За кордономОгляд ЗМІ

Може пролити світло на походження води на Землі: вчені дослідили склад метеорита, який упав у 2021 році

16 квітня 2024, 17:19Новини141

Це відкриття може пролити світло на походження води на Землі

  • Посилання скопійованоlink copied

Вчені встановили походження метеорита Вінчкомб, який у 2021 році впав у Великій Британії. Виявилося, що він походить від астероїда, на хімічний склад якого вплинула вода, та який багаторазово видозмінювався.

Це відкриття може пролити світло на походження води на Землі, йдеться у дослідженні,опублікованому в науковому журналі Meteoritics and Planetary Science, повідомляє Space.

У лютому 2021 року у Великій Британії вперше з 1991-го впав метеорит. Це сталося поблизу села Вінчкомб, що у графстві Глостершир. Уламки були розкидані на полях та на під’їзній дорозі до будинку однієї родини.

Пошукова команда змогла швидко витягти фрагменти метеорита – до того, як атмосфера Землі встигла його серйозно змінити на хімічному рівні. Проте на деяких уламках все ж знайшли земні забруднення, зокрема кухонною сіллю. Загалом зібрали 602 грами метеорита.

Аналіз показав, що його фрагменти складаються з брекчії – породи, в якій окремі уламки поєднані між собою.

Вчені класифікували метеорит Вінчкомб як вуглецевий хондрит групи CM – це багата на вуглець кам’яниста порода. Виявилося, що брекчія сформована з восьми найбільш поширених типів CM-хондриту.

“Ми були зачаровані тим, наскільки фрагментованою була брекчія в проаналізованому нами зразку з Вінчкомба. Якщо уявити метеорит у вигляді пазла, то те, що ми побачили під час аналізу, виглядало так, ніби кожна з його частин була розрізана на менші шматочки, а потім перемішана в мішку, наповненому фрагментами семи інших пазлів”, – розповів Люк Дейлі, який очолював дослідження.

Це свідчить, що материнський астероїд метеорита Вінчкомб був розбитий на частини й багато разів видозмінений. Ймовірно, це сталося після зіткнень з іншими астероїдами ще на початку історії Сонячної системи.

Крім того, фрагменти метеорита вказують на те, що вони зазнали хімічних змін під впливом води перед тим, як розбитися на шматки. У деяких випадках змінені частинки розмішувалися поруч із незміненими – настільки перемішаною була брекчія.

Також дослідники виявили велику кількість карбонатних речовин – як арагоніт, кальцит і доломіт. Це мінерали на основі вуглецю, а отже материнський астероїд Вінчкомба колись містив багато сухого льоду. Можливо, саме зіткнення, розтопила цей лід і дозволило йому хімічно змінити гірську породу, утворивши карбонати.

“Це дає нам чіткіше уявлення про те, як він, ймовірно, зазнавав ударів і змінювався знову й знову протягом свого життя, відколи вирвався з сонячної туманності мільярди років тому”, – пояснив Дейлі.

Раніше аналіз метеорита Вінчкомб показав також наявність в ньому амінокислот та нуклеотидів. Вони не беруть безпосередньої участі в життєдіяльності, проте є попередниками складніших амінокислот – біологічно корисних.

Наявність води на материнському астероїді метеорита Вінчкомб може допомогти зрозуміти, звідки взялася вода на Землі. Теорія полягає в тому, що вона потрапила на Землю внаслідок зіткнень, однак невідомо, чи були це зіткнення з кометами або астероїдами. Вуглисті хондрити здаються вченим найбільш вірогідним джерелом води.

Нагадаємо, вчені повідомили, що глобальне потепління, ймовірно, ускладнить пошук метеоритів в Антарктиді – у майбутньому близько 30% з них стануть недоступними.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби