Огляд ЗМІ

Нагрітий на Місяці модуль місії «Аполлон-17» викликав локальні місяцетруси

13 вересня 2023, 16:13Новини284

Оскільки на Місяці нема атмосфери, супутник переживає різкі зміни температури: від -133 градусів Цельсія вночі та до 120 градусів Цельсія вдень, що провокує стискання й розширення кори

  • Посилання скопійованоlink copied

Нагрівання конструкції посадкового модуля місії «Аполлон-17», яка сіла на Місяці у 1972 році, спровокувало крихітні місяцетруси, які зареєструвала мережа сейсмометрів. Джерело записаних понад 50 років тому сигналів вдалося визначити завдяки повторному аналізу з використанням машинного навчання, розповідає сайт Каліфорнійського технологічного інституту. Стаття науковців опублікована у журналі Geophysical Research: Planets.

Посадковий модуль космічного корабля «Аполлон», який лишився на Місяці після відльоту астронавтів на Землю. NASA

Посадковий модуль космічного корабля «Аполлон», який лишився на Місяці після відльоту астронавтів на Землю. NASA

Як модуль спровокував місяцетрус?

Оскільки на Місяці нема атмосфери, супутник переживає різкі зміни температури: від -133 градусів Цельсія вночі та до 120 градусів Цельсія вдень. Це провокує стискання й розширення кори, які можуть зареєструвати сейсмометри. І щоб краще дослідити пов’язані з теплом місяцетруси, астрономи місії «Аполлон-17» розгорнули на поверхні супутника чотири сейсмометри, що за вісім місяців записали тисячі сигналів. Повторно проаналізувавши їх, науковці з Каліфорнійського технологічного інституту виявили, що деякі ранкові сейсмічні сигнали відрізнялися від вечірніх.

Аналіз дозволив визначити джерело сигналів — ним назвали посадковий модуль, залишений астронавтами «Аполлона-17», що знаходився у кількох сотнях метрів від сейсмометрів. На думку вчених, під впливом тепла конструкція модуля розширювалася, як і поверхня Місяця, що провокувало вібрації.

Сейсмічні сигнали, викликані нагріванням модуля. Civilini et al. / Geophysical Research: Planets, 2023

Сейсмічні сигнали, викликані нагріванням модуля. Civilini et al. / Geophysical Research: Planets, 2023

Чим корисне виявлення цих сигналів?

Науковці вважають, що найімовірніше, й інші апарати, залишені на Місяці, піддаються такому впливу тепла, яке могли б зареєструвати достатньо чутливі сейсмометри, як були у місії «Аполлон-17». Звісно, такий місяцетрус зовсім не відчутний, навіть якщо стояти на Місяці, однак отримані дослідниками дані допоможуть враховувати цей ефект у вимогах до матеріалів апаратів, які відправляться на супутник. Вчені сподіваються, що їхнє відкриття допоможе планувати майбутню програму із висадки на Місяць астронавтів «Артеміда».

  • Новіший місяцетрус вдалося зареєструвати індійському посадковому модулю «Вікрам», що прибув на Місяць наприкінці цього серпня.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби