За кордоном

НАСА запрошує волонтерів досліджувати галактики у пошуках темної енергії

10 січня 2023, 14:30Новини236

Этот материал также доступен на русском

Волонтери переглядатимуть зображення далеких галактик та інші дані, щоб допомогти побудувати карту Всесвіту

  • Посилання скопійованоlink copied

Американське космічне агентство запустило цивільний науковий проект дослідження темної енергії Hobby-Eberly Dark Energy Experiment (HETDEX).

Протягом п’яти років спостережень за допомогою 150 спектрографів, встановлених на телескопі Хобі — Еберлі, дослідники планують вивчити понад мільйон галактик, що знаходяться на відстані від 9 до 11 млрд. світлових років. Це допоможе виміряти швидкість розширення Всесвіту у різні епохи та дослідити темну енергію.

Для класифікації галактик НАСА потрібна допомога волонтерів.

Ілюстрація зміни Всесвіту, прискорене розширення, як вважає стандартна теорія, спричинене темною енергією. Зображення: NASA

На телескопі Хобі-Еберлі встановлено 150 спектрографів видимого інтегрального поля з відтворюваними блоками (VIRUS), які аналізують спектральні лінії від далеких галактик. Це лінії у спектрі, що виникають в результаті випромінювання або поглинання світла в малих діапазонах довжин хвиль. Зазвичай їх використовують для ідентифікації атомів або молекул в атмосферах зірок, планет або хмар молекулярного газу. Прилади працюють з 2016 року і збирають дані майже кожну темну ніч (коли місяць не видно і небо чисте) для зйомки. Зміни в спектральних лініях показують червоне усунення, викликане розширенням Всесвіту. Дослідники проекту HETDEX очищають, збирають та каталогізують дані. Щоночі в результаті такої роботи виявляються тисячі потенційно далеких галактик.

Найскладніше визначити, які галактики відносяться до епохи дослідження (від 9 до 11 млрд світлових років), а які знаходяться ближче до Землі. НАСА планує залучити цивільних волонтерів, щоб ідентифікувати сигнали від далеких галактик. Такі галактики (лайманівські альфа-випромінювачі) відрізняються тим, що яскраво випромінюють в одному діапазоні довжин хвиль. На зображеннях вони виявляються як відносно тьмяні спалахи чи точки.

В Dark Energy Explorers волонтери переглядатимуть зображення далеких галактик та інші дані, щоб допомогти побудувати карту Всесвіту. Готові класифікації зображень будуть використані для машинного навчання та автоматизації вивчення раннього Всесвіту.

Дослідники відзначають, що аналіз далеких галактик, каталогізованих користувачами та ІІ, допоможе розрахувати зміну швидкості розширення Всесвіту, пов’язану з темною енергією.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Дослідження

Статті • БОРГ-review
До заяви треба додати мінімум один документ, який підтверджує участь у бойових діях.

Дослідження

Статті • БОРГ-review
У разі непідтвердження мети поїздки Державна прикордонна служба України може відмовити особам у перетині державного кордону