунок ефекту низької бази порівняння і фактичного поліпшення показників підприємств.

Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку на 1 в.п. до 7,5% річних. Цей крок спрямований на поступове сповільнення інфляції в другому півріччі 2021 року та повернення її до цілі 5% уже в першому півріччі 2022 року.
У I кварталі 2021 року інфляція очікувано вийшла за межі цільового діапазону 5% ± 1 в. п., але відхилилася від нього суттєвіше, ніж передбачалося прогнозом, під дією переважно тимчасових факторів.
За підсумками березня зростання споживчих цін у річному вимірі прискорилося до 8,5%, а базова інфляція – до 5,9%. Динаміка показників перевищила прогноз Національного банку України, опублікований в Інфляційному звіті за січень 2021 року.
З одного боку, стрімке прискорення інфляції зумовлювалося здебільшого тимчасовими чинниками – зростанням світових цін на продовольство та енергоносії. Пожвавлення глобальної економіки та ефекти від гірших врожаїв і далі підштовхували ціни вгору. Значний вплив також мала низька база порівняння.
З іншого, ‒ фундаментальний інфляційний тиск посилювався через подальше зростання споживчого попиту, зокрема за рахунок підвищення зарплат. Роздрібний товарооборот стабільно перевищував докризові рівні. У лютому він був на 5,6% більшим, ніж в аналогічному місяці минулого року. Унаслідок подорожчання товарів щоденного вжитку інфляційні очікування залишаються підвищеними.
З огляду на стрімке відновлення світової економіки та посилення інфляційного тиску, Національний банк України переглянув прогноз інфляції з 7% до 8% у 2021 році, але очікує її повернення до цілі 5% у першому півріччі 2022 року та подальшу стабілізацію на цьому рівні.
Пік інфляційного сплеску припаде на III квартал 2021 року. Утім, надходження на ринки нового врожаю, вичерпання ефекту від низької бази порівняння для окремих товарів, а також підвищення облікової ставки Національним банком України поступово розвернуть інфляційну динаміку. Восени інфляція почне знижуватися та повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. в першому півріччі 2022 року, де й залишатиметься надалі.
Економіка України відновлюється, але повільніше, ніж очікувалося, зокрема через посилення карантинних обмежень. З огляду на втрати від пандемії Національний банк України погіршив прогноз зростання реального ВВП у 2021 році з 4,2% до 3,8%.
У IV кварталі минулого року економіка майже сягнула докризового рівня, але на початку 2021 року її відновлення дещо сповільнилося.
По-перше, запровадження нових карантинних обмежень призвело до пригнічення ділової активності. По-друге, ефект нижчих минулорічних врожаїв позначився на показниках сільського господарства, харчової промисловості та вантажообороту.
По-третє, посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках та розширення торговельних обмежень з боку Росії вплинули на погіршення показників промисловості попри високі ціни на світових товарних ринках. Складніші погодні умови січня-лютого послабили показники будівництва та транспорту.
Водночас за підсумками березня, незважаючи на “карантин червоних зон”, очікується зростання реального сектору економіки за рахунок ефекту низької бази порівняння і фактичного поліпшення показників підприємств. З урахуванням цих чинників очікується скорочення економіки в річному вимірі за підсумками I кварталу.
Починаючи з II кварталу економіка України повернеться до стійкого зростання. Головним рушієм і надалі залишатиметься споживчий попит. В умовах пожвавлення світової економіки та подальшого прогресу в боротьбі з пандемією поволі збільшуватиметься й інвестиційний попит.
Утім, Національний банк України погіршив прогноз зростання реального ВВП у 2021 році з 4,2% до 3,8% передусім через втрати, пов’язані з посиленням і продовженням карантинних обмежень. У 2022‒2023 роках зростання економіки буде близьким до 4%.
Поточний рахунок платіжного балансу в 2021 році буде зведено з незначним дефіцитом, який відчутно розшириться у 2022‒2023 роках через зростання внутрішнього попиту та менш сприятливі умови торгівлі.
Очікується, що поточний рахунок у 2021 році повернеться до незначного дефіциту (0,8% ВВП) унаслідок зростання внутрішнього попиту й поступового відновлення міжнародного туризму. У 2022‒2023 роках дефіцит поточного рахунку суттєво розшириться передусім через менш сприятливі умови торгівлі для експортерів аграрної та металургійної продукції й очікуване зниження доходів від транзиту газу. На це впливатиме також подальше зростання споживчого та інвестиційного імпорту в умовах повноцінного відновлення від коронакризи світової та української економіки.
Основним припущенням макропрогнозу, яке Правління Національного банку України бере до уваги, залишається продовження співпраці з МВФ.
Національний банк України очікує подальшого прогресу України в перемовинах із МВФ. Співпраця з МВФ та іншими міжнародними партнерами посилює спроможність Уряду України підтримати економіку під час кризи та сприятиме проходженню піку боргових виплат восени. Завдяки цій співпраці міжнародні резерви України у 2021‒2023 роках перебуватимуть на достатньо високому рівні – 29‒30 млрд. дол. США.
Ключовим ризиком для макропрогнозу є посилення параметрів карантину в Україні та у світі, а також низькі темпи вакцинації в країні.
Нові хвилі пандемії та штами коронавірусу змусили країни вчергове повертатися до посилення карантинних обмежень у I кварталі 2021 року. Попри часткову адаптацію бізнесу до нових умов, це сповільнює відновлення ділової активності. Низький темп вакцинації в Україні створює додатковий ризик майбутніх економічних втрат за одночасного посилення інфляційного тиску в умовах відновлення глобальної економіки.
Актуальними є також інші ризики:
- ескалація військового конфлікту на сході країни чи її кордонах;
- волатильність на глобальних ринках капіталу;
- різке погіршення умов торгівлі.
Зважаючи на наявний баланс ризиків та посилення фундаментального інфляційного тиску впродовж останніх місяців, Правління Національного банку України підвищило облікову ставку до 7,5%.
Прогноз Національного банку України передбачає збереження облікової ставки на рівні 7,5% до кінця року. З огляду на поточну інфляційну динаміку, цього має бути достатньо для приведення інфляції до цілі 5% у першому півріччі 2022 року. Водночас більш відчутне зростання фундаментального інфляційного тиску, ніж очікується зараз, та погіршення інфляційних очікувань можуть вимагати подальшого посилення монетарної політики.
Національний банк України готовий і надалі продовжувати цикл підвищення облікової ставки до рівня, який забезпечить повернення інфляції до цілі 5% у першому півріччі 2022 року.
Підвищення облікової ставки до 7,5% затверджено рішенням Правління Національного банку України від 15 квітня 2021 року № 142-рш “Про розмір облікової ставки”.
Новий детальний макроекономічний прогноз буде опубліковано в Інфляційному звіті 22 квітня 2021 року.
Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала прийняттю Правлінням Національного банку України цього рішення, буде оприлюднено 26 квітня 2021 року.
Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 17 червня 2021 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.






-
За кордономОгляд ЗМІАвтомобільні бестселери: які автівки популярні в Європі25 квітня 2025, 18:00 • Новини • За кордоном
-
Колізії та конфліктиПроекти та інноваціїОгляд ЗМІУ ВР хочуть обмежити доступ до російської музики на Apple Music і Spotify, але сервіси поки відмовляються25 квітня 2025, 17:48 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Зверніть увагуПроекти та інноваціїОгляд ЗМІmonobank змінює власників: рішення АМКУ25 квітня 2025, 17:37 • Новини • Зверніть увагу
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІЕкологічне мито СВАМ загрожує Україні втратою мільярдів доларів, – експерт25 квітня 2025, 17:24 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІВ НБУ спрогнозували, який вплив матимуть тарифні війни США на економіку України25 квітня 2025, 17:13 • Новини • Колізії та конфлікти
-
За кордономОгляд ЗМІФон дер Ляєн планує розмову з Трампом під час похорону Папи Франциска25 квітня 2025, 17:00 • Новини • За кордоном
-
Зверніть увагуПроекти та інноваціїОгляд ЗМІЯк розраховується пенсія приватним підприємцям в Україні: що змінилося у 2025 році25 квітня 2025, 16:49 • Новини • Зверніть увагу
-
Проекти та інноваціїОгляд ЗМІIT-сектор Міноборони першим серед українських міністерств пройшов сертифікацію відомого світового стандарту у сфері кібербезпеки ISO/IEC25 квітня 2025, 16:36 • Новини • Проекти та інновації
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІВ Національній асоціації адвокатів заявили про медійну кампанію й звинуватили НАБУ25 квітня 2025, 16:23 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІУкраїна готується до припинення військової допомоги від США – джерела в уряді25 квітня 2025, 16:12 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Зверніть увагуКолізії та конфліктиОгляд ЗМІНацбанк спрогнозував, коли в Україні підвищать комунальні тарифи25 квітня 2025, 16:00 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІПенсійний вік для жінок у 2025 році: хто не зможе вийти на пенсію у 60 років25 квітня 2025, 15:47 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуКолізії та конфліктиПроекти та інноваціїОгляд ЗМІРеєстр рахунків і банківських сейфів фізосіб: яка саме інформація буде в ньому і які дані не розкриватимуться25 квітня 2025, 15:34 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІЗарплати українців стрімко зростають: чого чекати у 2025 році25 квітня 2025, 15:22 • Новини • Зверніть увагу
-
Колізії та конфліктиЗа кордономОгляд ЗМІ«Це не зупинить третє російське вторгнення»: Борис Джонсон розкритикував пропозиції США щодо мирної угоди25 квітня 2025, 15:11 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Огляд ЗМІЧастка працюючих українців рекордно зросла за час великої війни – НБУ25 квітня 2025, 15:00 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІУ Нью-Йорку на аукціоні Sotheby’s виставлять твори з особистої колекції Барбари Гледстоун25 квітня 2025, 14:44 • Новини • Огляд ЗМІ
-
За кордономAlphabet перевершила прогнози: прибутки ростуть завдяки рекламі та хмарним сервісам25 квітня 2025, 14:33 • Новини • За кордоном
-
Проекти та інноваціїВійськовим хочуть надати додаткові 30 днів щорічної відпустки: кого це стосується25 квітня 2025, 14:22 • Новини • Проекти та інновації
-
БЕБ на Львівщині повідомило про підозру місцевому мешканцю, який намагався контрабандою завести 11,5 тисяч нікотиновмісних паучів25 квітня 2025, 14:11 • Новини
-
СоцмережіЧим корисна “золота” вода і як її приготувати25 квітня 2025, 14:00 • Новини • Соцмережі
-
Польські компанії отримають дешеві кредити для інвестицій в Україну25 квітня 2025, 13:51 • Новини
Матеріали за темою

НБУ

НБУ

НБУ

НБУ

НБУ
