На Полтавщині заборгували за гарячу воду й тепло понад 700 мільйонів гривень

7 серпня 2024, 13:27Новини65

Зараз в Україні відкриті сотні тисяч проваджень через борги за «комуналку»

  • Посилання скопійованоlink copied

Від початку повномасштабного вторгнення боргів за житлово-комунальні послуги побільшало на понад третину. Зараз в Україні відкриті сотні тисяч проваджень через борги за «комуналку».

Полтавська область – на четвертому місці за кількістю боргів: майже 47 тисяч проваджень.

Зараз в Україні налічується 701 тисяча проваджень про стягнення боргів за житлово-комунальні послуги. Від початку повномасштабної війни боргів побільшало на 37 %. Так, станом на лютий 2022 в реєстрі боржників було 512 359 проваджень через несплату комунальних послуг. Такі дані наводить сервіс моніторингу реєстраційних даних «Опендатабот».

Наприкінці минулого року в Єдиному реєстрі боржників було 659 684 випадки боргів за комуналку. За пів року їх кількість зросла на 6,3% та сягає 701 051 провадження.

Рейтинг областей щодо кількості боржників очолює Дніпропетровська область. Там понад 100 тисяч проваджень або 14,3 % від загальної кількості. Далі за рейтингом – Харківська та Донецька область – 94,8 тисячі та 79,7 тисячі відповідно.

На четвертому місці перебуває Полтавська область із показником у 46 тисяч 832 провадження за комунальні заборгованості. Замикає п’ятірку рейтингу Сумщина, де 39 тисяч 209 проваджень.

36,9 % від усіх боргів – несплата за опалення. На другій сходинці зі значним відривом опинилися борги за водопостачання – 18,6 %. Замикають трійку борги за світло – 9,7 %.

За які ще комунальні послуги боргують українці:

  • житлове обслуговування – 9,6 %;
  • газопостачання – 8,58,5 %;
  • вивіз відходів – 1,1 %;

У 15,6 % боргових випадків визначити сферу стягувача не вдалося. Це близько 109 тисяч боргів.

Ситуація на Полтавщині

У Полтавській області склалася ситуація, що деякі споживачі комунальних послуг не платять за тепло в очікуванні рішення суду. Мова йде про вимогу Сергія Капліна зупинити рішення сесії облради щодо тарифів на тепло.

Ця тарифна історія почалася у жовтні 2021 року. Тоді на сесії Полтавської облради ухвалили рішення про встановлення тарифів на теплову енергію. Вартість за гігакалорію знизили з 1600 гривень до 1248 гривень. Але якщо раніше поточні витрати на зарплату, утримання мереж, теплових пунктів додавалися до тарифу за тепло, то тепер їх вивели в абонентську плату.

Зараз споживачі «Полтаватеплоенерго» сплачують за тепло за двоставковим тарифом. Тобто плата за тепло складається з умовно-постійної та умовно-змінної частини. Умовно-змінна частина з’являється у платіжках тільки в опалювальний період і відображає плату за «спалене» тепло. Умовно-постійна частина перебуває у платіжці протягом усього року та закладає плату за обслуговування та ремонт теплових мереж, на закупівлю енергоносіїв, на підготовку до наступного опалювального періоду тощо.

У серпні 2022 року Сергій Каплін подав позов до адміністративного суду, в якому попросив зупинити дію рішення сесії обласної ради. Суд першої інстанції у квітні 2023 року визнав рішення про ухвалення тарифу незаконним. Таке рішення оскаржили. Другий апеляційний адміністративний суд у Харкові скасував рішення Полтавського окружного суду від 11 квітня 2023 року й відмовив позивачу у задоволенні позову.

З Єдиного реєстру судових рішень відомо, що в лютому цього року щодо цієї справи відкрили касаційне провадження. Розгляду справи по суті ще не було. Касація – це перевірка судом третьої інстанції законності рішень суду, що набрали законної сили. Тобто пройшли стадію апеляції.

Скільки заборгували полтавським підприємствам?

10 травня «Полтававодоканал» інформував, що користувачі заборгували 115,4 мільйона гривень. У квітні борг був 114 мільйонів гривень.

5 серпня представниця пресслужби «Полтававодоканалу» Інна Рудяк повідомила «Полтавській думці», що 1 липня борг населення за водопостачання, водовідведення та абонентську плату становить 124,5 мільйона гривень. Із цієї суми 14,6 мільйона гривень становить абонентська плата.

«Полтавська думка» дізналася і про борги перед комунальним підприємством «Полтаватеплоенерго». У пресслужбі повідомили, що станом на 1 серпня заборгованість населення Полтави й Кременчука за спожиті послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води становить 737,9 мільйона гривень.Нагадаємо, у січні цього року Кабмін скасував мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за житлово-комунальні послуги. Мораторій на відключення комунальних послуг продовжує діяти лише на окупованих територіях і там, де тривають бойові дії. Для решти споживачів комунальних послуг, згідно з постановою, відновили нарахування пені за несплату житлово-комунальних послуг, стягнення заборгованості через суд та відключення боржників від комунальних послуг.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна